Елімінація вірусного гепатиту

Всесвітній день боротьби з гепатитом –
28 липня 2017 року

Тема: «Елімінація вірусного гепатиту»

Всесвітній Альянс боротьби з гепатитом за підтримки ВООЗ щорічно  28 липня проводить заходи популяризації знань про вірусні гепатити для профілактики нових заражень серед населення. Темою цього року стала цілком здійсненна з точки зору сучасних наукових досягнень мета елімінації гепатитів.
У травні минулого року на 69-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я 194 країни прийняли Глобальну стратегію  ВООЗ з вірусного гепатиту, яка включає цілі ліквідації гепатиту В і С протягом наступних 13 років. Таким чином у світі започатковано унікальну в своєму роді Глобальну ініціативу NOhep поетапного викорінення вірусного гепатиту до 2030 року. До 2020 року пропонується знизити кількість нових випадків захворювання гепатитом В і С на 30%, скоротити смертність на 10%. Стратегія спирається на такі ключові підходи  як розширення програм вакцинації проти гепатиту А і В; запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін’єкцій, крові і хірургічних втручань; зниження шкоди  для уживачів ін’єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В і С.
Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в країні і місті Києві. Широка розповсюдженість та висока хронізація цих інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для убезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики методами імунізації, ведення здорового способу життя.
За матеріалами державної статистичної звітності, в Україні у першому кварталі 2017 року загальна захворюваність на інфекційні та паразитарні хвороби серед населення, в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року, знизилась на 19,8%, в тому числі у віковій категорії до 17 років – на 11,5%. Зареєстровано близько 4500 випадків вірусних гепатитів.
Переважна більшість хворих на вірусні гепатити В та С - це  особи віком від 18 до 40 років, статевий шлях інфікування у них дуже суттєвий. Інші шляхи зараження - ін’єкційне введення наркотичних засобів, процедури в салонах краси. Щеплення проти вірусного гепатиту А та гепатиту В дорослим людям можна зробити на базі кабінетів щеплень приватної форми власності за кошти громадян. Важливо повноцінно та в повному обсязі щепити дітей від гепатиту В. Ця хвороба входить до складу десяти інфекцій, проти яких в Україні проводиться рутинна імунізація населення. Вірус гепатиту С має близько 100 підтипів, тому вакцини проти гепатиту С не існує.  Лікування в кожному випадку призначається лікарем індивідуально.
За даними Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, у місті Києві спостерігається значне зростання захворюваності на вірусні гепатити, за п’ять років вона зросла в 1,8 рази (у 2012 році – 25,5 на 100 тис. населення, у 2016 році – 45,8). Особливо погіршила санітарно-епідемічну ситуацію в столиці найвища за останні  роки захворюваність на вірусний гепатит А (у 2012 році – 1,7 на 100 тис. населення; у 2015 році – 11,7; у 2016 році – 21,8). Зберігається також напружена ситуація із захворюваності на кишкову групу інфекцій, їх сумарна кількість у 2016 році (95,2 випадків на 100 тис. населення) на 30,0% перевищила рівень 2012 року (73,2), в тому числі захворюваність на дизентерію  - вдвічі (з 34 захворілих  – 20 діти до 17 років). 
За інформацією Європейського центру з контролю і профілактики захворювань, починаючи з лютого 2017 року в країнах Європейського регіону спостерігається епідемічний підйом захворюваності на гепатит А. Загальне число постраждалих становить понад 330 осіб. Випадки зареєстровані в 13 країнах: Австрії, Бельгії, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччині, Італії, Ірландії, Голандії, Португалії, Іспанії, Швеції, Великобританії. Більшість випадків зареєстровано серед чоловіків, що мають секс з чоловіками. Проводиться комплекс заходів з локалізації та ліквідації вогнищ захворювань, в тому числі вакцинація груп ризику, лабораторні дослідження, широка освітня робота.
Гепатит А - типова хвороба брудних рук. Хвора людина виділяє з кишечнику збудник гепатиту А, який може зберігатися в зовнішньому середовищі місяцями. Захворювання виникає при попаданні збудника в кишечник здорової людини. Відбувається це при забрудненні фекаліями хворого питної води, місць плавання, харчових продуктів, рук, іграшок, жувальної гумки, олівців, посуду, білизни. Можливе перенесення вірусу мухами. Хвороба починається через 2-3 тижні після зараження (інкубаційний чи прихований період від 7 до 50 днів). Починається захворювання раптово з підвищення температури тіла, слабкості, зниження апетиту. Потім може приєднатися нудота, блювота, дискомфорт чи біль в правій верхній ділянці живота, пронос чи запор. Наприкінці тижня від початку захворювання сеча набуває кольору пива, а кал – білої глини, жовтіють склери очей, а потім шкіра, може спостерігатися свербіння шкіри. У зв’язку з особливостями хвороби та зниженням імунітету типовими є безсимптомні форми хвороби без проявів жовтяниці, які залишаються нерозпізнаними, частіше призводять до ускладнень і можуть бути небезпечними для оточуючих. Заразним хворий стає за 1-2 тижні до початку захворювання і перестає бути небезпечним через 3 дні після появи жовтяниці. Тому з появою перших ознак захворювання необхідно одразу звернутися до лікаря для своєчасної ізоляції чи госпіталізації і лікування, суворо дотримуватись правил особистої гігієни. Головним в профілактиці гепатиту А є вживання доброякісної питної води та миття рук не менш ніж дворазовим намилюванням перед приготуванням і вживанням їжі, після туалету і різних місць загального користування, дотримання інших вимог особистої гігієни.
Лікування гострих вірусних гепатитів в місті Києві здійснюють інфекційні відділення міських клінічних лікарень. Кваліфіковану медичну допомогу хворим на хронічні вірусні гепатити в Києві надає гепатологічний центр на базі Київської міської клінічної лікарні №15 та  інфекційне відділення для хворих на  вірусний гепатит Київської міської клінічної лікарні №5. Своєчасна діагностика та специфічне лікування є сучасними шляхами вдосконалення профілактики вірусних гепатитів. Дотримання протиепідемічного режиму, правил сучасної дезінфекції, стерилізації можуть убезпечити людей при виконанні медичних процедур. Безпечна сексуальна поведінка, проходження тестування, виконання правил особистої гігієни в змозі попередити тяжкі наслідки інфікування вірусними гепатитами.
Більшість хворих на хронічний гепатит В і С, а в світі їх мільйони, не знають, що вони залишаються носіями вірусу, можуть несвідомо передавати вірус іншим людям Після інфікування не виникає жодних симптомів, а наслідки проявляються через багато років. Щорічно близько мільйона осіб в світі помирають з причин, пов’язаних з вірусним гепатитом, частіше всього від цирозу та раку печінки.

Інформацію узгоджено з головним позаштатним спеціалістом Департаменту охорони здоров’я з інфекційних хвороб, завідуючою відділенням вірусних гепатитів Київської міської клінічної лікарні № 5 Єгоровою Т.А.

Головний лікар                                                                                               О. Стойка

 

Когут,
468-06-47

штащ

ГОЛОВНА

На початок