Початок епідемічного сезону 2018-2019 років розповсюдження грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій серед населення міста Києва

 

У структурі загальної інфекційної захворюваності в нашій країні більше 90% припадає на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (далі – ГРВІ). У сезоні 2017-2018 років серед населення України зареєстровано 5,7 млн. випадків захворювання на грип та ГРВІ. Спостерігалось домінування циркуляції вірусів грипу типу В. Показник захворюваності на 100 тис. населення склав 14640,4. Із загальної кількості захворілих 67,8 становили діти віком до 17 років. Під час епідемічного сезону зареєстровано 7 лабораторно підтверджених летальних випадків від грипу та ГРВІ, з них 4 дітей. Жоден із померлих не був щеплений проти грипу. Проведений аналіз стану імунітету населення показав гостру необхідність забезпечення імунологічного захисту населення проти грипу шляхом вакцинації. В Україні щеплення проти грипу є рекомендованими. Вакцинація може проводитись як за кошти місцевого бюджету та підприємств, так і за власні кошти громадян.

Щорічна вакцинація проти грипу є найкращим захистом від інфекції. Віруси грипу постійно змінюються і ВООЗ двічі на рік формулює рекомендації з оновлення складу вакцин. В ідеалі вакцинацію слід проходити безпосередньо перед початком сезону грипу, однак щеплення, зроблене в будь-який момент протягом всього сезону, все ще може допомогти уникнути інфікування.

Особлива увага приділяється імунізації осіб із груп медичного, епідемічного та професійного ризику. В Україні цей контингент включає медичних працівників, військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, трудові колективи підприємств, установ, організацій, осіб із хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин, осіб старших за 65 років та ін. Згідно рекомендації ВООЗ належний рівень охоплення щепленнями проти грипу має становити не менше 75% серед груп медичного та професійного ризику.

В північній півкулі пік сезону грипу зазвичай припадає на період з грудня по лютий, хоча реєстрація випадків може починатись вже у жовтні і протікати до травня. Епідемія грипу виникає кожен рік, тому компетентні міжнародні організації в галузі епідеміологічного контролю співпрацюють з державними службами країн Європи для аналізу характеристик розповсюдження грипу та надання науково обґрунтованих прогнозів для регіону.

ВООЗ повідомила, що вірусами, які ймовірно будуть циркулювати у Північній півкулі в наступному епідемічному сезоні 2018-2019 років є:
- вірус, подібний А/Michigan/45/2015(H1N1) pdm09;
- вірус, подібний A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016(H3N2);
- вірус, подібний B/Colorado/06/2017

Держсанепідслужба України закликає розпочати специфічну профілактику грипу вже у вересні-жовтні поточного року.

Грип – гостра вірусна інфекція, яка легко передається від людини до людини. Грип циркулює в усьому світі і захворіти може кожна людина будь-якого віку. Це серйозна проблема громадського здоров’я, яка викликає тяжкі захворювання і може призводити до смертельних випадків в групах населення підвищеного ризику. Епідемії негативно впливають на економіку країн у зв’язку зі зниженням продуктивності трудових ресурсів, створюють надзвичайне навантаження на служби охорони здоров’я.

Симптоми включають різке підвищення температури, кашель (зазвичай сухий), головний біль, біль в м’язах і суглобах, біль в горлі і нежить. Кашель може бути тяжким і тривати 2 тижні і більше. У більшості людей підвищена температура та інші симптоми проходять без медичної допомоги протягом тижня.

Люди, які захворіли, мають пити багато води і відпочивати. Противірусні препарати проти грипу в змозі знизити імовірність тяжких ускладнень і смерті, проте віруси грипу можуть набувати стійкості до лікувальних препаратів. Такі фармакологічні засоби найбільш важливі для груп підвищеного ризику. Їх призначають на початку хвороби (в перші 48 годин від появи симптомів). Антибіотики проти вірусів неефективні.

Грип може швидко поширюватись серед людей, коли інфікований пацієнт кашляє або чхає і тим самим розсіює інфіковані вірусом краплі у повітрі. Крім того, вірус може передаватись через руки, забруднені вірусом. Необхідно виконувати запобіжні заходи щоб обмежити передачу вірусу. При кашлі необхідно закривати рот і ніс платком, який далі треба викинути, старанно і регулярно мити руки з милом.

Враховуючи агресивність вірусу грипу, який обумовлює чисельні ускладнення з боку серцево-судинної, нервової, дихальної систем при перших ознаках застуди необхідно звертатися до лікаря для отримання кваліфікованої допомоги, і ні в якому разі не займатися самолікуванням. Підготовка до епідемічного сезону потребує від лікарів та населення збереження пильності, своєчасної вакцинації, швидкого виявлення хвороби, ізолювання хворих та їх ефективного лікування.

Під час підйому захворюваності на грип слід уникати місць скупчення людей, масових заходів. При наявності хворого вдома слід забезпечити максимальну його ізоляцію, часто провітрювати кімнату, ретельно мити руки та посуд. Не слід забувати про користування у приміщеннях марлевими пов’язками, які необхідно міняти кожні 4 години.

Вчені Харківської медичної академії післядипломної освіти вивчили 19 історій хвороб померлих від грипу А(Н1N1) під час епідсезону 2016 року. Середній вік померлих – 51 рік, переважна більшість – чоловіки. У всіх померлих клінічно був тяжкий перебіг грипу з пневмонією і дихальною недостатністю. Всі померлі мали супутню патологію – ожиріння, цукровий діабет 2 типу, ішемічну хворобу серця, гіпертонію, хронічний пієлонефрит. У деяких хворих спостерігалось поєднання декількох патологій. Додатковими факторами ризику було пізнє звернення (на 4-7 добу від початку захворювання), відмова від запропонованої госпіталізації при первинному огляді, відсутність вакцинації від грипу. Таким чином, вакцинація від грипу та своєчасне звернення за медичною допомогою може попередити фатальні наслідки та врятувати життя хворим.

ГОЛОВНА

На початок