fighting_cancer

До Всесвітнього дня боротьби з раком у 2019 році.

Союз міжнародного контролю раку (UICC) 4 лютого 2019 року об’єднує світову спільноту для ефективної боротьби із захворюванням, закликає до дій в напрямку скорочення передчасної смертності від раку та інших неінфекційних захворювань на 25%, як передбачено планом досягнення Глобальних цілей сталого розвитку. Але діяти потрібно сьогодні. Широкому залученню громадськості до святкування будуть сприяти медичні та спортивні оздоровчі заходи для населення. У Швейцарії UICC організує розміщення прапору з написом «Всесвітній день боротьби з раком» над мостом Монблан та освітлення одного з найбільших фонтанів світу Же До на Женевському озері помаранчевим і синім кольорами.

Існують дві стратегії, які сприяють ранньому виявленню раку. Рання діагностика спрямована на виявлення випадків хвороби у пацієнтів з вже існуючими клінічними симптомами, тоді як скринінг орієнтований на виявлення безсимптомного раку або передракових станів у практично здорових людей в популяції. Для скринінгу використовують лабораторні тести (наприклад, аналіз на вірус папіломи людини), діагностичну візуалізацію (мамографія) та інші дослідження, які широкодоступні і швидко здійсненні у масштабах обстеження цільових контингентів населення. При своєчасній діагностиці рак можна виявити на потенційно виліковній стадії, що підвищить виживання і покращить якість життя.

Освіченість у питаннях здоров’я включає знання та навички, які обумовлюють мотивацію і здатність людини знайти, отримати і використати інформацію для підтримки і зміцнення здоров’я. Незнання симптомів раку є доволі розповсюдженим явищем, що призводить до затримки звернення по медичну допомогу. Особливо це стосується форм раку, які не мають чітких симптомів, а також дитячої онкопатології.

Підвищення освіченості населення щодо раку є важливою складовою профілактики та ранньої діагностики. У таблиці ВООЗ наведені найбільш часті симптоми, причиною яких може бути рак. Люди з такими симптомами мають негайно звернутись до лікаря первинної ланки медичної допомоги.

Молочна залоза Вузлувате ущільнення в молочній залозі, асиметрія молочних залоз, втягнення шкіри на обмеженій ділянці - «лимонна кірочка», втягнення соска, сукровичні виділення з соска, екзематозні зміни ареоли

Шийка матки Кровотеча після статевого акту, рясні виділення з піхви

Товста і пряма

кишка Зміна частоти випорожнення кишечника, безпричинна втрата ваги, анемія, кров’янисті домішки в калових масах (можливий рак прямої кишки)

Ротова порожнина

Білясті або червоні утворення на слизовій оболонці ротової порожнини у вигляді виразок або ущільнень

Носоглотка

Носова кровотеча, постійна закладеність носа, зниження слуху, збільшення шийних лімфовузлів у верхній частині носоглотки

Гортань Стійка захриплість

Шлунок

Біль в епігастральній (надчеревній) ділянці, напади нетравлення шлунка, що недавно почалися, втрата ваги

Меланома шкіри

утворення на шкірі коричневого кольору з нерівними краями або ділянками плямистого забарвлення, яке може викликати свербіж або кровоточити

Інші форми раку шкіри Новоутворення або виразка на шкірі, яка не гоїться

Сечовий міхур

Хворобливе, прискорене або утруднене сечовипускання, домішки крові в сечі

Передміхурова

залоза Утруднене сечовипускання протягом тривалого часу, часті нічні позиви до сечовипускання

Ретинобластома Ефект білої зіниці, збіжна косоокість (у дитини)

Яєчко Збільшення одного яєчка (асиметрія яєчок)

Як правило, наслідками пізнього звернення по медичну допомогу є подальший розвиток і наростання тяжкості захворювання, що може призвести до виникнення гострих симптомів, які потребують невідкладної допомоги.

Затримки в лікуванні раку широко розповсюджені, що знижує вірогідність виживання, посилює хворобливу реакцію, пов’язану з лікуванням, веде до зростання затрат на медичну допомогу.

Профілактика є найбільш рентабельною стратегією громадського здоров’я у боротьбі з неінфекційними захворюваннями. Ефективні втручання, спрямовані на профілактику окремих форм рака, вже існують, але поки що не реалізовані повною мірою. Боротьба проти тютюну і надалі залишається одним з пріоритетних напрямків, сформульованих Рамковою конвенцією ВООЗ боротьби проти тютюну. Вакцинація проти вірусу папіломи людини і вакцинація проти гепатиту В – високорентабельні втручання для профілактики раку шийки матки і печінки, відповідно. Стратегії, спрямовані на боротьбу з іншими факторами ризику, такими як відсутність фізичної активності, ожиріння, зловживання алкоголем, забруднення атмосферного повітря і повітря всередині приміщень, вплив канцерогенних речовин на робочому місті і у довкіллі потребують як особистих зусиль кожної людини, так і міжсекторальної взаємодії у суспільстві.

Проте, не всі форми раку можна попередити. Тому діагностика і лікування мають бути доступні, а раннє виявлення раку – бути пріоритетним напрямком. Виявлення раку на ранніх стадіях дає можливість проводити лікування, яке в цілому є більш ефективним, менш складним і затратним.

ГОЛОВНА

На початок