Профілактика травмування дітей

Розпочався новий навчальний рік і мешканці Києва помітили в громадському транспорті плакати УДАІ міста Києва про проведення місячника «Діти на дорозі». Інспектори УДАЇ контролюють всі проблемні пішохідні переходи, працюють по вивченню правил дорожнього руху з дітками в школах. За даними відомства, за 8 місяців 2011 року в місті сталося 147 дорожньо-транспортних пригод, тільки 22 - з вини дітей, що на 39% менше, ніж за той же період минулого року. Ніхто з дітей в ДТП не загинув (в минулому році -2). Тобто ситуація з поводженням дітей на дорогах покращується.  Батьки можуть закріпити знання маленьких київських школярів на ляльковій виставі «Таємниця королеви доріг».

         За повідомленням Київського міського центру дитячої нейрохірургії, значно почастішали випадки падіння дітей з відкритих вікон. Тільки протягом перших двох місяців літа в лікарню доставлено 14 таких діток, середній вік їх 2-3 роки. Два випадки закінчились летально в результаті отримання черепно-мозкових травм, несумісних з життям.
Падіння є другою по значимості причиною смерті в результаті нещасних випадків і неумисних травм в світі. Щорічно вони викликають 424 000 випадків смерті, 80% яких припадає на країни з низьким та середнім рівнем прибутків. Травми, пов’язані з падінням, можуть бути смертельними і несмертельними. Більшість травм несмертельні. Так, наприклад, в Китайській Народній Республіці на один випадок смерті дитини припадає 4 падіння, які викликають стійку інвалідність, 27 – потребують госпіталізації на різні терміни, 690 – звернення за медичною допомогою або пропуск роботи/навчання.
Фінансові втрати в результаті падінь значні. На основі фактичних даних з Канади, можна припустити, що впровадження ефективних стратегій з наступним зниженням на 20% падінь серед дітей у віці до 10 років щорічно дозволяє економити близько 120 млн. доларів США.
Падіння в дитячому віці відбуваються головним чином в результаті притаманній дітям  допитливості і цікавості по відношенні до оточуючого світу, все зростаючим з віком бажанням незалежності. А це супроводжується ускладненням поведінки, яку називають ризикованою. В США законодавчо заборонено залишати дітей вдома самих, без нагляду до досягнення ними 10 років. Хоча в якості фактора ризику падінь часто називають відсутність контролю за дітьми з боку батьків, в основі трагедій цілий комплекс обставин, які поєднують нужденність, відсутність одного з батьків або дуже ранній вік батьків, небезпечні навколишні умови.
Безумовно, факторами ризику є вживання батьками алкоголю, наркотиків, а також куріння, яке потребує доволі багато часу і відволікає батьків від нагляду за дитиною.
Лікарі звертаються до батьків з закликом більш відповідально відноситись до нагляду за дітьми, особливо в теплий період року, коли настіж відкриваються вікна та балкони. Пропорції тіла маленької дитини мають таку особливість, що голова  переважає за вагою тіло і, якщо дитина перевішується через перила або підвіконня, вона обов’язково падає вниз головою. Звідси тяжкі черепно-мозкові травми.
Пропонуються інженерні рішення безпечного провітрювання квартир. Наприклад ідея контрольованої вентиляції із застосуванням провітрювачів (http://www.bitep.com/bitep/ventair1.htm) знайшла своє втілення в багатьох країнах і використовується більше 30 років. Практикують зняття ручок з пластикових вікон або встановлення ручки з замком, обладнання вікон спеціальними «дитячими замками»
http://vnnews.ru/actual/shest_sposobov_zaschitit_rebenka_ot_padeniya_iz_okna/
Можна наклеювати на скло спеціальну прозору плівку для попередження його розбивання дитиною. Батьки діляться також досвідом встановлення за допомогою мотузок (щоб не порушувати протипожежні правила) сіток на вікна.
(http://www.baby.ru/community/view/44165/forum/post/23143769/#page2)
http://www.baby.ru/blogs/post/23326306-18582716/
Є і ряд інших технічних пристроїв, які певним чином убезпечують дітей від травмувань http://oknalogos.ru/info/Zajita/ .

Пам’ятайте, що ні один замок не замінить уважного ставлення і пильності батьків по відношенню до дітей.

При підготовці матеріалу використані дані ВООЗ, УДАІ міста Києва, рекомендації фахівців Головного управління  з питань надзвичайних ситуацій КМДА.

 

Головний лікар                                                    О.Стойка

 

 

 

Когут,
483-96-30

ГОЛОВНА

На початок