den-zoru

Міжнародний день зору – 11 жовтня 2018 року

Тема: Догляд за очима в будь-якому місці

Міжнародний День зору, започаткований Міжнародною Агенцією попередження сліпоти (The International Agency for the Prevention of Blindness, IAPB), відмічається в цьому році 11 жовтня і є нагодою для залучення уваги людей до здоров’я очей, своєчасного проходження обстежень для попередження втрати зору.

В цьому році Міжнародний День зору присвячується проблемам догляду за очима. IAPB закликає звернути увагу на уразливі групи населення – дітей, молодь, школярів, літніх людей, хворих на цукровий діабет. Важливо також дати раду членам своєї сім’ї.

Людина отримує 75-80% інформації через очі - зоровий аналізатор. Порушення зору обумовлюють серйозні обмеження життєдіяльності. Навіть часткова втрата зору призводить до зменшення фізичних можливостей, соціальної ізоляції, зниження самооцінки і депресії. Може страждати також сфера мислення.

Зір – це складний фізіологічний процес, який забезпечує визначення світла, кольору, міжпросторових відношень предметів і об’єктів в оточуючому середовищі, їх форми, віддаленості, величини, руху. Зоровий аналізатор здійснює орієнтацію значно більшою мірою у порівнянні з іншими органами чуття. Аналіз і синтез зорових образів відбувається у головному мозку. Цей процес починається з народження дитини, посилюється на першому-другому році життя з подальшим формуванням зорового аналізатора, зростає протягом зрілості людини, знижується у старечому віці. Зоровий аналізатор, в тому числі і відповідні м’язи, закінчують формування приблизно до 7 років, коли і рекомендується розпочинати навчання дитини.

Орган зору складається з очного яблука – оболонки та ядра очного яблука; допоміжних органів ока – м’язів очного яблука, захисного та сльозового апарату ока. Зорова функція – сприймання світлових коливань певної частоти, здійснюється однією з оболонок очного яблука – сітківкою, що в сукупності з системою нервових провідників і мозкових центрів забезпечує передавання світлових подразнень і перетворення їх у зорові образи. При нормальному зорі промені світла, переломлюючись, фокусуються на сітківці. За допомогою додаткових структур ока здійснюються захист, опора, рухи, циркуляція рідин та іннервація ока.

Захворювання та аномалії розвитку ока різноманітні і охоплюють практично всі його структури. Генетики відмічають, що серед населення України спостерігається несприятливий для здоров’я тип перебігу генетичних процесів, поширення мультифакторних хвороб, що, безумовно, впливає на рівень очної патології. Тому так необхідна настороженість батьків щодо зору дітей, впровадження заходів ранньої діагностики, профілактики та лікування природжених і спадкових захворювань ока, попередження втрати зору в результаті вікових змін, цукрового діабету, несприятливих професійних впливів.

Навчання в школі стає для очей дитини справжнім випробуванням. У перших класах на короткозорість страждають 8-10% дітей. Школу закінчують з такою патологією 25-30% випускників, адже дитина змушена довгий час концентрувати погляд на близько розташованих предметах – зошитах, книгах, екранах. При короткозорості зображення предмету фокусується перед сітківкою. Знаходячись у такому положенні, очне яблуко подовжується і близьке бачення стає кращим за рахунок дальнього. Переводячи погляд на далеко розташований предмет, короткозора дитина бачить розфокусоване зображення, часто може відчувати головний біль. Для профілактики короткозорості батьки мають подбати про зручне, добре освітлене робоче місце учня, режим харчування, навчання і відпочинку, регулярну фізичну активність і виконання вправ для зняття втоми органів зору. Один з найпростіших комплексів для відпочинку очей включає три вправи в положенні сидячи. 1). Розслабити м’язи обличчя, закрити очі (10-15 сек.). 2). Виконати рухи очима: вгору, вліво, вверх, вниз (18-20 сек.). 3). Закрити очі і виконати самомасаж по надбрівній дузі та нижній частині орбіти - протягом 20-30 сек. робити руками легкі кругові рухи від носа назовні, потім всередину, посидіти з закритими очима 10-15 сек.

При далекозорості фокус бачення знаходиться за сітківкою і дитина нечітко бачить предмети як близькі, так і далекі, постійно напружує очі. При астигматизмі в оці одночасно існують два фокуси, тому зображення розпливчасте, що не дає можливості чітко бачити предмети.

IAPB, коментуючи тему цьогорічного Міжнародного Дня зору звертає увагу, що 1,2 млрд. людей у світі не мають доступу до окулярів. Дитині, якій офтальмолог призначив окуляри, необхідно почати носити їх без затримки. При короткозорості легкого і середнього ступеня окуляри призначають тільки для далі, при короткозорості високого ступеня - для постійного ношення. Це засіб корекції зору, в окулярах дитина добре бачить і почуває себе комфортно. При далекозорості і астигматизмі це ще і важливий лікувальний захід, який не дозволить розвитися косоокості і амбліопії - стану, коли одне око не задіяне у зоровому процесі.

Скористайтесь можливістю отримати в закладах охорони здоров’я до Міжнародного Дня зору консультації фахівців, пройти запропоноване обстеження. У минулому році у ході Тижня боротьби з глаукомою, Міжнародного дня зору, Всесвітнього дня офтальмолога обстежено більше 12 тисяч мешканців столиці, виявлено більше 600 осіб з глаукомою, катарактою, макулодистрофією, ускладненнями цукрового діабету. Здійснювався підбір окулярів, за необхідності пацієнти були направлені до спеціалізованих закладів охорони здоров’я для подальшого обстеження і лікування. На лекціях і семінарах необхідні знання отримали більше 3 тисяч пацієнтів та медичних працівників.

ГОЛОВНА

На початок