Всесвітній день боротьби з раком

Тема у 2016-2018 роках: «Ми можемо. Я можу»

У закладах охорони здоров’я міста Києва до Всесвітнього дня боротьби з раком будуть організовані освітні заходи, безкоштовні консультації та діагностичні процедури для підвищення інформованості населення щодо профілактики та ранньої діагностики новоутворень (план-графік заходів розміщено на сайті Департаменту охорони здоров’я). Згідно графіку всі бажаючі зможуть з 30 січня по 09 лютого 2018 року пройти огляд у профільних закладах охорони здоров’я у лікарів - онколога, ендокринолога, гінеколога, дермато-венеролога, хірурга-онколога, лікаря з променевої терапії; а також пройти, відповідно до медичних показань:
- ультразвукове дослідження щитовидної залози,
- флюорографічне, рентгенологічне дослідження органів грудної порожнини,
- ультразвукове та мамографічне обстеження молочних залоз,
- ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, малого тазу у жінок,
- цитологічне обстеження на новоутворення шийки матки,
- скринінгове обстеження на новоутворення шкіри, дерматоскопічне обстеження,
- фіброгастродуоденоскопію стравоходу та шлунку.

Всесвітній день боротьби з раком – щорічний захід Міжнародного протиракового союзу (International Union Against Cancer) з 2005 року, покликаний залучити увагу громадськості до глобальної проблеми людства, нагадати про небезпеку онкологічних хвороб та необхідність їх профілактики і раннього виявлення.
Вважається, що більше 40% ракових захворювань можливо попередити, виконуючи прості правила профілактики. По-перше, це повна відмова від куріння. І не тільки сигарет. Тютюнова промисловість вже десятки років підтримує епідемію куріння, у тому числі запроваджуючи продукти «зниженого ризику». Так, у 1920-х роках з’явились сигарети з фільтром, інтенсивне просування яких почалося у 1950-х роках. Згодом представлені сигарети з низьким вмістом смол та різні інші модифікації сигарет. Такі продукти виводились на ринок для зниження громадського занепокоєння щодо наслідків куріння та підтримки прибутків тютюнових кампаній. Нещодавно почалось активне просування електронних систем доставки нікотину та тютюнових виробів для електричного нагрівання тютюну. Аерозолі, які утворюються при використанні електронних сигарет, доставляють нікотин глибоко в легені, підвищують ризик розвитку захворювань легень та серця. Міжнародний Союз проти туберкульозу і захворювань легень (International Union Against Tuberculosis and Lung Disease), спираючись на перші незалежні наукові дослідження, вказує, що тютюнові кампанії применшують небезпеку.
Відмова від вживання алкоголю, здорове харчування, вакцинація проти вірусів, помірне перебування на сонці, регулярне звернення до лікаря для своєчасної діагностики хвороб виконують свою профілактичну роль у попередженні онкозахворюваності. Надзвичайно важливою є порада уникнення стресів. На фоні стресу відбуваються гормональні зміни, які можуть призводити до збою фізіологічних функцій і патології.
«Ми можемо. Я можу». Тема Всесвітнього дня надзвичайно актуальна і стосується не тільки індивідуальної профілактики хвороби.
Пацієнти, хворі на рак, потребують допомоги у багатьох сферах і є можливості для покращення їх життя. Донорство відноситься до важливого розділу трансфузійної медицини, без якого неможливо існування онкології. Донори крові щоденно рятують людські життя, здаючи кров. Обов’язковою умовою для донора є гарний стан здоров’я та самопочуття.
Найбільш точним методом ранньої діагностики первинного онкологічного захворювання і його рецидивів є так звана ПЕТ-КТ – позитронна емісійна томографія, поєднана з комп’ютерною томографією. На даний час методи візуалізації, а саме комп’ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ) є виключно анатомічними методами діагностики, тоді як ПЕТ дає можливість скласти уявлення про функціональний стан тканини на рівні клітинного метаболізму і таким чином визначити характер патологічного процесу (запальний, злоякісний, доброякісний), отримати 3D-зображення біохімічних процесів. Точність КТ-діагностики не перевищує 50-70%, в той час як ПЕТ має точність 80-95%. Діагностична цінність ПЕТ-КТ-діагностики полягає також у можливості виявлення пухлинних новоутворень при повній відсутності клінічних ознак, тобто дозволяє виявити пухлину на доклінічній стадії. Найбільшу цінність метод демонструє при виявленні таких складних для діагностики новоутворень як пухлини голови та шиї, в тому числі рак щитовидної залози, злоякісні лімфоми, пухлини органів шлунково-кишкового тракту, рак легені, молочної залози, а також найбільш злоякісної пухлини шкіри - меланоми. ПЕТ-сканування цілком безпечне та добре переноситься хворими, може бути використане для встановлення локалізації злоякісної пухлини, що дозволяє більш точно визначити місце взяття біопсійного матеріалу, забезпечити планування променевої терапії, можливого хірургічного втручання.
Київський міський клінічний онкологічний центр вперше в Україні став використовувати ПЕТ-технології діагностики, починаючи з грудня 2011 року, але у 2014 році призупинив цю діяльність у зв’язку з припиненням державного фінансування Центру ядерної медицини. Зараз функціонування високотехнологічного обладнання, придбання розхідних матеріалів здійснюється тільки за рахунок позабюджетних коштів. На веб-сайті Київського міського клінічного онкологічного центру можна ознайомитись з ініціативою «Збережемо ПЕТ-технології разом».
У контексті Всесвітнього дня боротьби з раком уважно розглядається проблема достойного завершення людського життя, гуманного ставлення до безпомічних, тяжко хворих людей. Паліативної, хоспісної допомоги потребують, головним чином, онкологічні хворі, а також хворі на СНІД та туберкульоз на термінальних стадіях хвороби. Рівень онкологічної захворюваності в м. Києві потребує збільшення обсягів гарантованої доступної спеціалізованої паліативної медичної допомоги, спрямованої на ефективне вирішення медико-соціальних проблем невиліковних хворих та членів їх родин, забезпечення для них гідної якості життя.
Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги», Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 року №1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг», інших важливих державних документів 20 листопада 2017 року прийнято спільний наказ Департаменту соціальної політики та Департаменту охорони здоров’я Київської міської державної адміністрації №350/716 про організаційні заходи щодо взаємодії при наданні паліативного догляду вдома невиліковно хворим людям, відкриття нових відділень паліативної допомоги у закладах охорони здоров’я та відділень паліативного догляду вдома.
Досвід багатьох країн світу впродовж майже 60 років свідчить, що саме паліативна і хоспісна допомога, застосовуючи мультидисциплінарний та міжсекторальні підходи, може адекватно реагувати на потреби паліативних пацієнтів та їхніх родичів, що сприяє забезпеченню відповідної якості життя хворих. Це визначає велике медико-соціальне, економічне та гуманітарне значення цього інноваційного напряму охорони здоров’я та соціального захисту населення.

 

ГОЛОВНА

На початок