Епідемічна ситуація в місті Києві
із захворюваністі на крапельні інфекції

За повідомленням ДУ «Київський міський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» від 24 липня 2018 року, у першому півріччі 2018 року в місті Києві зареєстровано зростання захворюваності майже на всі інфекційні захворювання, які поширюються повітряно-крапельним шляхом, за винятком захворюваності на менінгококову інфекцію, яка скоротилась у 2,3 рази, та незначного зниження захворюваності на вітряну віспу (4,1%). Міські показники захворюваності по всіх інфекціях перевищують загальнодержавні показники.

Протягом останніх років спостерігалось низьке виконання плану профілактичних щеплень проти дифтерії, що створює загрозу ускладнення епідемічної ситуації. Хоча у першому півріччі 2018 року, як і у 2017 році, випадків захворювання на дифтерію у столиці не зареєстровано, останніми роками зростає прошарок незахищеного від дифтерії населення (від 0% до 13,8%) та осіб з умовно захисним титром антитіл (від 19,9 до 32,2%). Наказ Департаменту охорони здоров’я від 03 серпня 2018 року № 802 передбачає проведення всіх необхідних організаційних заходів у закладах охорони здоров’я в разі підозри на дифтерію та оперативних дій при дифтерії. Насторога населення також має бути високою. Потрібно неухильно дотримуватися національного Календаря профілактичних щеплень. В разі важких клінічних проявів запалення горла, носоглотки, трахеї необхідно терміново звертатись до лікаря, адже, потрапивши в організм людини збудник, дифтерійна паличка, розмножується і виробляє токсин, який обумовлює тяжку клінічну картину і може призвести до смерті пацієнта.

Захворюваність на кашлюк зросла у 2,2 рази (239 випадків проти 109 у 2017 році). 227 випадків хвороби були діагностовано у дітей до 17 років. Найбільш враженими є вікові категорії дітей: 1-4 роки – 89 випадків, та 5-9 років – 50 випадків. Серед хворих дітей не щепленими проти кашлюку по причині відмов було 84,1%, через медичні протипокази – 9,9%, за віком – 6%. Кашлюк є небезпечним захворюванням для дітей, особливо молодшого віку. Викликає довготривалі напади кашлю, які ускладнюють приймання їжі, пиття, дихання. Може стати причиною легеневих проблем, ушкоджень мозку, навіть смерті. Нещеплену дитину слід оберігати від спілкування з особами, які кашляють.

У 2018 році в місті Києві відмічається різке зростання захворюваності на кір у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, у 146,3 рази. Зареєстровано 1647 випадків проти 11 у минулому році. Серед дітей до 17 років – 637 випадків, з них 28,9% у віковій групі 1-4 роки, 37,8% - 5-9 років. Одноразово щепленими були 6,7% хворих, дворазово – 5,5%, не щепленими та не мали даних про щеплення -87,8% хворих. Більшість дітей до 17 років не щеплені з причини відмов. Кір супроводжується тяжкою лихоманкою, висипанням та симптомами, подібними до грипу. Захворювання може призвести до втрати слуху, запалення легенів, ушкоджень мозку або навіть смерті.

Зареєстровано зростання захворюваності на краснуху у 2,1 рази, 30 випадків, серед дітей до 17 років – 8 випадків. Всі діти не щеплені через відмову батьків. Краснуха - заразне і, як правило, легке вірусне захворювання, яке уражує головним чином дітей та молодих людей. Інфікування вагітної, особливо у першому триместрі, може призвести до викидня, загибелі плоду, мертвонародженості або вродженим вадам розвитку у малюка, відомих як синдром вродженої краснухи.

У 2,5 рази зросла захворюваність на паротит, 35 випадків. Серед дітей до 17 років – 16 випадків. Хвороба може спричинити вірусний менінгіт, глухоту, а для хлопчиків в подальшому проявитися безпліддям.

Таким чином, на інфекційні захворювання крапельної групи хворіють переважно не щеплені особи або щеплені з порушенням схеми імунізації. Саме тому слід особливо ретельно дотримуватись термінів проведення щеплень, адже навіть незначне відхилення може спричинити втрату імунітету й небезпечне для здоров’я і життя захворювання.

На сьогодні рутинна імунізація в Україні проводиться згідно наказу Міністерства охорони здоров’я України від 18 травня 2018 року № 947 «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні. Наводимо зміни до календаря профілактичних щеплень в частині щеплень за віком:

Вік Щеплення проти
1 день Гепатиту В
3-5 днів Туберкульозу
2 місяці Гепатиту В Дифтерії, кашлюку, правця Поліомієліту Гемофільної інфекції
4 місяці Дифтерії, кашлюку, правця Поліомієліту Гемофільної інфекції
6 місяців Гепатиту В Дифтерії, кашлюку, правця Поліомієліту
12 місяців Гемофільної інфекції Кору, краснухи, паротиту
18 місяців Дифтерії, кашлюку, правця Поліомієліту
6 років Дифтерії, правця Поліомієліту Кору, краснухи, паротиту
14 років Поліомієліту
16 років Дифтерії, правця Поліомієліту
26 років Дифтерії, правця (надалі - кожні 10 років)

Оновлення у Календарі профілактичних щеплень стосуються вакцинації проти гепатиту В та туберкульозу, базуються на міжнародному досвіді проведення імунізації, а також відповідають рекомендаціям ВООЗ. Відтепер другу дозу вакцини проти гепатиту В дитина отримуватиме у другий місяць життя (раніш – у перший), що дозволить у майбутньому використовувати комбіновану багатокомпонентну вакцину і зменшити кількість візитів на вакцинацію у перший місяць життя дитини. Крім того, діти отримуватимуть єдине щеплення БЦЖ проти туберкульозу на 3-5 добу. Це доказово обґрунтований підхід з доведеною ефективністю. Наказ Міністерства охорони здоров’я № 947: див. сайт за посиланням: http://moz.gov.ua/article/ministry-mandates/nakaz-moz-ukraini-vid-18052018--947-pro-vnesennja-zmin-do-kalendarja-profilaktichnih-scheplen-v-ukraini.

 

ГОЛОВНА

На початок