Початок епідемічного сезону 2017-2018 років
розповсюдження грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій серед населення міста Києва

Грип – гостра вірусна інфекція, яка легко передається від людини до людини. Грип циркулює в усьому світі і захворіти може кожна людина будь-якого віку. Це серйозна проблема громадського здоров’я, яка викликає тяжкі захворювання і може призводити до смертельних випадків в групах населення підвищеного ризику. Епідемії негативно впливають на економіку країн у зв’язку зі зниженням продуктивності трудових ресурсів, створюють надзвичайне навантаження на служби охорони здоров’я.
Симптоми включають різке підвищення температури, кашель (зазвичай сухий), головний біль, біль в м’язах і суглобах, біль в горлі і нежить. Кашель може бути тяжким і тривати 2 тижні і більше. У більшості людей підвищена температура та інші симптоми проходять без медичної допомоги протягом тижня. Проте, грип може протікати дуже тяжко у людей, які входять в групу підвищеного ризику. Це вагітні на будь-якому терміні вагітності, діти до 5 років, літні люди старші 65 років, особи з такими хронічними  медичними станами як ВІЛ/СНІД, астма, серцево-судинні та легеневі хвороби, цукровий діабет. Медичні працівники також є групою ризику зараження грипом.
Не слід забувати, що так звана «іспанка» на початку 20 століття, коли ще не було вакцин проти грипу, віддавала перевагу молодим здоровим людям, коли генетичний апарат вірусу спрямовував сильний людський імунітет проти самої людини. Пандемія припинилася тільки тоді, коли в світі не залишилось беззахисних людей, вони або перехворіли на грип, або померли. Світова медична наука на сьогодні розробляє методи вакцинопрофілактики, шукає можливості не допустити таких страшних пандемій.
В північній півкулі пік сезону грипу зазвичай припадає на період з грудня по лютий, хоча реєстрація випадків може починатись вже у жовтні і протікати до травня. Епідемія грипу виникає кожен рік, тому компетентні міжнародні організації в галузі епідеміологічного контролю співпрацюють з державними службами країн Європи для аналізу характеристик розповсюдження грипу та надання науково обґрунтованих прогнозів для регіону.
За даними Центру грипу та гострих респіраторних інфекцій ДУ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», захворюваність населення України на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (далі – ГРВІ) у сезоні 2016-1017 року характеризувалась помірною інтенсивністю. У період з жовтня по квітень захворіло майже 5,4 мільйонів осіб, що становило 12,7% населення (для порівняння, в період пандемічного підйому захворюваності у 2009-2010 роках в деяких регіонах світу 20-40% населення перехворіло на грип (вірус Н1N1). Із загальної кількості захворілих 64,8% - діти віком до 17 років. Найбільше на грип та ГРВІ хворіли у Київській області та місті Києві, де перехворіло відповідно 23% та 25% населення. Інтенсивний показник захворюваності був на 2,4% менший аналогічного періоду минулого сезону. Пік захворюваності припав на 51 тиждень 2016 року і з 2 тижня 2017 року поступово знизився. У три попередні сезони пік спостерігався пізніше – між 7 та 11 тижнями. З попередніми діагнозами «Грип» та «ГРВІ» було госпіталізовано 193480 осіб (3,6% від захворілих), з них 72,8% - діти. Зареєстровано 31 летальний випадок, в тому числі 7 дітей віком до 17 років. Найбільш уразливу категорію становили особи 65 років і старше. Проведення обмежувальних заходів на місцях сприяло стабілізації епідемічної ситуації, зниженню інтенсивності поширення захворювань у населених пунктах, де вони вводились.
З початку сезону спостерігалось домінування вірусів грипу типу А з превалюванням підтипу Н3N2, вакциновано 106683 особи, що становило всього 0,3% від загальної кількості населення країни. Головну увагу у вакцинації надано особам груп ризику – вагітним, особам з хронічними захворюваннями, людям, які проживають у закладах довготривалого перебування – інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини. Частка дітей, щеплених проти грипу, становила 19%. Найбільше від грипу щепилися вакцинами, придбаними за кошти місцевого бюджету, кошти підприємств та власні кошти громадян.
За даними сайту Міністерства охорони здоров’я України, ВООЗ рекомендувала на підставі загальних результатів аналізу епідсезону 2016-2017 років для виробників включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що циркулюватимуть у Північній півкулі у сезоні 2017-2018 років:
- A/Michigan/45/2015 (гілка6В.1), подібнийA(H1N1)pdm09;
- А/Hong Kong/4801/2014(H3N2);
- В/Brisbane/60/2008.
Для чотирьохвалентної вакцини рекомендовано включити додатково компонент для захисту від грипу B/Phuket/3073/2013.
Щорічна вакцинація проти грипу є найкращим захистом від інфекції. Віруси грипу постійно змінюються і ВООЗ двічі на рік формулює рекомендації з оновлення складу вакцин. В ідеалі вакцинацію слід проходити безпосередньо перед початком сезону грипу, однак щеплення, зроблене в будь-який момент протягом всього сезону, все ще може допомогти уникнути інфікування.
Люди, які захворіли, мають пити багато води і відпочивати. Противірусні препарати проти грипу в змозі знизити імовірність тяжких ускладнень і смерті, проте віруси грипу можуть набувати стійкості до лікувальних препаратів. Такі фармакологічні засоби найбільш важливі для груп підвищеного ризику. Їх призначають на початку хвороби (в перші 48 годин від появи симптомів). Антибіотики проти вірусів неефективні.
Грип може швидко поширюватись серед людей, коли інфікований пацієнт кашляє або чхає і тим самим розсіює інфіковані вірусом краплі у повітрі. Крім того, вірус може передаватись через руки, забруднені вірусом. Необхідно виконувати запобіжні заходи щоб обмежити передачу вірусу. При кашлі необхідно закривати рот і ніс платком, який далі треба викинути, старанно і регулярно мити руки з милом.
Враховуючи агресивність вірусу грипу, який обумовлює чисельні ускладнення з боку серцево-судинної, нервової, дихальної систем при перших ознаках застуди необхідно звертатися до лікаря для отримання кваліфікованої допомоги, і ні в якому разі не займатися самолікуванням. Підготовка до епідемічного сезону потребує від лікарів та населення збереження пильності, своєчасної вакцинації, швидкого виявлення хвороби, ізолювання хворих та їх ефективного лікування.
Під час підйому захворюваності на грип слід уникати місць скупчення людей, масових заходів. При наявності хворого вдома слід забезпечити максимальну його ізоляцію, часто провітрювати кімнату, ретельно мити руки та посуд. Не слід забувати про користування у приміщеннях марлевими пов’язками, які необхідно міняти кожні 4 години.
Прес-реліз узгоджено з головним позаштатним спеціалістом Департаменту охорони здоров’я з інфекційних хвороб Єгоровою Тетяною Андріївною.

Головний лікар                                                                     О.Стойка

Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок