Всесвітній тиждень імунізації – 24 - 30 квітня 2016 року
Тема: «Ліквідувати прогалини імунізації»

У ході проведення Всесвітнього тижня імунізації 2016 року ВООЗ зосереджує увагу на успіхах у збільшенні охоплення імунізацією та наступних діях країн-учасниць.
Вже вдруге темою кампанії стає ліквідація прогалин в імунізації і досягнення показників Глобального плану дій по відношенню до вакцин на 2015-2020 роки. Перед Європейськими країнами стоїть важлива благородна мета повністю звільнити регіон від захворювань, які можливо попередити методом вакцинації.
Протягом останніх п’яти років 86 країн із низьким та середнім рівнем прибутків провели 128 впроваджень наступних вакцин: вакцина проти Hib, пневмококова кон’югована вакцина, вакцина проти ротавірусу, вірусу папіломи людини, краснухи, поліомієліту. Завдяки імунізації практично ліквідовано менінгіт А в Африканському регіоні. Регіон Америки став першим регіоном, який ліквідував краснуху.
У 2015 році у світі відмічені значні досягнення у боротьбі із поліомієлітом, краснухою, правцем матерів і новонароджених. В Європейському регіоні ситуація близька до усунення кору та краснухи. 155 країн впроваджують нову схему вакцинації проти поліомієліту. Нові вакцини проти Денге, Еболи та малярії дають надію на радикальні зміни у галузі імунізації у недалекому майбутньому. Генеральний директор ВООЗ Маргарет Чен закликає країни зробити такі успіхи нормою.
В Україні у вересні 2015 року було зафіксовано перший за 19 років спалах поліомієліту - два випадки захворювань не щеплених від поліомієліту дітей віком 10 місяців та 4 років у Закарпатській області. Навіть один виявлений випадок поліомієліту вважається спалахом хвороби і потребує прийняття невідкладних заходів, з урахуванням швидкості, з якою вірус може поширюватись. Терміново було розпочато повномасштабну кампанію імунізації, проведено три раунди загальнонаціональної імунізації. Додаткова імунізація проти поліомієліту тривала в Україні із жовтня 2015 року до лютого 2016 року. Із запланованого числа дітей віком від 2 місяців до 10 років (3798258 осіб), що підлягали щепленню, отримали хоча б одну дозу оральної вакцини від поліомієліту 3423803  дітей, що становить 90,1%. На сьогодні в Україні розпочала свою роботу незалежна моніторингова місія ВООЗ з оцінки реагування на спалах поліомієліту. Вкрай важливо збереження Україною статусу країни, вільної від поліомієліту. В даний час лише дві країни - Афганістан і Пакистан – залишаються ендемічними з поліомієліту.
Імунізація дозволяє щорічно попередити 2-3 млн. випадків смерті, проте при покращенні глобального охоплення вакцинацією можна запобігти ще 1,5 млн. випадків смерті. Зараз кожна п’ята дитина у світі все ще не отримує регулярної імунізації проти таких тяжких хвороб як дифтерія, кашлюк та правець.
У 2012 році близько 1,5 млн. дітей загинули від інфекцій, яких можливо було уникнути, більшість – від ротавірусної інфекції. Ця інфекція викликає у маленьких дітей тяжкі діареї зі зневодненням (ротавірусний гастроентерит) і спричиняє 44% від усіх випадків госпіталізації дітей у нашій країні. Слід враховувати, що нині наявна можливість введень дитині вакцини проти ротавірусної інфекції без застосування шприца, через рот.
Низка інфекцій загрожують перебігу вагітності (вітряна віспа, краснуха). При цьому живі вакцини протипоказані жінкам у цей період. Можливий вихід – вакцинація  оточуючих (членів родини, персоналу лікарень). Подібний принцип формування безпечного середовища стає все більш популярним і отримав назву «кокон».
Особлива група ризику – люди похилого віку, які через вікову інволюцію імунної системи та наявність хронічних захворювань дуже чутливі до пневмококу, грипу, інших респіраторних інфекцій. Пневмокок викликає тяжкі пневмонії, гострі отити. У Фінляндії і Бразилії вакцина проти пневмококу допомогла значно знизити захворюваність пневмонією літніх людей. Вона ефективна для дітей першого року життя, пацієнтів з хронічною обструктивною хворобою легень. 
Найбільш уразливим контингентом щодо туберкульозної інфекції являються діти завдяки анатомо-фізіологічним особливостям, але однократне введення вакцини новонародженим забезпечує імунітет тільки протягом 7 років. Фтизіатри наголошують на необхідності проведення як вакцинації, так і ревакцинації у повному обсязі. Серед європейських країн подібна вакцинація є обов’язковою у 29 країнах, рекомендованою - у 7.
В Україні в епідемічному сезоні розповсюдження грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій 2015-2016 рр., починаючи із сорокового тижня 2015 року, зафіксовано 389 вірусологічно підтверджених летальних випадків від грипу (більше половини смертей - серед дорослих людей у віці від 30 до 64 років). Департаментом охорони здоров’я взято до виконання розпорядження Державної санітарно-епідеміологічної служби України від 17 лютого 2016 року № 4-р «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти грипу за епідемічними показаннями» та забезпечення впродовж 2016 року проведення в обов’язковому порядку профілактичних щеплень проти грипу особам із груп медичного та епідемічного ризику, з охопленням вакцинацією населення похилого віку на рівні щонайменше 75 відсотків. Світовими експертами підраховано, що кожний долар, вкладений у попередження грипу, має віддачу щодо збереження здоров’я населення, еквівалентну 45 доларам.
Ключем до успіху вважається охоплення щепленням 85% населення, яке підлягає вакцинації. На жаль, на сьогодні можливості держави забезпечити необхідною кількістю вакцин, згідно діючого календаря, сягає близько 40-50%. Тому питання захисту на державному рівні від таких небезпечних інфекцій як пневмококова, менінгококова, папіломавірусна, грипозна відтерміновуються. Існує немала частка батьків, котрі усвідомлюючи небезпеку, щеплюють своїх дітей власним коштом. І це зрозумілий та виправданий крок. Такі витрати – інвестиції у здоров’я та успішне майбутнє дітей.
Метою Глобального плану дій ВООЗ відносно вакцин є гарантування до 2020 року кожній людині захисту від інфекцій, які можливо попередити методом імунізації. На національному рівні країни мають забезпечити охоплення щепленням проти кашлюка, дифтерії, правця 80% відповідного населення, впровадити одну чи більше нових вакцин, ліквідувати поліомієліт, кір, краснуху, правець у матерів і новонароджених.

Прес-реліз узгоджений з головними позаштатними спеціалістами Департаменту охорони здоров’я з інфекційних хвороб Єгоровою Тетяною Андріївно та з питань імунології Свідро Оленою Вікторівною.

Головний лікар                                                              О. Стойка

 

Когут
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок