diab-2016

Всесвітній день діабету – 14 листопада 2016 року

Тема: «Перемагайте діабет»

Щорічно 16 млн. людей в світі помирають завчасно від неінфекційних захворювань (НІЗ), не доживши до 70 років. Нове дослідження ВООЗ пропонує недорогі рішення для боротьби з наростаючим тягарем НІЗ.
Тривалий час проблема НІЗ залишалась відносно непомітною в той час як увага міжнародного співтовариства була прикута до боротьби з ВІЛ/СНІДом, малярією, туберкульозом. Але історичні рішення, прийняті світовими лідерами на нарадах ВООЗ у 2011 та 2014 роках були спрямовані на оцінку масштабів епідемії НІЗ, впровадження профілактичних заходів. Головною метою стало зниження до 2030 року смертності від НІЗ, включаючи діабет, на третину, виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.
Для зниження рівнів смертності від НІЗ непотрібно ніяких значних затрат: ВООЗ рекомендує заборону всіх форм реклами тютюну, заміщення трансжирів поліненасиченими жирними кислотами, обмеження або заборону реклами алкогольних напоїв, профілактику інфарктів та інсультів, просування грудного вигодовування, здійснення програм інформування населення стосовно харчування і фізичної активності, профілактику раку шийки матки шляхом скринінгу – всі ці недорогі та ефективні заходи знаходяться в межах можливостей для більшості урядів. Цінові та податкові заходи можуть призвести до скорочення вживання тютюну і зменшенню затрат на охорону здоров’я.
Перший глобальний доклад ВООЗ з діабету (квітень, 2016 року) повідомляє про 422 млн. дорослих людей в світі, хворих на цукровий діабет. З 1980 року кількість хворих зросла в чотири рази. Міжнародні експерти вважають надлишкову вагу і ожиріння  провідними факторами ризику розвитку хвороби, закликають розширити масштаби профілактики і лікування.
Діабет – це хронічне неінфекційне прогресуюче захворювання, для якого характерно підвищення вмісту цукру в крові. Він розвивається тоді, коли підшлункова залоза не продукує достатньої кількості гормону інсуліну, який контролює рівень цукру в крові, або коли організм не в змозі ефективно використовувати  вже виділений інсулін. Ускладнення діабету можуть викликати інфаркт, інсульт, сліпоту, печінкову недостатність та ампутацію нижніх кінцівок. У хворих на цукровий діабет показники ампутації вищі в 10-20 разів.
При діабеті 1 типу, що виникає внаслідок пошкодження бета-клітин підшлункової залози, єдиним способом лікування є постійне введення інсуліну протягом всього життя. Лікування діабету 2 типу, при якому тканини тіла нездатні сприймати виділений бета-клітинами інсулін, потребує певного набору препаратів. Гарантоване забезпечення державою хворих на цукровий діабет високоякісними інсулінами та засобами їх введення, сучасними таблетованими цукрознижуючими препаратами, засобами самоконтролю, підвищення цінової доступності інсуліну і ліків проти діабету є ключовими заходами для зниження рівнів смертності від хвороби, подовження тривалості життя.
Профілактичні заходи потребують в першу чергу зниження споживання продуктів з високим глікемічним індексом: солодощів, виробів з борошна вищого ґатунку, солодких газованих напоїв тощо. Рекомендація ВООЗ по відношенню до вживання вільних цукрів - це зниження рівнів їх вживання як дорослими, так і дітьми до менше ніж 10% калорійності їжі. Термін «вільні цукри» включає всі моносахариди та дисахариди, які додаються в їжу і напої виробником, поваром або споживачем, і цукри, що містяться в меді, сиропах, фруктових соках і концентратах фруктових соків. Загальна калорійність – це сума всіх добових калорій, що надійшли в організм з продуктами харчування та напоями. Калорійність жирів складає 9 ккал/грам, вуглеводів - 4 ккал/грам, клітковини і білків - 4 ккал/грам, етанолу - 7 ккал/грам. Загальна калорійність підраховується шляхом перемноження енергетичних факторів на кількість грамів кожного типу харчових продуктів та напоїв з наступним складанням всіх отриманих значень.
Особливість лікування діабету полягає в тому, що пацієнту доводиться все життя самостійно проводити складне лікування і змінювати його в залежності від конкретної ситуації. У зв’язку з хронічним і невиліковним характером захворювання обов’язковим елементом у лікуванні є особиста відповідальність пацієнта, мотивація для виконання режиму життя та роботи. Школи самоконтролю для хворих на цукровий діабет, створені в усіх районах міста Києва, виконують важливу функцію навчання, що дозволяє хворим свідомо керувати лікуванням в активному союзі з лікарем.
Особливої уваги потребує навчання дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет, а також їх сімей. Освіта має включати сучасні знання про етіологію, фактори схильності, інсулін, дієти, симптоми, лікування, самоконтроль, гострі та хронічні ускладнення.
Важливим в лікуванні діабету є використання немедикаментозної корекції порушень різних видів обміну речовин і вплив на нервову і серцево-судинну системи. До арсеналу таких методів входить мікрохвильова резонансна терапія, яка дозволяє стимулювати функцію підшлункової залози електромагнітним випромінюванням міліметрового діапазону шляхом впливу на біологічно активні точки, які використовуються в акупунктурі. 20-річний досвід такого методу лікування 20 тисяч хворих на цукровий діабет в Інституті ендокринології і обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАН і НАМН України показав позитивний клінічний ефект у 80-90% хворих, дозволив визначити показання до використання та розкрити деякі механізми лікувальної дії.
Одним з дивовижних сучасних наукових відкриттів полягає в тому, що вищі рівні вітаміну D у крові істотно знижують ризики розвитку цукрового діабету 2-го типу.
Головний лікар                                                        О. Стойка

Когут,

468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок