ЩОБ МАЛЮК НАРОДИВСЯ ЗДОРОВИМ

 

Суттєвий вклад в дитячу захворюваність вносять різного роду

інфекції батьків.

Хвороби, які передаються статевим шляхом та інші інфекції, що ушкоджують організм вагітної та плода, у більшості можуть бути попереджені й вилікувані. Профілактика, рання діагностика та своєчасне лікування знижують ризик розвитку запальних хвороб статевих органів, безпліддя, імпотенції, внутрішньоутробної інфекції, самовільних викиднів, патології вагітності та пологів, вад розвитку у дітей.
Вагітність - серйозне випробовування для жіночого організму, коли можуть ослабнути імунітет, загостритись хронічні захворювання. Тому майбутня мати може стати вразливою до інфекційних захворювань. Будь-яка інфекція здатна зашкодити організму вагітної, обумовити формування вроджених вад розвитку у дитини, призвести до загибелі плода та новонародженого. До таких небезпечних інфекційних хвороб відносяться так звані TORCH-інфекції, загальноприйнята англійська абревіатура з перших букв назв збудників захворювань:
Т (toxoplasmosis) - токсоплазмоз
О (others) - інші інфекції, з яких найбільше значення мають сифілітична, гонококова, хламідійна, ентеровірусна, лістеріоз-
на, віруси гепатитів В і С. Ймовірний ушкоджуючий вплив мають віруси кору, вітряної віспи, епідемічного паротиту,
вірус грипу типу А, вірус папіломи людини та той, що викликає лімфоцитарний хоріонамніоніт
R (rubella) - червінка (краснуха)
С (cytomegalovirus) - цитомегаловірус
Н ( herpes) - герпес
Доцільно окремо розглянути вплив чотирьох вищезазначених захворювань: токсоплазмозу, червінки, цитомегавірусу та герпесу, тому що ці інфекції можуть вражати під час вагітності всі системи і органи плода, особливо центральну нервову систему, підвищують ризик самовільного викидня, мертвонародження, а також вроджених аномалій дитини та подальшої інвалідності.
Іноді ураження вагітної жінки деякими інфекціями TORCH-комплексу є прямим показанням до переривання вагітності.

Клінічні прояви й тяжкість хвороб залежать від виду збудника, його вірулентності та стану імунітету людини. Поряд з гострим перебігом існують стерті, латентні форми хвороб, а також безсимптомний перебіг, що обумовлює необхідність використання лабораторних методів діагностики. Підходи до профілактики інфекцій TORCH-комплексу залежать від шляхів можливого зараження ними людини.

Токсоплазмоз досить поширений і посідає важливе місце в інфекційній, дитячій, акушерській, очній і нервовій патології. Його збудники - найпростіші мікроорганізми, що називаються токсоплазмами. Хвороба характеризується поступовим початком, нагадує за перебігом простудне захворювання. Інкубаційний період триває від 3-9 днів до кількох тижнів. Спостерігається загальна слабкість, втомлюваність, озноб, підвищення температури. Через якийсь час настає множинне збільшення лімфатичних вузлів. Серйозну небезпеку становить первинне зараження під час вагітності. Хвороба протягом першої третини вагітності може викликати самовільний аборт, передчасні пологи, мертвонародження. Якщо інвазія виникає в останню третину вагітності, то у дітей, що народжуються, розвиваються різні хворобливі явища. Найчастіше відбувається ураження центральної нервової системи, затримується фізичний і розумовий розвиток та формуються його вади.
Токсоплазмоз належить до тих захворювань, які дуже легко попередити, виконуючи елементарні заходи гігієни. Він передається людині від диких та свійських тварин, найчастіше через їжу та воду, що містять токсоплазми, через брудні руки, при споживанні термічно недостатньо обробленого м’яса або сирого молока хворих тварин. З огляду на це основними заходами профілактики токсоплазмозу є ретельне миття рук, овочів та фруктів, предметів, які були використані при приготуванні м’яса та страв із нього; вживання в їжу добре просмаженого м’яса, пастеризованого молока та продуктів з нього. Доцільно використовувати гумові рукавиці під час садових робіт та догляду за домашніми тваринами, особливо кішками, тому що з ними у людини найбільш тісний контакт і вони можуть бути носіями інфекції. Необхідно прикривати дитячі пісочниці, щоб уникнути потрапляння до них бруду.

Червінка (краснуха)- вірусне інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом, проявляється дрібним рожевим висипом на шкірі з підвищенням температури тіла. Зараження збудником неможливо попередити шляхом гігієнічних заходів профілактики. Варіантом попередження є профілактичне щеплення, яке необхідно зробити до настання вагітності (якщо в крові жінки немає відповідних антитіл). Імунітет, що виробляється після вакцинації, зберігається протягом багатьох років.
Червінка - цілком безпечна хвороба для дітей. Але при захворюванні вагітної інфекція стає смертельно небезпечною для плода, уражає його нервову тканину, зір, серце. В першому триместрі червінка вагітної є показанням до перивання вагітності. Проте й пізніше зараження червінкою також становить небезпеку для нормального розвитку дитини. Якщо це відбудеться на останньому місяці вагітності, дитина може народитися з такими проявами хвороби, що бувають і у дітей, які інфікувались після народження. Тяжких наслідків, зазвичай, не виникає. Плануючи вагітність, необхідно зробити аналізи на наявність антитіл до червінки. Якщо аналіз покаже, що жінка вже перехворіла нею до вагітності, небезпеки для плода немає.

Цитомегаловірусна інфекція. Збудником є цитомегаловірус (ЦМВ). Він може передаватися статевим шляхом, парентерально - через кров, при грудному вигодовуванні. Вплив на організм людини залежить, перш за все, від стану імунної системи. Якщо імунітет знижений, ЦМВ вражає практично всі органи та системи людини. Більшість інфікованих людей переносить інфекцію, навіть не помічаючи її. Імунітет до ЦМВ стійкий і зберігається протягом всього життя. Однак, як і у випадку з іншими TORCH-інфекціями, первинне зараження під час вагітності призводить до катастрофічних наслідків. Ризик внутрішньоутробної передачі інфекції досить великий, причому інфікування можливе як від інфікованої матері, так і від батька під час зачаття (в чоловічій спермі може міститись ЦМВ). Однак найчастіше ЦМВ попадає в організм плода через плаценту або плідні оболонки, тобто з організму матері. Зараження може відбутись і під час пологів, при проходженні дитини через інфіковані шляхи матері, а також під час годування груддю, але цей варіант більш безпечний і, як правило, не веде до тяжких наслідків.
При внутрішньоутробному зараженні ЦМВ-інфекція може призвести до внутрішньоутробної загибелі плода або народження дитини із вродженою ЦМВ-інфекцією, яка може проявитись одразу після народження такими вадами розвитку як недорозвинутий головний мозок, водянка головного мозку, гепатит, жовтяниця, збільшення печінки та селезінки, пневмонія, вади серця та ін. Народжена дитина може мати затримку психічного розвитку, глухоту, епілепсію, церебральний параліч, м’язову слабкість. Іноді вроджена ЦМВ-інфекція проявляється лише на 2-5 році життя інфікованої дитини сліпотою, глухотою, відставанням у розумовому розвитку, психомоторними порушеннями. Якщо жінка була уражена названою інфекцією до вагітності, таких серйозних наслідків може не бути.
Отже, як і при інших TORCH-інфекціях, аналіз на антитіла до ЦВМ необхідно зробити ще до вагітності. При наявності ЦМВ подружня пара має проконсультуватись у лікаря та провести лікування. Тільки при відсутності активного процесу можна рекомендувати вагітність. Вагітна жінка, у якої до вагітності було виявлено цитомегаловірусне інфікування, підлягає повторному обстеженню на ЦМВ у 12 тижнів вагітності для вирішення подальшої тактики ведення.

Герпес. Збудником є вірус герпесу. Герпес першого типу проявляється як всім відомі висипи на губах. Другого типу - в більшості випадків вражає статеві органи (так званий урогенітальний герпес). Інфекція найчастіше проявляється при зниженні імунітету, передається повітряно-крапельним та статевим шляхом, а також “вертикально”, тобто від вагітної жінки через плаценту до плода. У випадку занедбаної хронічної герпетичної інфекції вірус обох типів може проявлятись ураженням не тільки шкіри та слизових оболонок, а й центральної нервової системи, очей, внутрішніх органів. При зараженні герпесом у людини виробляються антитіла, які в значній мірі зупиняють подальше прогресування хвороби.
При первинному зараженні герпесом під час вагітності, особливо на початку, коли відбувається закладка всіх органів і систем, інфекція може бути смертельно небезпечною для плода. В цьому випадку втричі зростає ризик завмерлої вагітності і викиднів, можливий розвиток вад у плода. Якщо зараження генітальним герпесом відбувається у другій половині вагітності, збільшується ймовірність таких вроджених аномалій як мікроцефалія, патологія сітківки, вади розвитку серця, вроджена вірусна пневмонія. Пологи можуть бути передчасними.
Дитина може інфікуватись герпесом не тільки внутрішньоутробно, а й під час пологів, через родові шляхи інфікованої матері.

Хоч в поняття “TORCH” включено різні інфекції, на плід вони впливають однотипно. Наслідки для здоров’я дитини можуть відрізнятися в залежності від терміну вагітності, на якому відбулось зараження.
Якщо зараження відбулось в момент зачаття та в перші 2 тижні після запліднення, зародок відразу гине. Жінка може навіть не помітити, що була вагітною. Якщо вагітність збереглась, у дитини формуються численні вади розвитку органів.
При зараженні в термін від 2 до 11-12 тижнів вагітності ембріон також може загинути (вагітність закінчується самовільним абортом) або формуються вади розвитку органів та тканин.
З 11-12 до 25-26 тижнів вагітності при зараженні розвиваються запальні зміни органів, тобто їх запальна деформація, спостерігається затримка розвитку, може також статися внутрішньоутробна загибель плода.
При зараженні в термін від 26 тижнів до пологів у плода можуть розвинутись значні запальні зміни органів з симптомами неврологічного ураження центральної нервової системи різного ступеня тяжкості. Можуть наступити передчасні пологи.
Щоб попередити такі ускладнення, необхідно своєчасно обстежитись. Аналізи на TORCH-інфекції роблять незалежно від самопочуття жінки.

Отже, подружня пара, яка планує вагітність, має обстежитись ще до її настання. Аналізи на TORCH-інфекції найкраще здавати за 2-3 місяці до запланованого зачаття. В цьому випадку при виявленні гострої або підгострої форми інфекції лікар зможе призначити ефективне лікування, не турбуючись про його шкідливий вплив на майбутню дитину. Жінка, яка планує вагітність, а тим більш вагітна, має бути уважною до себе, не пропускаючи навіть стертих форм захворювань.
Якщо під час обстеження виявляються антитіла до будь-якої інфекції з TORCH-комплексу, можна вважати, що мати та плід захищені від даної інфекції. Якщо антитіл не виявлено, жінці необхідно приділити підвищену увагу профілактиці. Крім засобів запобігання TORCH-інфекціям жінці без антитіл до перелічених захворювань необхідно під час вагітності проходити додаткове обстеження на них для своєчасного виявлення первинної інфекції і вживання відповідних заходів.
Подружня пара, яка планує вагітність, має пам’ятати, що імунітет знижують куріння, вживання алкоголю, нераціональне харчування, перевтома, хронічні стреси. Таким чином, організація в сім’ї здорового способу життя є запорукою народження та виховання здорової дитини.


Перелік лікувально-профілактичних
закладів м. Києва, які надають послуги
з репродуктивного та статевого здоров’я


ГОЛОВНА

На початок

Тут Ви можете залишити Ваші коментарі