Заходи профілактики офтальмологічних захворювань
до Міжнародного дня офтальмології – 08 серпня 2017 року

Наказом Департаменту охорони здоров’я від 31 серпня 2017 року №386 затверджено план-графік організаційних заходів до Міжнародного дня офтальмології – 08 серпня 2017 року (додається)
В закладах охорони здоров’я, що засновані на комунальній власності територіальної громади міста Києва та Консультативно-діагностичних центрах всіх районів столиці 08 серпня 2017 року планується проведення ряду освітніх заходів та діагностичних процедур: визначення гостроти та поля зору, вимірювання внутрішньоочного тиску, обстежень осіб з глаукомою, катарактою,
цукровим діабетом

У 1999 році ВООЗ ініціювала Глобальну стратегію з попередження сліпоти «Бачення 2020: право на зір». В рамках стратегії країни – члени ВООЗ взяли на себе зобов’язання всіляко сприяти ліквідації причин сліпоти, ефективному лікуванню та корекції порушень зору. Всесвітня Асамблея охорони здоров’я у 2013 році затвердила проведення в світі Міжнародного дня офтальмології.
До 80% випадків сліпоти піддаються корекції і лікуванню. Половину випадків сліпоти в світі викликає катаракта, 12% і 5%, відповідно, - такі хронічні неінфекційні хвороби як глаукома і діабетична ретинопатія.
Протягом останніх років в Україні погіршилась ситуація із захворюваністю на основні інвалідизуючі хвороби ока: глаукому, захворювання сітківки, атрофію зорового нерва. Фактори, які обумовлюють таке становище - це згортання долікарського профілактичного вимірювання очного тиску, несвоєчасна діагностика захворювань ока, високовартісне складне лікування, недооснащення  офтальмологічної служби країни.
Одними з провідних чинників розвитку порушень зору є гіпертонічна хвороба та цукровий діабет.
Офтальмологи наголошують на тому, що лікування діабету у перші п’ять років розвитку хвороби може ефективно попередити сліпоту. Діабетична ретинопатія - захворювання сітківки ока, яке розвивається як ускладнення цукрового діабету. Це прогресуюче пошкодження дрібних судин викликає спочатку непомітне пошкодження сітківки ока, яке при прогресуванні може призвести до сліпоти. Найважливішою причиною діабетичної ретинопатії є тривала гіперглікемія. При суворому контролі цукру крові розвиток захворювання можна зупинити чи, щонайменше, сповільнити. Тому людям з діабетом необхідно постійно проходити огляди з обстеженням очного дна у офтальмолога.
Глаукома - хвороба очей, яка характеризується збільшенням внутрішньоочного тиску. Початок хвороби безсимптомний. Якщо лікування не проводиться, поступово звужується поле зору. Людина перестає помічати предмети, розташовані збоку. Хвороба прогресує і хворий сліпне. Половина пацієнтів з глаукомою не знають про свою хворобу і звертаються до лікаря із запізненням, коли значна частина зорового нерву вже ушкоджена. Втрата зору веде до інвалідності, потребі у сторонній допомозі в повсякденному житті. Єдиним засобом профілактики є рання діагностика. Ризик виникнення глаукоми збільшується з віком людини. Обстеження на глаукому після 40 років необхідно проходити кожні 3 роки. Особливо схильні до цієї хвороби люди, які перенесли інсульт або інфаркт, страждають на судинні захворювання і цукровий діабет, а також кровні родичі хворих глаукомою. Такі люди мають вимірювати внутрішньоочний тиск щорічно, щоб не пропустити розвиток глаукоми.
Катаракта – помутніння кришталика ока, яке призводить до сліпоти. Причини катаракти – багатофакторні. Серед них – вік, травми, запальні процеси, ультрафіолетова радіація, цукровий діабет, гормональна терапія, підвищений індекс маси тіла. Довготривале дослідження більше 22 тисяч лікарів-чоловіків показало, що з курінням пов’язане помітне зростання ризику розвитку катаракти. Під впливом куріння ризик може зрости вдвоє за рахунок зниження вмісту в організмі речовин, які виконують антиоксидантні функції – аскорбінової кислоти та нікотинаміду. Відмова від куріння знижує ризик розвитку катаракти.
Куріння може уповільнювати кровообіг в сітківці ока і погіршувати здатність судин сітківки до саморегуляції в умовах гіпоксії. У хворих на діабет така здатність, яка вже страждає унаслідок діабету, повністю зникає.
Куріння більше ніж вдвоє підвищує ризик дегенеративних процесів зорового нерву. Провідною причиною сліпоти у людей старше 65 років є так звана макулодистрофія, тобто дегенерація або виродження зорової плями. Вона розміщується в центрі сітківки і відповідає за сприйняття виразних візуальних деталей. Пляма містить клітини, які сприймають світло, так звані зорові рецептори. Вони перетворюють світло в електричні імпульси і направляють їх в мозок по зоровому нерву. Люди з дегенерацією плями відчувають туманність зору або в полі зору виникають сліпі плями. Тютюн та алкоголь можуть викликати токсичне ушкодження зорового нерву, що і призводить до діагнозу: «тютюново-алкогольна амбліопія». Під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я в місті Киеві діє cервіс з надання допомоги у припиненні куріння – www.stopsmoking.org.ua, який містить безкоштовну телефонну лінію: 0800-50-55-60 (час роботи пн-пт 9.00-15.00).
Фахівці – офтальмологи закликають скористатися можливістю пройти безкоштовне професійне обстеження очей та поповнити свої знання для збереження здоров’я.

 

Головний лікар                                                                              О.Стойка

 

Когут,
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок