имг

Всесвітній день серця – 29 вересня 2016 року

Тема: «Сила життя. Знати свій ризик»

Серце забезпечує загальне здоров’я людини і потребує належної турботи та піклування. Всесвітній день серця може об’єднати людей всіх країн у боротьбі з тягарем серцево-судинних хвороб. Всесвітня Федерація серця закликає не відкладаючи зробити прості зміни в житті для покращення роботи серця і кращого самопочуття - вживати більш здорову їжу, відмовитись від куріння, скоротити вживання алкоголю.
Серцево-судинні хвороби залишаються головною причиною смерті та інвалідності в світі. Жертвами хвороб серця та судин стають більше 17,5 млн. осіб щорічно. Найбільш розповсюдженими з них є ішемічна хвороба серця та її прояви - стенокардія, інфаркт міокарду, та цереброваскулярні захворювання, до яких відноситься інсульт.
Контроль ключових факторів ризику, таких як високий кров’яний тиск, вживання тютюну, дієта можуть суттєво знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань і передчасної смерті. Деякі риси характеру людини сприяють серцевим проблемам – це прояви агресії, надлишок гніву і ворожнечі в особистісних стосунках. Тому так важливо буває переглянути своє відношення до життя, навчитись долати стреси.
Багаторічні епідеміологічні дослідження фахівців ННЦ «Інститут кардіології імені М.Д.Стражеска» НАМН України показали, що в Україні тільки в результаті тютюнокуріння щорічні втрати населення складають 100 тисяч осіб (13% від числа всіх померлих). При 9 млн. щоденних курців витрати складають 9 млрд. гривень на рік. Розповсюдженість артеріальної гіпертензії (АГ) в країні також дуже висока (30-40% населення). Факторами ризику АГ є сімейний анамнез; вік у чоловіків старший за 55 років, у жінок – 65 років; надмірне вживання харчової солі, зловживання алкоголем, куріння, психоемоційний стрес, цукровий діабет. Адекватна терапія АГ дозволяє знизити ризик інсульту на 35-40%, інфаркту міокарду – на 20-25%, серцевої недостатності – до 50%. Виявилось, що ступінь негативного впливу тютюнокуріння на ефективність лікування АГ з використанням всіх класів антигіпертензивних препаратів дуже висока.
Медикаментозне лікування АГ передбачає регулярний прийом препаратів, призначених лікарем, корекцію не тільки рівнів артеріального тиску, але і факторів ризику. Цільові рівні артеріального тиску для загальної популяції - < 140/90 мм рт.ст., для хворих на цукровий діабет - < 130/80 мм рт.ст.
До немедикаментозних методів лікування АГ кардіологи відносять:
- стійке зменшення маси тіла, похудіння на кожний кілограм супроводжується зниженням систолічного артеріального тиску на 1,5 - 3 мм рт.ст., діастолічного артеріального тиску – на 1-2 мм рт. ст.;
- регулярні помірні аеробні фізичні навантаження - щодення швидка ходьба 30-45 хвилин. Бажано виключити силові вправи з підйомом ваги, які сприяють підвищенню артеріального тиску;
- обмеження вживання харчової солі до 5 грам (0,5 чайної ложки) асоціюється зі зниженням систолічного артеріального тиску на 4 - 6 мм рт.ст., діастолічного артеріального тиску – на 2 - 3 мм рт.ст.;
- достатнє вживання з їжею калію і магнію (фруктів і овочів до 500 грам на добу) та кальцію (молочні продукти);
- вживання алкоголю не повинно перевищувати 30 мілілітрів етанолу на добу для чоловіків і 15 мілілітрів – для жінок;
- відмова від тютюнокуріння.
           За останні 30 років інформованість населення про необхідність контролю АГ суттєво зросла, охоплення лікуванням збільшилось в рази, але ефективність лікування і досягнення цільових рівнів артеріального тиску залишаються незадовільними – на рівні 14% в міській популяції та 10% - серед мешканців сіл.
Відносний ризик загальної смертності у осіб з АГ зростає від одиниці при ізольованій АГ до 1,6 у хворих з двома факторами ризику і до 3,8 – з трьома факторами ризику.
Наше серце невтомно працює і заслуговує на турботливе ставлення. Підтримуйте його в робочому стані. Слідкуйте за показниками здоров’я.

Показники здоров’я

Артеріальний тиск не більше
140/90 мм рт. ст.
Для хворих на цукровий діабет ІІ типу не більше130/80 мм рт. ст.

Фізична активність – не менше 7,5 тис. кроків на день, крім того 3 – 5 разів на тиждень 30 хв. заняття фізкультурою до поту

Граничний об’єм талії в см не повинен бути більше:
для жінок – 85, для чоловіків – 100

Індекс маси тіла – від 20 до 25. У жінок після менопаузи та у чоловіків після 50 років – до 27 (вагу тіла в кілограмах поділити на зріст в метрах в квадраті)

Цукор крові натще: 3,4 – 5,6 ммоль/літр
Після їжі – 7,9 ммоль/літр

Оптимальний пульс при фізичних вправах:
для чоловіків – від 205 відняти половину віку
для жінок – від 220 відняти повний вік

Оптимальний рівень холестерину в крові має бути нижче 5,2 ммоль/літр

Головний лікар                                                          О. Стойка

 

 

Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок