giperton

Всесвітній день боротьби з гіпертонією –
17 травня 2018 року

Тема: «Знати свої показники кров’яного тиску»

Всесвітня Ліга гіпертонії (The World Hypertension League (WHL), щорічно 17 травня проводить Всесвітній день боротьби з гіпертонією для покращення обізнаності населення світу про небезпеку високих показників кров’яного тиску. В цьому році WHL спільно з Міжнародним Товариством Гіпертонії (ISH) закликає організувати протягом травня 2018 року місячник скринінгових вимірювань артеріального тиску і охопити ними якомога більше людей світу. Ініціатива народилась минулого року, охопила у травні 2017 року більше 100 країн світу. На честь заходів Всесвітнього дня боротьби з гіпертонією Ніагарський водоспад протягом 15 хвилин був підсвічений червоним і синім кольорами.
Артеріальна гіпертензія (АГ) незмінно залишається головним фактором ризику серцево-судинних захворювань, інвалідизації та передчасної смерті. За визначенням ВООЗ, АГ – найбільша в історії людства неінфекційна пандемія, яка обумовлює всю структуру серцево-судинної захворюваності та смертності. До 2025 року очікується 1,5 млрд. осіб з АГ. Це пов’язано зі старінням населення планети та збільшенням поширення в популяції як в розвинутих країнах, так і в країнах, що розвиваються, таких факторів ризику як цукровий діабет, гіперхолестеринемія, тютюнокуріння, ожиріння, гіподинамія та ін.
В Україні за останні 30 років епідеміологічна ситуація щодо хвороб системи кровообігу значно погіршилася: їх поширеність серед населення зросла в 3,5 рази, а рівень смертності - на 46%. Найпоширенішою серед них є саме АГ, на яку страждають 11,9 млн. чоловік (третина дорослого населення країни), з яких 5 млн. осіб працездатного віку. На сьогодні поширеність артеріальної гіпертензії серед чоловіків становить 42%, у жінок 38% і вона збільшується з віком. Поінформованість пацієнтів про наявність у них підвищеного артеріального тиску дуже низька: більше 60 % чоловіків і 40 % жінок не підозрюють про наявність у них артеріальної гіпертензії. Ефективність лікування (досягнення цільових рівнів артеріального тиску) серед тих, хто лікується, становить всього 5,7% у чоловіків і 17,5% - у жінок.
За результатами досліджень, у хворих на АГ спостерігається хронічна ішемія (кисневе голодування) мозку. Тривало існуюча нелікована АГ є повільно прогресуючим ураженням головного мозку. Приєднання атеросклерозу судин погіршує кровопостачання та призводить до значного погіршення перебігу хвороби. У осіб середнього віку з нелікованою гіпертонічною хворобою ІІ стадії, тобто коли підвищення артеріального тиску стає регулярним, спостерігається також гіпертрофія лівого шлуночка серця. Цей фактор в три рази підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця і в сім разів – хронічної серцевої недостатності. На сьогодні виявлені нові фактори ризику, такі як пружно-еластичні властивості міокарду лівого передсердя та лівого шлуночка серця. Збільшення їх в об’ємі виникає вже при помірному підвищенні артеріального тиску, а збільшення жорсткості - на ранніх стадіях гіпертонічної хвороби. Підвищення жорсткості міокарду є нещодавно встановленим фактором ризику. Стає зрозумілим, чому так важливо своєчасно виявляти і адекватно лікувати гіпертонічну хворобу. Ефективна антигіпертензивна терапія, правильний вибір фармакологічних препаратів, реабілітаційні заходи методами лікувальної фізкультури сприяють зниженню систолічного і діастолічного артеріального тиску, покращенню фізичного і психічного компонентів здоров’я хворих на АГ.
Одним з найефективніших кроків контролю гіпертонічної хвороби є правильне вимірювання артеріального тиску. Своєчасне, регулярне вимірювання артеріального тиску в рамках державних оздоровчих програм, профілактичних акцій, самостійне вимірювання пацієнтами вдома відіграє величезну роль у попередженні серйозних наслідків неконтрольованої гіпертонічної хвороби.
Бажано виконувати практичні поради для правильного вимірювання артеріального тиску:
1. Перед вимірюванням тиску потрібно відпочити 7-10 хвилин. За цей час тиск може знизитись на 10-15%.
2. Під час вимірювання тиску необхідно правильно сидіти: спина повинна мати опору, рука – вільно лежати на столі або підлокітнику крісла. Слідкуйте, щоб верхня частина руки розміщувалась вздовж тіла, а не була витягнута вперед.
3. Правильно і кожного разу однаково надягайте манжету. Манжета має розміщуватись на рівні серця, тобто на 2-2,5 см вище ліктьового згину, щільно і рівномірно прилягаючи до поверхні плеча. Манжету необхідно одягати навкіс, враховуючи конічну форму руки. Під час вимірювання тиску не можна рухатись, розмовляти.
4. Повторне вимірювання на одній руці можна проводити лише через 2-3 хвилини. Для відновлення кровотоку після повного перетискання руки манжетою потрібен час.
5. Накачувати повітря в манжету необхідно рівномірно. Користувачам напівавтоматичних тонометрів слід пам’ятати, що накачувати повітря в манжету можна тільки після звукового сигналу і появі на дисплеї «0» та символу «стрілочка вгору». Слід накачувати повітря на 40 мм вище очікуваного, тримати грушу напівавтомату повітряним клапаном догори.
В Україні з 1 квітня 2017 року впроваджується програма «Доступні ліки», яка передбачає державне регулювання цін та відшкодування вартості ліків. Перелік лікарських засобів з 239 препаратів, на які поширюється дія державної програми, реєстр граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби опубліковано на офіційному сайті МОЗ України http://www.moz.gov.ua. Перелік аптек міста Києва, які здійснюють відпуск лікарських засобів з відшкодуванням вартості за програмою «Доступні ліки» розміщено на офіційному веб-сайті Департаменту охорони здоров’я: http://health.kievcity.gov.ua.

Надзвичайно важливим для збереження здоров’я здорових в Україні є впровадження в медичну практику Уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги «Профілактика серцево-судинних захворювань», затвердженого наказом МОЗ України від 13 червня 2016 року №564 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги в частині профілактики серцево-судинних захворювань»: http://mtd.dec.gov.ua/images/dodatki/2016_564_PSSZ/2016_564_YKPMD_PSSZ.pdf

ГОЛОВНА

На початок