Міжнародний день глухих людей – 30 вересня 2018 року

 

Міжнародний день глухих людей започаткований у 1951 році на честь створення Всесвітньої федерації глухонімих, ВФГ (World Federation of the Deaf, WFD), відмічається щорічно в останню неділю вересня. Метою проведення є залучення уваги громадськості до проблем, з якими стикаються глухі у повсякденному житті, до питань дотримання прав людей з порушенням слуху, їх соціальної реабілітації, інтеграції у сучасне суспільство, підвищення рівня освіти, доступності інформаційних технологій та послуг. ВФГ об’єднує 132 національні організації на всіх п’яти континентах, розробила та розвиває спеціальну жестову мову для глухих – Жестуно.

Всеукраїнській громадській організації інвалідів «Українське товариство глухих», УТОГ (https://utog.org) вже 85 років. Товариство відоме масштабними соціальними ініціативами з освіти, працевлаштування, лікування, реабілітації глухих людей, організації творчих об’єднань, спортивних заходів. УТОГ тісно співпрацює з ДУ «Інститут отоларингології ім. професора О.С. Коломійченка НАМН України», підготував і атестував фахівців зі знанням української жестової мови для роботи на урядовій «гарячій лінії» 1545 прийому з використанням відеозв’язку звернень громадян з порушеннями слуху із пропозиціями, заявами, скаргами, адресованими органам виконавчої влади. У тестовому режимі за допомогою Skype зв’язку ДУ «Урядовий контактний центр» з початку 2018 року почав приймати звернення жесто¬вою мовою. Ще одна важлива ініціатива УТОГ – безкоштовна послуга для членів організації у користуванні мобільним додатком «Перекладач жестової мови». Таким чином за допомогою IT-технологій реалізується право участі у суспільному житті.

У світі налічується 360 мільйонів осіб з інвалідизуючою втратою слуху. Це становить 5% населення планети, 32 мільйони з них – діти. Глухота може розвиватись в одному або обох вухах, призводити до труднощів сприйняття розмовної мови або звуків. Під втратою слуху розуміють втрату слуху у вусі, яке чує краще, вищу за 40 дБ для дорослих людей і 30 дБ для дітей (поріг чутності 25 дБ або нижче в обох вухах). Втрата може бути легкою, помірною, тяжкою або глибокою. Поняття туговухості застосовується до людей з втратою слуху у межах від легкої до тяжкої. Люди, які не чують зовсім, страждають від глухоти.

Втрата слуху значно ускладнює життя людей, може розвиватись з генетичних причин, проявлятись в якості ускладнень вагітності і пологів, бути результатом інфекційних захворювань, вживання деяких лікарських препаратів, впливу надмірного шуму, старіння, а також вушної сірки та сторонніх предметів у вусі, які блокують зовнішній слуховий прохід.

У дітей з невирішеною проблемою втрати слуху часто спостерігається затримка у розвитку розмовної мови, низька успішність навчання. Причинами глухоти дітей можуть бути такі інфекції матері під час вагітності як тяжка жовтяниця, краснуха, сифіліс; вживання вагітною фармакологічних засобів – аміноглікозидів, цитотоксичних препаратів, сечогінних, протималярійних ліків. Для дитини ризик втрати слуху пов’язаний з низькою масою тіла, асфіксією при народженні, недоношеністю, травмами голови, вух, із захворюванням на паротит, кір, менінгіт, цитомегаловірус, хронічну інфекцію вух, хронічний отит середнього вуха, прийомом препаратів для лікування неонатальних інфекцій, стійкого до лікування туберкульозу, малярії, онкологічних захворювань. Небезпечним є регулярне використання персональних аудіозасобів при високих рівнях гучності, часте відвідування концертів, нічних клубів, спортивних заходів. Більше мільярда молодих людей у віці 12-35 років знаходяться у зоні ризику втрати слуху в результаті дії небезпечних рівнів шуму в місцях відпочинку і розваг.

