nasillja-zhinok-2018

Міжнародний день боротьби
за ліквідацію насильства
по відношенню до жінок –
25 листопада 2018 року.

Тема: «Почуй мене теж»

Жінки-активістки всього світу з 1981 року відмічають День протидії насильству. 17 грудня 1991 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства по відношенню до жінок, International Day for the Elimination of Violence against Women (резолюція 54/134). В цьому році помаранчевий колір буде ключовим у національних, регіональних, місцевих заходах правозахисної кампанії, діалогу організацій жіночого руху з владою, засобами масової інформації. Підсвічені кольором будівлі та пам’ятки привернуть увагу громадськості до проблеми насильства по відношенню до жінок та дівчат.

Домашнє насильство – це не сімейна справа чи особливості родинного спілкування, це протиправні дії, яким немає виправдання та про які не можна мовчати. В Україні існують закони, які захищають сім’ю від насильства. Одним з основних таких законів є Закон України «Про попередження насильства в сім’ї». Відповідно до цього Закону, людина має право на захист від домашнього насильства та необхідну допомогу.

Основою домашнього насильства дуже часто є бажання контролю одного члена сім’ї над іншими. Обмеження волі, ревнощі, тотальний контроль, агресія - це прояви насильства. Якщо статеві контакти відбуваються з примусу, в небажаній формі, партнер залякує та ображає жінку – це сексуальне насильство. І не важливо, одружені партнери чи ні. Сексуальне насильство включає втягування в порно-індустрію, секс-бізнес тощо.

Багато жінок, які зазнали насильства, вважають себе винними у тому, що сталося. Кривдники можуть перекладати свою провину на жінку, виправдовуючись тим, що вона його провокує. В деяких сім’ях із-за таких взаємин жінки роками не звертаються по допомогу, страждають від тяжких психологічних наслідків.

Кривдники після скоєних актів агресії можуть вибачатись, дарувати подарунки, запевняти, що це більше не повториться. І жінка знову і знову прощає, дає йому шанс, сподіваючись на чудо. Але насильство повторюється знову і знову. Природа насильства циклічна. З часом ситуація може погіршитись. Отже, без звернення жінки та її партнера по кваліфіковану допомогу розірвати цикл насильства дуже складно.

Діти, які зазнають або бачать насильство в сім’ї, неймовірно страждають. Це негативно впливає на їх здоров’я, емоційний стан, навчання, стосунки з однолітками і все подальше життя. Є великий ризик, що вони повторять приклад батьків у дорослому житті.

Де отримати допомогу?


В Києві вже багато років працює Київський міський Центр соціально-психологічної допомоги по вул. Новодарницькій, 26, корп.1 (566-15-48). В разі потреби жертви насильства можуть перебувати в тимчасовому притулку до 90 діб. Соціальні послуги надаються також в районних центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Жінки, які потерпають від насильства в сім’ї, можуть отримати допомогу в Київському міському центрі роботи з жінками Київської міської державної адміністрації (вул. Мельникова, 20). Термінова психологічна підтримка та інформаційна допомога жінкам, які знаходяться у кризовій ситуації, надається за телефоном довіри 489-44-48 з 9.00 до 18.00. При необхідності жінки можуть пройти в центрі курс психологічної або психотерапевтичної реабілітації, взяти участь в навчальних семінарах, тренінгах. За умови підтвердження дільничним інспектором районного управління внутрішніх справ факту домашнього насильства (довідка з місця проживання) жінки мають змогу пожити деякий час в притулку для тимчасового перебування жінок для вирішення особистих проблем, працевлаштування, отримання необхідних консультацій фахівців, в тому числі юристів. Мета розміщення жінок в притулку – консолідація всіх структур для попередження і подолання насильства, сприяння процедурі реабілітації. Притулок був створений у 1998 році на виконання міжнародних зобов’язань України щодо утвердження гендерної рівності та національного плану дій щодо поліпшення становища жінок і підвищення їх ролі у суспільстві. Після надання допомоги у багатьох жінок підвищується самооцінка, усвідомлення своїх прав та можливостей, стабілізуються сімейні та робочі стосунки. Всі послуги центру – безкоштовні.

Величезну соціальну роботу з попередження насильства, пов’язаного із насильством в сім’ї, захистом прав дитини, торгівлею людьми, виконує у співпраці з правоохоронними органами Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда – Україна». На базі Центру працює Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства за номером: 0 800 500 335 або 386 (з мобільного) для отримання консультацій юриста, психолога і інформації щодо закладів, до яких можна звернутись за місцем проживання по допомогу.

ГОЛОВНА

На початок