Всесвітній день боротьби
проти хронічної обструктивної хвороби легень –
21 листопада 2018 року

Тема: «Ніколи не надто рано, ніколи не пізно»
«Never too early, never too late»

Неінфекційні хвороби (НІЗ), такі як серцево-судинні захворювання, рак, діабет, хронічні респіраторні захворювання і психічні розлади є, як правило, тривалими і розвиваються в результаті цілого ряду генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових факторів. Вживання тютюну, відсутність фізичної активності, небезпечне вживання алкоголю і нездорове харчування – все це підвищує ризик смерті від НІЗ. Епідемія НІЗ у країнах, що розвиваються, поширюється вибуховими темпами.

Нова доповідь Незалежної комісії високого рівня з неінфекційних захворювань ВООЗ, опублікована 16 травня 2018 року, вперше торкається проблеми фінансових потреб і користі від інвестицій в економічно ефективні і реально можливі до здійснення «найбільш вигідні» заходи політики ВООЗ, спрямовані на захист людей від НІЗ, які є головними причинами захворюваності і смертності у світі. Доповідь закликає країни-учасниці до негайної активізації дій у напрямку загального охоплення населення послугами охорони здоров’я для подолання НІЗ, підвищення відповідальності урядів щодо взаємодії різних секторів суспільства в галузі НІЗ, підготовки нової економічної концепції для фінансування заходів, звітності перед громадянами за дії по відношенню до НІЗ. Експерти ВООЗ підрахували, що на кожний долар, витрачений на розширення боротьби з НІЗ, в країнах з низьким рівнем доходів населення і рівнем доходів, нижчим за середній, суспільство отримає прибуток у розмірі не менше 7 доларів США за рахунок росту зайнятості, продуктивності і тривалості життя. Тобто боротьба з НІЗ дає можливість покращити показники здоров’я і економічного розвитку. До 2030 року, згідно Цілей в галузі стійкого розвитку, смертність від НІЗ необхідно зменшити на одну третину.

ВООЗ вважає хронічну обструктивну хворобу легень (ХОХЛ) однією з головних проблем охорони здоров’я, тим більше, що хронічні респіраторні хвороби як правило поєднуються з іншими хронічними захворюваннями. Такі терміни як хронічний бронхіт та емфізема на сьогодні вже майже не використовуються. Вони включені в діагноз ХОХЛ, і це не просто кашель курця, а загрозлива для життя хвороба. Для ХОХЛ характерним є хронічне порушення повітряного потоку в легенях, яке заважає нормальному диханню і повному видиху. Головною причиною є тютюнокуріння, в тому числі пасивне. Інші фактори – забруднення атмосферного повітря та повітря приміщень в результаті приготування їжі та опалення, запиленість та хімічне забруднення на робочих місцях, часті інфекції дихальних шляхів в дитинстві. За оцінками ВООЗ, 210 млн. людей в усьому світі хворіють на ХОХЛ в помірній та тяжкій формі, 3 млн. щорічно помирають з цієї причини. Основними симптомами є задишка або почуття недостатності повітря, надлишкове виділення мокроти і хронічний кашель. Із розвитком хвороби утруднюється щоденна фізична активність, така, наприклад, як підйом на декілька сходинок. Хвороба розвивається повільно і частіше за все проявляється після 40 років. З поширенням куріння на жіноче населення, а також ризиками впливу забрудненого повітря приміщень хвороба уражує жінок та чоловіків майже в однаковій мірі. Найефективнішим заходом профілактики є утримання від куріння тютюну, в тому числі пасивного. Незважаючи на те, що ХОХЛ невиліковна, при своєчасному зверненні за медичною допомогою та належному лікуванні можливо контролювати симптоми, уповільнити розвиток хвороби, забезпечити достатньо високу якість життя. Для пацієнтів з ХОХЛ ефективним заходом профілактики тяжких ускладнень є вакцинація проти пневмококу.

Діагноз ХОХЛ встановлюється за допомогою простого для пацієнта тесту, так званої спірометрії, який показує, наскільки глибоко дихає людина, як швидко входить і виходить повітря з легень. Функціональні легеневі тести є головними інструментальними методами, які дозволяють поставити діагноз бронхіальної астми та ХОХЛ, слідкувати за реакцією на лікування, виявляти осіб з ризиком захворювань, а також оцінювати статус здоров’я перед початком значних фізичних навантажень.

ГОЛОВНА

На початок