День фізичної культури і спорту – 08 вересня 2018 року

Інформаційна кампанія ВООЗ «За фізичну активність: для всіх, всюди і завжди»

4 червня цього року Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєсус разом з Прем’єр-міністром Португалії Антоніу Кошта повідомили про новий Глобальний план дій ВООЗ з підвищення рівня фізичної активності на 2018-2030 роки для зміцнення здоров’я людей у світі. Активний спосіб життя має вирішальне значення для здоров’я. Але в сучасному світі це стає все більш складним, тому що міста і населені пункти не спроектовані належним чином. Є нагальна потреба, щоб керівники всіх рівнів сприяли вибору людьми здорового способу життя. План дій включає заходи, за допомогою яких країни можуть скоротити масштаби малорухомого способу життя дорослих і підлітків на 15% до 2030 року. Він містить 20 рекомендацій, які спрямовані на покращення навколишнього середовища і можливостей для людей будь-якого віку і з різними здібностями приділяти більше часу ходьбі, їзді на велосипеді, спортивним заняттям, активному відпочинку, танцям та іграм. План закликає приділити особливу увагу спеціальній підготовці фахівців охорони здоров’я та інших спеціалістів, зміцнення систем даних і використання цифрових технологій. Доктор Тедрос відмітив, що фізично активна людина не обов’язково має бути спортсменом. Для позитивних змін можна підніматись по сходах, а не ліфтом, ходити пішки або їздити на велосипеді, не використовуючи автомобіль. Такий щоденний вибір може допомогти укріпити здоров’я. Для сприяння національним зусиллям ВООЗ підтримав інформаційну кампанію «За фізичну активність: для всіх, всюди і завжди». Про нову ініціативу Португальської футбольної асоціації повідомлено у славетному Cidade do Futebo (Місті футболу).

В Україні діє Національна стратегія з оздоровчої рухової активності на період до 2025 року «Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація», яку створено на основі рекомендацій ВООЗ, Ради Європи, Європейського Союзу, з використанням результатів аналізу світового досвіду, а також тривожного сучасного стану розвитку вітчизняної системи оздоровчої рухової активності.

Результати всеукраїнського опитування свідчать, що достатній рівень оздоровчої активності (не менше 4-5 занять на тиждень з тривалістю одного заняття не менше 30 хвилин) мають лише 3% населення віком від 16 до 74 років, середній рівень (2-3 заняття на тиждень) – 6%, низький рівень (1-2 заняття на тиждень) – 33% населення.

Опитування в рамках міжнародного дослідницького проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (HBSK) показало низький рівень фізичної активності та пасивне проведення часу українськими дітьми. Щоденними інтенсивними (тривалістю не менше однієї години) фізичними вправами займаються 35% 10-річних дітей та 18% 17-річних підлітків. До трьох годин на день переглядають телепередачі (відео) 76% опитаних школярів. У будні дні за екраном проводить від трьох до шести годин кожна четверта дитина віком 11-12 років, кожна третя – віком 13 років та 37% 14-17-річних. У вихідні дні такі показники істотно збільшуються.

Під фізичною активністю розуміють будь-які рухи тіла за рахунок скелетної мускулатури і затрат енергії. Вона включає заняття спортом, танцями, рухливими іграми, ходьбою, бігом, виконання вправ та домашньої роботи. Об’єм м’язової активності людини протягом останніх десятиліть значно скоротився, а розширення застосування розумової праці за рахунок скорочення об’єму фізичної призвело до появи цілої низки поширених неінфекційних захворювань, що мають характер епідемії. Відсутність фізичної активності є четвертим по значимості фактором ризику смерті (після високого кров’яного тиску, тютюнокуріння та високого вмісту глюкози в крові). Цей фактор обумовлює 20-25% тягаря раку молочної залози, 27% - діабету і 30% - ішемічної хвороби серця. За підрахунками експертів ВООЗ, відсутність належної рухової активності призводить до економічних збитків для країн у розмірі 150-300 євро на одну особу за рік.

Рекомендована інтенсивність занять фізичною активністю залежить від віку та фізичного стану людини. Прикладом фізичної активності помірної інтенсивності є швидка ходьба, танці або робота по дому. Високої інтенсивності потребує біг, швидка їзда на велосипеді, швидке плавання, переміщення і підйоми ваги.

Експертами ВООЗ розроблені рекомендації для людей різного віку.

Діти та молодь у віці 5-17 років мають займатись фізичною активністю середньої та високої інтенсивності не менше 60 хвилин на день. Більш тривалі навантаження дають додаткові переваги для здоров’я.

Дорослі люди у віці 18-64 роки повинні займатись фізичною активністю помірної інтенсивності щонайменше 150 хвилин на тиждень або фізичною активністю високої інтенсивності щонайменше 75 хвилин на тиждень або еквівалентним їх поєднанням. Вправи високої інтенсивності слід виконувати серіями протягом не менше 10 хвилин. Здоровим дорослим людям бажано збільшити час виконання вправ помірної інтенсивності до 300 хвилин на тиждень або виконувати вправи високої інтенсивності до 150 хвилин на тиждень.

Для людей похилого віку головні рекомендації залишаються такими ж. Крім того, літні люди з руховими обмеженнями мають займатись фізичною активністю для покращення рівноваги та запобігання падінням протягом трьох і більше днів на тиждень. Якщо за станом здоров’я літні люди не можуть займатись фізичною активністю в рекомендованих межах, вони повинні залишатись фізично активними настільки, наскільки дозволяють їх стан і можливості.

При відсутності особливих медичних показань ці рекомендації відносяться до всіх людей незалежно від статі, раси або рівнів доходу. Вони також підходять людям з інвалідністю і хронічними неінфекційними станами, не пов’язаними з рухливістю, такими як підвищений кров’яний тиск або діабет.

У кожному районі міста Києва діють центри фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх», де люди будь-якого віку можуть безкоштовно займатись фізичною активністю під керівництвом досвідчених інструкторів.

ГОЛОВНА

На початок