Всесвітній день боротьби з інсультом – 29 жовтня 2016 року

Департамент охорони здоров’я КМДА 29 жовтня 2016 року з 9.00 до 15.00
до Всесвітнього дня боротьби з інсультом проводить оздоровчо-просвітницьку акцію
на базі Олександрівської клінічної лікарні у корпусі №3 (неврологічному),
за адресою: вул. Шовковична 39/1, де буде організовано
- вимірювання АТ;
- проведення шкальної оцінку ризику інсульту;

- читання просвітницьких лекції;
- роздача листівок.

Актуальність проведення заходів, присвячених Всесвітньому дню боротьби з інсультом, стає цілком зрозумілою, якщо ознайомитись з невтішною статистикою, де за кожною цифрою стоїть людська доля і часто життя. Так, в Україні в минулому році зареєстровано понад 96 тисяч нових випадків інсульту, в Києві – 5914. Кожні 12 хв. це захворювання стає причиною загибелі 1 людини. Тільки 10–20% осіб, що перенесли інсульт, повертаються до праці, 50% - залишаються інвалідами. Третина хворих – люди працездатного віку.
Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в речовину мозку чи під його оболонки та стискання тканини мозку кров’ю. Наслідком цього є  порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що в свою чергу викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. В залежності від локалізації враження, можливе порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті та ін.
Які симптоми можуть свідчити про інсульт? Сюди належить раптова м’язова слабкість, оніміння чи поколювання в ділянці лиця, руки, ноги чи однієї половини тіла, раптове ускладнення при розмові або розумінні мови, раптова повна або часткова втрата зору на одне чи обидва ока, надзвичайно сильний головний біль, втрата рівноваги, запаморочення, блювання у поєднанні з іншими симптомами.
Для діагностики також можна використовувати скринінговий тест FAST- face, arm, speechtest (обличчя, рука, мовний тест), якщо у людини наявна хоча б одна з цих  ознак, необхідно терміново викликати «швидку допомогу».
Обличчя. Занепокоєння має викликати асиметрія обличчя, при цьому необхідно попросити людину, у якої, можливо, стався інсульт, показати (вищирити) зуби – хворий зможе це зробити лише однією (здоровою) половиною обличчя.
Рука. Слабкість рук перевіряється наступним чином: попросіть витягнути руки вперед і утримувати їх у такому положенні 5 секунд. Якщо одна з рук швидко опускається або хворий її зовсім не може підняти – це ознака паралічу м’язів руки.
Мова. Про важкі порушення свідчить раптова неможливість людини правильно говорити: перекручування слів, граматично невірна вимова, неможливість підібрати необхідне слово, яке ще нещодавно вимовляв, а також нерозуміння мови.
Термінове розпізнавання ознак інсульту та звернення за кваліфікованою медичною допомогою впродовж 3–4 годин від його початку дозволить зберегти життя хворого та попередити розвиток важких наслідків.
Передбачити інсульт неможливо, але зменшити ризик його виникнення можна. Для цього необхідно контролювати свій артеріальний тиск, рівень холестерину в крові, відмовитись від тютюнокуріння та обмежити вживання алкоголю, дотримуватись основних принципів здорового харчування (зменшити вживання цукру, солі та тваринних жирів, вживати більше овочів та фруктів), регулярно займатися спортом.

Матеріал підготовлений: О.Стойкою, головним лікарем Київського міського центру здоров’я, тел. 044 228 45 42; М.Прокопів, головним неврологом Департаменту охорони здоров’я КМДА.

 

ГОЛОВНА

На початок