60% випадків втрати слуху у дітей можливо попередити за допомогою простих профілактичних стратегій. Це імунізація дітей від дитячих хвороб, імунізація дівчат підліткового віку та жінок дітородного віку від краснухи ще до настання вагітності, попередження інфікування вагітних цитомегаловірусом за допомогою відповідної гігієни, виявлення і лікування сифілісу та інших інфекцій, прийом лікарських засобів тільки під контролем лікаря, скринінг дітей на захворювання отитом середнього вуха, направлення новонароджених з групи високого ризику для ранньої перевірки слуху, обмеження впливу професійного та побутового шуму, використання засобів індивідуального захисту – берушив та навушників. Слово беруши походить від словосполучення бережіть вуха. Перші беруши були винайдені у середині 20 сторіччя і складались із скручених тканинних волокон, які вводили до вушного каналу. На сьогодні беруші виготовляють з вати, силікону, воску, ПВХ, поліуретану, поліпропілену. Такі засоби шумоізоляції можна придбати в аптеках. Загальні рекомендації по догляду за вухами наступні: вуха необхідно чистити тільки зовні. Вводити у вуха будь-які предмети або закапувати будь-які рідини можна тільки за приписом медичного працівника

Приблизно третина людей у віці 65 років страждає від інвалідизуючої втрати слуху, зокрема із-за дегенерації сенсорних клітин, яка розвивається з віком. Це може призводити до почуття самотності, ізоляції, безвиході. Гіпертонія, діабет, тютюнокуріння провокують зниження слуху. На ранніх стадіях виникає проблема з розумінням слів, особливо в умовах фонового шуму. Людина починає говорити голосніше, але не помічає цього. Дзвін у вухах (тіннітус) і нездатність чути звуки переважно високого тону також можуть бути проявами старечої глухоти. Слуховий тест необхідно пройти, якщо людина починає часто перепитувати, включає телевізор на більшу, ніж зазвичай, гучність, регулярно не чує розмову повністю, чує дзвін у вухах, отримує зауваження, що занадто гучно розмовляє. Вікова глухота незворотна, але її можливо ефективно компенсувати за допомогою слухових апаратів та інших пристроїв для спілкування. Розмовляючи з людиною, яка страждає на глухоту, необхідно звести до мінімуму фоновий шум, завжди стояти до неї обличчям, не закривати обличчя і не стояти у затінку або темряві, не спілкуватися з повним ротом, розмовляти голосно і чітко, але не кричати.

Раннє виявлення втрати слуху є значною перевагою для людей у адаптації до життя. Ефективним є скринінг захворювань вух та глухоти у дитячих дошкільних закладах, школах, на робочих місцях. Важливою медичною та соціальною підтримкою може бути використання слухових апаратів, кохлеарних імплантатів та інших допоміжних засобів, субтитри, навички читання по губах, логопедичне лікування, володіння жестовою мовою. Глухі діти мають навчатись жестовій мові разом з членами своєї сім’ї.

Міський медичний центр проблем слуху і мовлення «СУВАГ» (вул. Зоологічна, 3, корп. 3, тел. реєстратури (044) 222-82-53) створений відповідно до рішення Київської міської ради з метою забезпечення дітей і дорослих кваліфікованою консультативно-діагностичною і корекційно-педагогічною допомогою при порушеннях слуху і мовлення. У центрі застосовується вербатональний метод реабілітації, який дозволяє, за допомогою спеціальної апаратури, навчити мовним навичкам дітей, які не чують зовсім або чують погано. Це дозволяє дітям з важкою втратою слуху навчатись у загальноосвітніх, середніх та вищих навчальних закладах, у міру дорослішання, незважаючи на глухоту, спілкуватись, жити нормальним життям, займатись улюбленими справами, мати широкий кругозір, навіть вивчати іноземні мови.

Матеріал узгоджено з в.о. головного лікаря Міського медичного центру проблем слуху і мовлення «СУВАГ» Гуйваном Сергієм Олександровичем.

ГОЛОВНА

На початок