Всесвітній день серця – 26 вересня 2010 року.

Відповідно до рішення Всесвітньої Ліги Серця щорічно в останню неділю вересня відзначається Всесвітній День Серця. Цьогорічна тема Дня – здоров’я на робочому місці, а девіз: «Я працюю зі здоровим серцем». Метою цього Дня, як і будь-якого іншого профілактичного заходу, є необхідність максимально привернути увагу людей до свого здоров’я, не розвинувши при цьому у них остраху перед захворюванням, сформувати розуміння того, що на виникнення та перебіг хвороби можна активно впливати.
Чого ж «не любить» наше серце? До основних факторів ризику розвитку серцево–судинних захворювань відноситься артеріальна гіпертензія, надлишкова вага, підвищеного рівня загального холестерину крові та його фракцій, тютюнокуріння, гіподинамія та стреси. Впливати на них можливо як медикаментозним, так і не медикаментозним шляхом.
Тютюнокуріння є найбільш поширеним серед працездатного населення фактором ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Не існує «безпечної»  дози та «безпечного» виду тютюнових виробів, оскільки спектр шкідливих речовин в тютюновому димі настільки широкий, що зменшення концентрації тієї чи іншої складової не робить куріння безпечним в цілому. Тютюнокуріння втричі збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, призводить до підвищеної схильності до тромбоутворення, кисневого голодування клітин, спазму артерій, збільшуючи тим самим артеріальний тиск. Відмова від куріння – це позбавлення від важкої залежності, ламання стереотипів поведінки, яке супроводжується фізичним та психічним дискомфортом. Саме тому, людину, яка вирішила позбавитись цієї шкідливої звички, мають підтримувати рідні, друзі та лікар. Перш за все створюється позитивна мотивація, розуміння того, що звільнення від тютюнового диму додає 5-7 років повноцінного здорового життя. Необхідно уникати стресових ситуацій, збільшити перебування на свіжому повітрі, займати вільний час корисними справами. До харчового раціону слід додавати продукти, які містять велику кількість вітаміну С (грейпфрутовий сік, шипшину, чорну смородину, капусту, лимон), вітамін В12 (зелений горошок, дині), вітаміни А (морква) та Е (олія, зародки пшениці, зелені овочі), молоко. Якщо ж впоратись з проблемою власними силами важко, необхідно звернутись до лікаря, який призначить препарати, що дозволять зняти симптоми нікотинової абстиненції.
Надлишкова вага як правило тісно пов’язана з неправильними звичками та характером харчування. Необхідно збалансувати енергонадходження та енергозатрати у відповідності до віку, статі та характеру праці. Регулярне перевищення добової калорійності їжи над енергозатратами на 200 ккал на добу призводить до збільшення баластного жиру в організмі на 10 – 20 г на день (3 – 7 кг на рік). Редукція калорійності харчового раціону повинна зводитись до зниження вживання вуглеводів та тваринних жирів, харчування має бути частим, невеликими порціями. Для покращення роботи серцевого м’яза дуже важливі продукти, які містять калій (капуста, гарбуз, абрикос, чорнослив, курага, родзинки) та магній (морква, буряк, салат, зелень петрушки, чорна смородина, горіхи). Особам з підвищеним рівнем холестерину або зі схильністю до цього бажано обмежити вживання яєчних жовтків (не більше 3 на тиждень), субпродуктів (печінка, нирки), кав’яру, креветок, ковбас, жирної свинини, вершкового масла, молочних продуктів з високим вмістом жирів. Їжу необхідно готувати на пару, відварювати або тушкувати. Перевагу слід віддавати стравам з риби, морепродуктам, овочам та фруктам.
Фізична активність попереджає наслідки малорухомого способу життя (захворювання серцево-судинної системи, ожиріння). Перед початком самостійних занять необхідно проконсультуватись з лікарем і пам’ятати, що навантаження мають бути регулярними і збільшуватись поступово! Одним з найбільш прийнятних  видів фізичних навантажень є ходьба. Починати необхідно з 10 хв. на день, поступово збільшуючи до 30 – 40 хв. з короткими епізодами швидкої ходьби. Фізичним навантаженням необхідно відводити близько години на день. Необхідно проводити самоконтроль за станом організму: пульс не повинен збільшуватись більше вікової межі, яка визначається як «180 відняти вік у роках». Погіршення самопочуття (сну, апетиту, працездатності або поява больових відчуттів) є сигналом для зменшення інтенсивності або припинення навантажень.
Підвищення артеріального тиску потребує постійного контролю та прийому гіпотензивних препаратів! До наведених вище порад щодо харчування необхідно додати також обмеження вживання солі до 6 г на добу, міцного чаю та кави. Загальна кількість рідини має складати до 1,2 л на добу, бажано вживати нежирні сорти м’яса, рибу. Хворі досить часто мають надлишкову вагу, тому слід поступово худнути, адже зниження маси тіла на 10% призводить до зниження цифр артеріального тиску на 5 – 10 мм рт. ст.
Слід пам’ятати і про негативний вплив надмірних психоемоційних навантажень, тому намагайтесь їх уникнути там, де це можливо, спілкуйтесь з природою і зустрічайте кожний новий день з посмішкою!
Показники здоров’я


Артеріальний тиск не більше
140/90 мм рт. ст.
Для хворих на цукровий діабет ІІ типу не більше130/80 мм рт. ст.

Фізична активність – не менше 7,5 тис. кроків на день, крім того 3 – 5 разів на тиждень 30 хв. заняття фізкультурою до поту

Граничний об’єм талії в см не повинен бути більше:
для жінок – 85, для чоловіків – 100

Індекс маси тіла – від 20 до 25. У жінок після менопаузи та у чоловіків після 50 років – до 27 (вагу тіла в кілограмах поділити на зріст в метрах в квадраті)

Цукор крові натще: 3,4 – 5,6 ммоль/літр
Після їжі – 7,9 ммоль/літр

Оптимальний пульс при фізичних вправах:
для чоловіків – від 205 відняти половину віку
для жінок – від 220 відняти повний вік

Оптимальний рівень холестерину в крові має бути нижче 5,2 ммоль/літр

На базі Київського міського Центру здоров’я (вул. Дегтярівська, 25) працює антитютюновий клуб та лікар–дієтолог. Довідки та попередній запис за телефоном
483–96–00.

Головний лікар                          О. Стойка

 

ГОЛОВНА

На початок