Тиждень безпеки дорожнього руху в Україні -
16-22 травня 2016 року

Генеральна Асамблея ООН у 2010 році, усвідомлюючи величезні людські втрати в результаті дорожньо-транспортних пригод (ДТП), проголосила перше «Десятиріччя боротьби за безпеку на шляхах протягом 2011-2020 років», метою якого є зниження кількості випадків смертей та травмувань внаслідок ДТП в усьому світі. Країни за цей період мають позбутись п’яти головних факторів ризику, таких як невикористання ременів безпеки, дитячих утримуючих пристосувань, захисних шоломів, вживання алкоголю водіями транспортних засобів, перевищення швидкості та відсутність належної шляхової інфраструктури. Особливу увагу належить приділити потребам найбільш уразливих груп учасників дорожнього руху. Декада боротьби за безпеку на шляхах протягом 2011-2020 років передбачає заходи покращення екстреної травматологічної допомоги, оновлення стандартів безпеки шляхів і транспортних засобів, покращення управління рухом в цілому. На сьогодні новим завданням для країн світу стало зниження вдвоє до 2020 року випадків смерті і травм в результаті ДТП, як головної причини смерті людей у віці 15-29 років.
Транспортні пригоди тяжким тягарем лягають на економіку. Витрати країн у зв’язку з ДТП становлять близько 4% від їх валового національного продукту. Половина всіх випадків смерті в результаті ДТП в світі трапляються серед пішоходів, велосипедистів та мотоциклістів. Число смертей від ДТП складає 1,25 млн. осіб на рік – не міняється з 2007 року, незважаючи на глобальне зростання чисельності населення і рівня моторизації. Це свідчить про результативність здійснених останніми роками заходів поліпшення безпеки.
Потужна база наукових даних у галузі попередження дорожньо-транспортного травматизму свідчить, що вірогідність смерті під час ДТП можливо знизити при правильному використанні ременів безпеки - на 60%, при обов’язковому використанні спеціальних сидінь для дітей - на 35%. Шоломи дозволяють уникнути смертельних і тяжких травм голови на 45%. Виконання законів, регулюючих вживання водіями алкогольних напоїв, дає змогу зменшити кількість ДТП з цієї причини на 20%. При зниженні середньої швидкості руху на 1 км/годину аварій стає на 2% менше. Впровадження простих і низькозатратних інженерних заходів на шляхах дозволяє врятувати від загибелі тисячі людей.
Щороку на автошляхах України гине понад 4 тисячі осіб, більше 30 тисяч – отримують травми. Економічні втрати оцінюються в 4,5 млрд. доларів.
Зовнішні причини смерті – нещасні випадки, отруєння і травми – посідають третє рангове місце серед усіх причин смерті населення України. Слід зазначити, що впродовж 2008-2013 років смертність від зовнішніх причин знизилась в 1,5 рази і становить 86,9 на 100 тис. населення (2008 рік – 132,9). Проте цей показник перевищує відповідний показник країн ЄС у 3 рази і майже у 2 рази – середньоєвропейський. Головними причинами високої смертності від зовнішніх причин є нещасні випадки, транспортний травматизм, алкогольні отруєння, самогубства та вбивства.
За даними Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, нещасні випадки, травми та отруєння в місті Києві також традиційно залишаються  на третьому місці у структурі причин смертності населення. У 2015 році цей показник дещо збільшився в порівнянні з 2011 роком та становив 54,7 на 100 тис. населення. В загальній кількості померлих від «неприродних» причин значну питому вагу становили травми, пов’язані з транспортом - 15,3 %, показник смертності становив у 2015 році – 8,4, що більше ніж у 2011 році  на 3,2%.
Відповідно до Закону України «Про екстрену медичну допомогу» у місті Києві створено та функціонує Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф м. Києва (Центр ЕМД та МК): мережа складається з 18 підстанцій та 29 пунктів тимчасового базування. Центр ЕМД та МК функціонує у режимі цілодобового чергування і готовності до надання екстреної медичної допомоги населенню за адміністративно-територіальним принципом. Обслуговує, з урахуванням внутрішньої міграції, понад 5 млн. осіб. У денний час киян обслуговують 195 бригад екстреної медичної допомоги, у нічний час – 115. Службу екстреної медичної допомоги на 100% забезпечено лікарськими засобами.
Кількість виїздів бригад ЕМД з приводу дорожньо-транспортних пригод у 2015 році склала 6564, госпіталізовано потерпілих – 3838. У 2014 році здійснено виїздів 5309, госпіталізовано – 2915 осіб. Основні причини затримок та запізнень прибуття бригад екстреної медичної допомоги до місця ДТП - затори та ускладнення руху на дорогах міста в денний час, відсутність виділених смуг для руху оперативних транспортних засобів аварійно-рятувальних служб, низька культура учасників руху, паркування автомобілів всупереч Правилам дорожнього руху.
У місті Києві продовжується робота щодо введення в дію нових підрозділів в структурі закладів охорони здоров’я міста, насамперед - майбутніх лікарень інтенсивного лікування, та забезпечення їх медичним діагностичним обладнанням.
Тиждень безпеки дорожнього руху, який проводиться за ініціативи Міністерства охорони здоров’я України та підтримки Кабінету Міністрів України, спрямовано на усвідомлення учасниками дорожнього руху, представниками державних органів, громадських організацій, ділових кіл, засобів масової інформації відповідальності за життя людей, попередження передчасних втрат населення.

Головний лікар                                                     О. Стойка

 

 

         Когут,
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок