ЩОДЕННИК ЗДОРОВ’Я КИЯНИНА
АБО ЯК БЕРЕГТИ СВОЄ ЗДОРОВ’Я

Своєчасне звернення людей за медичною допомогою, проходження медичних обстежень для раннього виявлення хвороб є важливим завданням у збереженні здоров’я. Зволікання в зверненні  до лікаря, особливо при появі неприємних відчуттів, болі, може ускладнити стан здоров’я і привести до невиправних наслідків.
Термін «диспансеризація» був запропонований ще у 19 сторіччі і походить від французького «звільняти». Раніше диспансеризація передбачала облік і спостереження за людьми з певними захворюваннями. Зараз зміст терміну розширився. Сьогодні диспансеризації підлягають і здорові люди. Це медична профілактична послуга, яка проводиться в медичній установі для активного виявлення захворювань на ранніх стадіях, нагляд за групами хворих з метою забезпечення їх життєдіяльності і працездатності, проведення оздоровчих заходів. Як державі, так і самій людині вигідніше попередити розвиток захворювання, чим лікувати його.
Тому у цьому збірнику ми надаємо відомості про найбільш актуальні на сьогодні проблеми здоров’я, методи їх профілактики, діагностики, можливості лікування. І пропонуємо – хоча б один раз на рік проходити профілактичні обстеження для того, щоб попередити виникнення захворювань та з найменшими витратами зберегти своє здоров’я. Для більшої переконливості наводяться порівняльні таблиці вірогідних витрат на профілактичні та лікувальні цілі.
Ранні прояви таких хвороб, як артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, хвороби сечостатевої системи потребують особливої уваги, своєчасного звернення до лікаря. Хвороби системи кровообігу у 2015 році обумовили 64,4% усіх випадків смерті в місті Києві. Причиною інфарктів, інсультів є, головним чином, закупорка артерій, яка заважає кровопостачанню життєво важливих органів – серця та головного мозку. Жирові відкладення на внутрішніх стінках судин звужують їх отвори та роблять менш гнучкими. Це явище, яке називають атеросклерозом, підвищує вірогідність закупорки судин згустками крові. Жирові відкладення з’являються в результаті куріння, зловживання алкоголем, недостатньої фізичної активності, хронічних стресів, неправильного харчування, ожиріння. Рання стадія процесу відмічена вже у 10-річних дітей. Значна частина серцево-судинних захворювань виникає в ранньому віці. Діти потребують допомоги дорослих у формуванні здорових звичок, безпечної для здоров’я поведінки, в тому числі збалансованого харчування, навичок фізичної активності. Своєчасне звернення до лікаря при ранніх проявах захворювань може попередити багато судинних катастроф.
Важливим фактором ризику є підвищений артеріальний тиск. Судина серця, особливо ушкоджена, під впливом високого тиску крові може розірватись, порушивши кровопостачання  серцевого м’язу. Крім того, згустки крові можуть потрапити до головного мозку, перекрити вузькі артерії, припинивши живлення нервової тканини. Це найбільш поширені причини смертності та втрати працездатності населення. Існує пряма залежність між ступенем підвищення артеріального тиску (нормальний рівень менше 140/90 мм рт. ст.) та ризиком розвитку серцево-судинних захворювань. Навіть при невеликому підвищенні артеріального тиску (140-159 мм рт. ст. систолічного і 90-99 мм рт. ст. діастолічного), при так званій «м’якій» формі артеріальної гіпертензії, ризик розвитку інсульту зростає в два рази у порівнянні з особами, які мають нормальний рівень артеріального тиску. Рання діагностика зумовлює ефективність лікування хворих з артеріальною гіпертензією. Необхідно всього лише регулярно, при кожному відвідуванні лікаря, з виконанням певних правил вимірювати артеріальний тиск. Умовою своєчасного виявлення неінфекційних захворювань є також регулярне проведення електрокардіографії, контроль рівня холестерину та показника цукру в крові.
Бажано щороку вимірювати як загальний рівень холестерину так і рівень ліпопротеїнів низької щільності. Оптимальна концентрація холестерину має бути нижче 5,2 ммоль/л. Згідно спостережень, рівень 5,3-6,5 ммоль/л дещо підвищує ризик смертності. Вміст холестерину в крові, більший за 8 ммоль/л, різко збільшує кількість летальних  випадків від ішемічної хвороби серця. Профілактична стратегія, яка продемонструвала свою ефективність в різних країнах світу, дозволила знизити розвиток інсульту на 40-50%, ішемічної хвороби серця – на 10-14%.
Психоемоційне напруження, депресія – могутні фактори ризику по відношенню до розвитку серцево-судинних захворювань.  Такі психоемоційні стани порушують функції ряду органів і систем організму. Найбільш вивченими є механізми соматичних відхилень при депресії. Вони проявляються в значних біохімічних та імунних відхиленнях, які, в свою чергу, сприяють запальним змінам судин, розвитку атеросклерозу, підвищеній агрегації тромбоцитів. Судинні катастрофи у відносно молодих людей пов’язані зі спазмами в цілому чистих судин.
Цукровий діабет ІІ типу. Як показали дослідження, проведені в Китаї, США та Фінляндії, тільки невеликі зміни в системі харчування та фізичної активності людей, які відносяться до групи високого ризику (надмірна вага, малорухливий спосіб життя, підвищений артеріальний тиск, спадковість), дозволили б попередити майже 60% випадків захворювань на цукровий діабет ІІ типу. Взаємозв’язок особливостей харчування з розвитком серцево-судинних та інших неінфекційних захворювань підтверджений в численних експериментах, клінічних та епідеміологічних дослідженнях. Високий вміст в їжі жирів, в першу чергу деяких насичених жирних кислот (тваринних жирів), надмірне споживанням продуктів з високою енергетичною цінністю та солі збільшують імовірність захворювань.
Найбільш ефективною схемою фізичної активності при ожирінні та цукровому діабеті ІІ типу є щоденні, протягом 30-40 хвилин фізичні вправи. Саме такі тривалі навантаження підвищують швидкість поглинання глюкози м’язами в 7-10 разів, допомагають позбутися запасів жиру, тоді як при нетривалому фізичному навантаженні розщеплюється тільки глікоген м’язів. При ожирінні потрібно зменшити калорійність добового раціону як мінімум на 500 ккал – перш за все за рахунок жирів. Разом з тим добова калорійність не повинна бути нижчою за 1200 ккал для жінок та 1500 ккал – для чоловіків.
Хронічні неспецифічні захворювання легень - пневмонія, хронічний бронхіт, бронхіальна астма займають друге місце в структурі поширеності хвороб. Необхідно звертатись по допомогу в разі кашлю, утрудненні дихання, після перенесених респіраторних захворювань, грипу. Актуальною порадою, як і при серцево-судинних  захворюваннях, є негайна відмова від куріння. При високому ступені залежності від нікотину, якщо самостійні спроби відмови виявилися невдалими, для дорослих людей використовують нікотинзамісну терапію, яка дозволяє досягти довгострокових результатів. Протипоказаннями до використання нікотинзамісної терапії є вагітність, годування дитини груддю, гострий період після інфаркту міокарда, важкі серцеві аритмії, стенокардія.
Злоякісні новоутворення обумовлюють значну частку випадків смерті населення. Рак – загальна назва більше, ніж 100 хвороб, які можуть уражати будь-яку частину організму. Однією з характерних особливостей є швидке утворення аномальних клітин, які проростають за свої звичайні межі і здатні проникати в сусідні частини організму, поширюватись на інші органи, тобто утворювати метастази. До 40% випадків захворювань можна попередити, уникаючи контакту з таким відомим канцерогеном, як тютюновий дим (в тому числі пасивного куріння).
За останні п’ять років провідними у структурі захворюваності в місті Києві є онкологічні захворювання органів травлення, шкіри, дихання, молочної та передміхурової залози. Треба пам’ятати, що виявлення раку або іншого онкологічного захворювання, не є вироком для хворого. На сучасному етапі розвитку клінічної онкології є всі можливості ефективно боротися із недугою, а при виявленні хвороби на ранній стадії, можливо вилікувати від неї майже третину хворих.
Необхідно уважно ставитись до родимок на тілі, небезпечних проявів переродження родимок в меланому, смертність від якої дуже висока. Рекомендовано запам’ятати просте слово АКОРД, де: А – асиметрія, К – край, який має бути рівним, О – забарвлення (окраска) бажано однорідна, поява темно-коричневого, червоного, сірого, білого кольору – третій прояв переродження. Р – розмір, чим більше родимка, тим більше ризик. Д – динаміка, поява тріщинок, кірочок. Чим більше ознак переродження, тим вище вірогідність появи меланоми. Це захворювання слід відрізняти від раку шкіри. Перший прояв раку шкіри – рожева пляма з шелушінням, головним чином на обличчі, яка не зникає декілька місяців. Огляд у дерматолога рекомендується проходити в 20-40-річному віці, а після 40 років - щорічно.
Тривалий час може залишатися непоміченим рак щитоподібної залози. Тому всім пацієнтам з вузловими утвореннями необхідно регулярно, щонайменше раз на півроку, проходити ультразвукове дослідження залози. Тривожні симптоми – відчуття тиску на дихальні шляхи, стиснення в горлі, утруднене ковтання, зміна тембру голосу, припухлості та новоутворення над ключицею. З доброякісних захворювань щитоподібної залози найпоширенішими є вузловий та багатовузловий зоб. Причиною найчастіше є нестача йоду в раціоні. Тому у найбільш відповідальні періоди життя (статеве дозрівання, вагітність, значні розумові та фізичні навантаження) варто бути особливо уважним до свого стану здоров’я, приймати йодисті препарати або полівітаміни з вмістом йоду. Всім людям необхідно вживати йодовану сіль. У відділенні ендокринної гінекології і планування сім’ї Київського міського ендокринологічного центру у половини вагітних із загрозою переривання вагітності на ранній стадії  виявлені захворювання щитоподібної залози, які зумовлені головним чином йодною недостатністю.
Рак молочної залози – найбільш поширена форма злоякісних пухлин у жінок. Ймовірність виникнення цього захворювання з віком збільшується прямо пропорційно. Жінки до 30 років складають приблизно 4% усіх хворих. В розвитку раку молочної залози суттєву роль відіграють попередні патологічні процеси в її тканині (мастопатії), причинами яких є ендокринні порушення, викликані захворюваннями яєчників, штучним перериванням вагітності, відмовою від годування дитини груддю. Крім того, факторами ризику є: менопауза у віці старше 50 років; відсутність пологів або перші пологи у віці після 30 років (захворюваність у 3 рази частіша); фіброзно–кістозна мастопатія (в 3–5 разів частіше), тютюнокуріння. Має місце генетична схильність. Самообстеження молочних залоз проводять один раз на місяць в перший тиждень після  менструації (в цей період молочні залози не збільшені та не напружені). При огляді перед дзеркалом звертають увагу на зміну звичної форми або розміру залоз, втягнення або випинання, почервоніння, припухлості, втягнення соска, наявність виділень з нього. Пальпують залозу лежачи на спині протилежною від залози рукою. Під лопатку зі сторони, що обстежується, підкладають валик, щоб грудна клітка була трохи піднята. Ніжними рухами, не захоплюючи великі ділянки залози, в різних напрямках прощупують залозу. Стискають між пальцями сосок, починаючи з країв ореоли, щоб переконатись у відсутності виділень. Самообстеження, за умови певних навичок, зручно проводити у ванній кімнаті під час проведення гігієнічних процедур. Самообстеження молочних залоз є важливим кроком до зниження захворюваності на рак молочної залози. Однак, на початкових стадіях, при невеликих розмірах, глибокому розташуванні пухлини і відсутності метастазів розпізнавання злоякісної пухлини потребує додаткового обстеження. З цією метою використовують рентгенографію молочної залози, так звану мамографію. Обстеження проводиться жінкам після 40 років при наявності відповідних скарг, виявленні патології під час огляду або при диспансерному спостереженні за жінками з передпухлинною патологією молочної залози. По досягненню 40 років необхідно зробити першу (так звану базисну) мамографію, з 40 до 50 – повторювати її через кожні 2 – 3 роки. Після 50 років мамографічне обстеження бажано робити щорічно. Своєчасне виявлення та лікування раку грудей  дає можливість прожити довге і повноцінне життя.
Після того як був розроблений і став широко застосовуватися  метод ранньої діагностики раку шийки матки за допомогою цитологічних обстежень, смертність хворих жінок знизилась за десятиріччя на 70%. До групи ризику належать жінки, які курять, мають більше одного сексуального партнера, інфіковані папіломавірусом, що викликає бородавки на геніталіях, ВІЛ-інфіковані. Вони потребують щорічних гінекологічних оглядів, цитологічних обстежень незалежно від результатів попередніх аналізів. Решті жінок, з дозволу лікаря, обстеження можна проводити рідше. Календар щеплень, затверджений Міністерством охорони здоров’я у 2011 році, до переліку рекомендованих щеплень відносить щеплення проти папіломавірусної інфекції.
Рак легень є одним з найбільш розповсюджених онкологічних захворювань. Він посідає провідне місце серед усіх форм раку у чоловіків і є головною причиною загальної смертності в більшості європейських країн та в Україні. Близько 90% раку легень викликано курінням. Рак легень становить істотну проблему в онкології, оскільки летальність хворих протягом року від моменту встановлення діагнозу перевищує 60%. Під час профілактичних оглядів виявляють до 15-20 % первинних випадків. Основними клінічними ознаками і симптомами захворювання є: сухий кашель, прожилки крові у мокроті, задишка, втрата ваги тіла, підвищення температури тіла, біль за грудиною. Для раннього виявлення раку легень використовують флюорографічні та рентгенологічні обстеження не рідше одного разу на два роки.
Більше 85% чоловіків у віці старше 50 років схильні до захворювання на аденому передміхурової залози. Ця недуга являє собою доброякісну пухлину передміхурової залози, що завдає хворому багато страждань. В деяких випадках доброякісна гіперплазія простати має схильність до малігнізацї, тобто до утворення злоякісної пухлини. Симптоми: утруднене сечовипускання, неповне випорожнення сечового міхура, що викликає часті, нестерпні позиви до сечовипускання як вдень так і вночі. Своєчасна діагностика та лікування простатиту, аденоми, як правило без оперативного втручання, дають позитивний результат. Огляд у уролога необхідно проходити чоловікам, починаючи з 50-річного віку 1 раз на рік.
На третьому місці за поширеністю в Києві є хвороби шлунково-кишкового тракту. Дослідження Інституту гігієни харчування показали, що населення споживає багато «ненатуральної» їжі – концентратів супів швидкого приготування, заморожених сніданків, снеків, хот-догів, біляшів, білкових концентратів, напоїв з фруктовими есенціями, сиропів, ненатуральної кави, низькоякісного чаю, слабоалкогольних та алкогольних напоїв сумнівного походження. Незалежно від пори року відмічається недостатнє вживання білків, вуглеводів. Недотримання режиму харчування, хронічні стреси сприяють розвитку гастритів, панкреатитів, хвороб печінки та жовчних шляхів. Суттєво змінюється якість крові, вона стає занадто густою, еритроцити склеюються в довгі ковбаси, що забивають капіляри. Склеювання еритроцитів відбувається внаслідок втрати заряду клітинами, зменшення кількості вільних електронів, переважання вільних радикалів. Вільні електрони містяться всередині клітин рослин, тому вживання овочів, фруктів, свіжовичавлених соків (не пізніше 10 хвилин після приготування), джерельної води безпосередньо з джерела  повертає клітинам крові необхідний електричний заряд. Необхідна кількість рідини на день для дорослої людини – не менше 2 літрів – це також умова вільного пересування еритроцитів в кров’яному руслі.
Від стану печінки залежить здоров’я людини взагалі. Метаболічний синдром, тісно пов’язаний з ожирінням, вживанням міцних та слабоалкогольних напоїв спостерігається у майже 40% людей, він обумовлює неалкогольну жирову хворобу печінки. Відомо, що до третини всіх цирозів печінки викликані саме її жировою інфільтрацією.
Протягом останніх років значно зросла захворюваність на інфекції нирок, сечокам’яну хворобу, цистити. В багатьох випадках хвороба виникає миттєво або проявляє себе на пізніх стадіях, коли розвивається хронічна ниркова недостатність і тоді єдиним методом порятунку для пацієнта є замісна ниркова терапія або трансплантація органу. Симптоми, які мають спонукати людину звернутись до лікаря наступні: набряки обличчя, нижніх кінцівок, усього тіла, підвищення артеріального тиску, біль у поперековому відділі спини, унизу живота, утруднене сечовипускання, підвищення температури тіла тощо. Регулярне непомірне вживання пива, яке містить спирт, важкі метали – кобальт, кадмій (для збереження піни), свинець, ртуть, мідь, цинк, викликає явища гострого отруєння, а постійне надходження – хронічне отруєння. Солі кадмію вражають нирки і серце, пригнічують передачу нервових імпульсів, сперматогенез, вироблення чоловічих статевих гормонів, інсуліну.
Остеопороз – це захворювання, при якому кістки стають крихкими і легко ламаються, в них знижено вміст кальцію, змінюється структура кісткової тканини та її маса. Остеопороз уражає кожну третю жінку і кожного дванадцятого чоловіка після 50 років. Основними причинами цього захворювання є зниження рівня жіночих статевих гормонів, дефіцит кальцію, вітаміну D, магнію, цинку, порушення синтезу сполучної тканини кістки та обміну кальцію в нирках. Ризик розвитку остеопорозу є практично в кожного. Своєчасно виявити цю патологію дозволяє ультразвукова денситометрія. Правильне харчування, адекватне фізичне навантаження, прийом необхідних препаратів для нормалізації гормонального рівня та вмісту макро- та мікроелементів дозволять зміцнити кістки та уникнути переломів.
Хвороби, що передаються статевим шляхом, у більшості випадків можуть бути попереджені і вилікувані. Профілактика, рання діагностика та своєчасне лікування знижують ризик розвитку запальних хвороб статевих органів, безпліддя, імпотенції, внутрішньоутробної інфекції, самовільних викиднів, патології вагітності та пологів, вад розвитку у дітей. Клінічні прояви і тяжкість хвороб залежать від виду збудника, його вірулентності та стану імунітету людини. Існують стерті форми хвороб, а також безсимптомний перебіг, що обумовлює необхідність використання лабораторних методів діагностики. Дотримання основних правил особистої гігієни, використання засобів контрацепції, постійний статевий партнер та регулярні профілактичні огляди дозволяють захистити цю сферу особистого життя, роблять його гармонійним, стають запорукою народження  бажаної та здорової дитини.
Профілактичні процедури дозволяють попередити три чверті захворювань, які призводять до сліпоти та проблем, пов’язаних із зором. Глаукома характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Розвивається частіше після 40 років. Певне значення має  фактор спадковості. На глаукому хворіють до 3% населення. На жаль, пацієнти нерідко звертаються до лікаря вже з втратою зору. Основним засобом діагностики є вимір внутрішньоочного тиску. Значну інформацію дає огляд очного дна. Своєчасна діагностика і лікування у лікаря-окуліста дають позитивні результати. З 40-річного віку виміри внутрішньоочного тиску та огляди очного дна необхідно проводити щорічно.
Регулярні огляди (два рази на рік) у лікаря-стоматолога та відповідне лікування можуть попередити розвиток карієсу, хвороб парадонту та втрату зубів. Гігієнічні процедури, догляд за порожниною роту, раціональне харчування підтримують зуби здоровими.
З метою профілактики інфекційних хвороб широко використовують вакцинацію. Сучасна система  вакцинації є вирішальним фактором зниження дитячої смертності, збільшення тривалості життя і покращення якості життя усіх вікових груп населення. В Україні заходи з профілактичної вакцинації запроваджені  на державному рівні. З метою попередження інфекційних захворювань проводиться рутинна імунізація населення проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, краснухи, Hib-інфекцій. Кількість ускладнень, що виникають при вакцинації, в сотні і тисячі разів менше аналогічної патології при інфекційних захворюваннях.
Вірус імунодефіциту людини передається від ВІЛ-інфікованої людини через кров та препарати, виготовлені з неї; сперму та вагінальні виділення, грудне молоко ВІЛ-інфікованої матері-породіллі, органи та тканини в разі їх трансплантації. Передача вірусу може мати місце при гетеро- та гомосексуальних статевих стосунках, переливанні крові та інших втручаннях, пов’язаних з пошкодженням цілісності шкіри та слизових оболонок, пологах у хворої на СНІД чи ВІЛ-інфікованої матері. Захистом від інфекції є використання презервативів, тестування донорської крові, відмова від грудного вигодовування ВІЛ-інфікованими матерями, використання загальних запобіжних заходів при проведенні медичних процедур. Кожному мешканцю міста доступна безкоштовна достовірна інформація з питань ВІЛ/СНІДу, а також можливість безкоштовно та анонімно обстежитися на ВІЛ-інфекцію у спеціалізованих закладах.
Вірусні гепатити – це запалення печінки, яке викликано одним з головних п’яти вірусів: А, В, С, D і E. Ці віруси передаються різними шляхами: гепатит А і Е – через забруднені харчові продукти і воду, гепатит В – через небезпечну кров і інші рідини організму, гепатит С – головним чином через заражену кров, гепатит D – в якості додаткової інфекції при зараженні гепатитом В. При парентеральній передачі інфекції кров хворого повинна попасти у кров’яне русло здорової людини через ушкоджену шкіру чи слизові оболонки. Збудники дуже стійкі, витримують кип’ятіння і можуть зберігатися в навколишньому середовищі роками. Джерелом інфікування є переважно вірусоносії, хворі люди, а також ті, хто перехворіли жовтяничними і безсимптомними гострими чи хронічними формами гепатитів В, С, D. Інкубаційний  (прихований) період продовжується 1,5 - 6 місяців після зараження вірусом В, через 1-4 місяці - вірусом С. Починається хвороба повільно з поступовим погіршенням самопочуття: слабкості, ломоти в суглобах, головного болю, появи нудоти, дискомфорту чи болю у верхній правій половині живота. Іноді спостерігається свербіж і висипи на шкірі. Через деякий час темніє сеча, світліє кал, жовтіють склери очей і шкіра. Типовим для гепатитів на сьогодні є протікання без жовтяниці і навіть клінічних проявів. Тяжкі хронічні ускладнення можуть проявитись через багато років. Це хронічний гепатит, цироз, первинний рак печінки. Головним в профілактиці вірусних гепатитів є використання загальних запобіжних заходів при проведенні медичних та косметологічних процедур, дотримання безпечного сексу, виконання правил особистої гігієни в побуті, особливо при догляді за немовлятами та дітьми, а також щеплення.
У місті Києві, відповідно до Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз, створена і впроваджена цілісна система виявлення, діагностики, лікування і соціальної підтримки хворих на туберкульоз. Туберкульоз – це інфекційна хвороба, яку викликає надзвичайно стійкий у зовнішньому середовищі збудник – мікобактерія туберкульозу. Найчастіше джерелом інфекції є хвора на туберкульоз людина, яка виділяє збудника з мокротинням. Інфікування відбувається повітряно-крапельним або повітряно-пиловим шляхом. Інфікування мікобактерією туберкульозу не обов’язково призводить до захворювання, але є стани організму, які сприяють прогресуванню інфекції і розвитку хвороби. Найбільш дієвим способом профілактики туберкульозу є ведення здорового способу життя, заняття фізкультурою та спортом, дотримання санітарно-гігієнічних норм поведінки в побуті, приділення належної уваги стану свого здоров’я. Успіх лікування залежить від своєчасного звернення до лікаря і якнайшвидшої діагностики. При наявності постійного кашлю, що триває понад 2-3 тижні, підвищення температури тіла понад 2 тижні, пітливості, безпричинного схуднення необхідно негайно звертатись до лікаря. Заходи діагностики та лікування туберкульозу в нашій країні є безкоштовними для пацієнта, захворювання можна вилікувати в разі своєчасної діагностики та дотримання всіх правил лікування.  Туберкулінодіагностика і вакцинація дітей проводяться в нашій країні тільки за поінформованою згодою батьків, які мають усвідомлювати необхідність проведення туберкулінодіагностики (проба Манту є дієвим методом профілактичного огляду дітей і підлітків на туберкульоз), а також проведення вакцинації/ревакцинації вакциною БЦЖ, внаслідок якої імунна система організму формує протитуберкульозний захист.


Порівняння профілактичних та лікувальних заходів
по основних захворюваннях

Гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Пожиттєве постійне лікування. Ускладнення хвороби (наприклад, інсульт, інфаркт міокарда, хронічна ниркова  недостатність та ін.) можуть призводити до смерті

Моральні наслідки

розвиток неврозів, депресії

Соціальні наслідки

Тимчасова непрацездатність, зниження продуктивності праці, а також втрати роботи по причині інвалідизації

Вірогідність летального наслідку, у %

5-10% протягом 10 років, при відсутності адекватного лікування

Вірогідність інвалідності після лікування, у %

10% протягом 10 років

Економічні наслідки

Витрати на прийом ліків протягом всього життя

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря та вимірювання артеріального тиску

Тривалість процедури виявлення

5–7 хв

Вид необхідного аналізу

Загальний аналіз крові, визначення цукру крові, загальний аналіз сечі, ЕКГ, флюорографія

Тривалість отримання результатів аналізу

Через добу

Періодичність профілактики

1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

Інфаркт міокарда

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Можливий розвиток серцево-судинної недостатності

Моральні наслідки

розвиток неврозів, депресії

Соціальні наслідки

Протипоказані різкі зміни клімату та часових поясів, далекі перельоти та переїзди, керування транспортними засобами

Вірогідність летального наслідку, у %

При відсутності лікування – 75%, при лікуванні 5–15%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

20%

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування та оперативного втручання

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря та ЕКГ

Тривалість процедури виявлення

5–10 хв

Вид необхідного аналізу

Реєстрація ЕКГ, визначення в аналізі крові біомаркерів пошкодження міокарда (серцевих тропонінів та ін.)

Тривалість отримання результатів аналізу

5–10 хв

Періодичність профілактики

1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

 

Інсульт

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Параліч, обмеження рухливості

Моральні наслідки

Порушення мови, пам’яті

Соціальні наслідки

Втрата працездатності

Вірогідність летального наслідку, у %

30–50%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

40%, 1–2 група

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря, ультразвукова доплерографія

Тривалість процедури виявлення

5–10 хв

Вид необхідного аналізу

Загальний аналіз крові, визначення цукру крові, загальний аналіз сечі

Тривалість отримання результатів аналізу

Через добу

Періодичність профілактики

Після 40 років 1 раз на 5 років

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

Запалення нирок (пієлонефрит), сечокам'яна хвороба

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Хронічна ниркова недостатність, слабкість

Моральні наслідки

Депресії

Соціальні наслідки

Обмеження працездатності

Вірогідність летального наслідку, у %

Від 0,5%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Висока

Економічні наслідки

Витрати на медикаментозне лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря, ультразвукова діагностика

Тривалість процедури виявлення

5–10 хв

Вид необхідного аналізу

Загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, визначення сечовини та креатиніну крові

Тривалість отримання результатів аналізу

До 2 год

Періодичність профілактики

1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

Аденома простати, рак простати

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Імпотенція,  вірогідність нефростомії, цистостомії
дізурія

Моральні наслідки

Депресія

Соціальні наслідки

Обмеження працездатності, розлади статевого життя

Вірогідність летального наслідку, у %

можлива

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

І–ІІ група

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування та оперативного втручання

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря, ультразвукова діагностика

Тривалість процедури виявлення

10–15 хв

Вид необхідного аналізу

Онкомаркери

Тривалість отримання результатів аналізу

До 7 діб

Періодичність профілактики

1 раз на 2 роки

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

Рак молочної залози, пухлини органів малого тазу у жінок

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

розлади статевого життя, лімфостаз, порушення рухової активності

Моральні наслідки

Депресія

Соціальні наслідки

Обмеження працездатності, розлади статевого життя

Вірогідність летального наслідку, у %

10–20%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

І–ІІ група

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування та оперативного втручання

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря, ультразвукова діагностика, мамографія

Тривалість процедури виявлення

1 год

Вид необхідного аналізу

Онкомаркери

Тривалість отримання результатів аналізу

1 тиждень

Періодичність профілактики

1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

Цироз печінки

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Скорочення тривалості життя, порушення функції печінки, , накопичення рідини в черевній порожнині, кровотечі

Моральні наслідки

Завжди депресія

Соціальні наслідки

Інвалідизація, значне зниження потенції

Вірогідність летального наслідку, у %

100%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

100%

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування та оперативного втручання

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря, ультразвукова діагностика

Тривалість процедури виявлення

5–10 хв

Вид необхідного аналізу

Фіброгастродуоденоскопія

Тривалість отримання результатів аналізу

30 хв

Періодичність профілактики

1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

Панкреатит, холецистит, виразкова хвороба шлунку і 12-палої кишки

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Суттєве зниження якості життя через порушення функції травлення

Моральні наслідки

Неврози, депресії

Соціальні наслідки

Порушення працездатності

Вірогідність летального наслідку, у %

5–20%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

До 30%

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування та оперативного втручання

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря, ультразвукова діагностика

Тривалість процедури виявлення

5–10 хв

Вид необхідного аналізу

Фіброгастродуоденоскопія, тест на хелікобактерну інфекцію

Тривалість отримання результатів аналізу

30 хв

Періодичність профілактики

1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

Рак легенів

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Порушення дихальної функції, слабкість

Моральні наслідки

Депресія

Соціальні наслідки

Обмеження працездатності

Вірогідність летального наслідку, у %

80%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

50-60 %

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування та оперативного втручання

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря, пальцеве ректальне обстеження, колоноскопія

Тривалість процедури виявлення

10–15 хв

Вид необхідного аналізу

Онкомаркери, аналіз калу на приховану кров

Тривалість отримання результатів аналізу

3–7 діб

Періодичність профілактики

1 раз на 2 роки

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

Туберкульоз

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Порушення функції дихання, слабкість

Моральні наслідки

Обмеження спілкування, швидка втомлюваність

Соціальні наслідки

Обмеження працездатності

Вірогідність летального наслідку, у %

20%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

5–10%

Економічні наслідки

для хворого – безкоштовно

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Флюорографія

Тривалість процедури виявлення

2–3 дні

Вид необхідного аналізу

Мікроскопія харкотиння, аналіз крові

Тривалість отримання результатів аналізу

3–4 дні

Періодичність профілактики

1 раз на 2 роки

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше ліків

Остеопороз

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Часті переломи кісток, обмеження перепсування, прикутість до ліжка

Моральні наслідки

Депресія

Соціальні наслідки

Обмеження працездатності, потреба в сторонній допомозі

Вірогідність летального наслідку, у %

0

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

50–70%

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Ультразвукова денситометрія

Тривалість процедури виявлення

1–3 хв

Вид необхідного аналізу

Аналіз крові на Са

Тривалість отримання результатів аналізу

1 доба

Періодичність профілактики

1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше лікування

Цукровий діабет

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Втрата зору, ниркова недостатність, гангрена, полінейропатії

Моральні наслідки

Висока вірогідність депресії

Соціальні наслідки

Суттєве обмеження працездатності (при інвалідності ІІ групи)

Вірогідність летального наслідку, у %

6 на 100 тис. населення

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Висока, п’яте місце  в структурі загальної інвалідності

Економічні наслідки

Пожиттєвий прийом ліків

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Профілактичне обстеження у ендокринолога, у спеціалізованих  ендокринологічних клініках

Тривалість процедури виявлення

10 днів - консультації окуліста, невропатолога, кардіолога, терапевта,  хірурга-подіатра

Вид необхідного аналізу

Цукор крові, глікозильований гемоглобін, біохімічний аналіз крові, мікроальбумінурія, АТ, ЕКГ, очне дно

Тривалість отримання результатів аналізу

протягом доби

Періодичність профілактики

Один раз на  рік всіх осіб старше 40 років, осіб “групи ризику”, один раз в 6 місяців обстеження виявлених хворих

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше лікування

Патологія щитоподібної залози

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Гіпотиреоз, серцева недостатність, печінкова недостатність. Летальні випадки при занедбаному злоякісному процесі 

Моральні наслідки

Висока вірогідність депресії

Соціальні наслідки

ІІІ група інвалідності. При ускладнених формах захворювань - ІІ група

Вірогідність летального наслідку, у %

Низька, тільки при занедбанні хвороби

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Значна, при злоякісних процесах та при тяжких порушеннях функцій щитоподібної залози    

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного та оперативного лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Профілактичне обстеження у ендокринолога, в міському клінічному ендокринологічному центрі

Тривалість процедури виявлення

Первинне  обстеження - до 2 тижнів, контрольне обстеження - до 4 днів

Вид необхідного аналізу

УЗД шиї, визначення гормонів  та рівнів антитіл до щитоподібної залози, спеціальні обстеження

Тривалість отримання результатів аналізу

УЗД - 1 день, гормональні обстеження – до 3- 4 днів, ТАПБ – 1- 2 дні

Періодичність профілактики

УЗД 1 раз на рік, при патології 2 рази на рік,первинне обстеження показане новонародженим, в пубертатному періоді, вагітним та після пологів, в перименопаузі

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше лікування

Аденома пара-щитоподібної залози

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Деформації скелету, переломи кісток, сечокам’яна хвороба, ниркова недостатність. Летальні випадки від ниркової недостатності, ускладнень переломів

Моральні наслідки

Висока вірогідність депресії

Соціальні наслідки

При ускладнених формах – повна втрата працездатності

Вірогідність летального наслідку, у %

Низька, летальність при занедбанні хвороби

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Значна – остеопороз, переломи, деформації скелету, сечокам’яна хвороба, ниркова недостатність

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Рівень кальцію в крові – раз на рік, при виявленні патології –обстеження в міському клінічному ендокринологічному центрі

Тривалість процедури виявлення

Первинне обстеження – до 4 тижнів, контрольне – до 4 днів

Вид необхідного аналізу

Визначення кальцію, фосфору, гормонів в крові, УЗД шиї, денсітометрія, спеціальні обстеження

Тривалість отримання результатів аналізу

УЗД – 1 день, гормони та кальцій 3-4 дні, ТАПБ 1-2 дні, радіоізотопні обстеження – 3 дні

Періодичність профілактики

Контроль кальцію при зверненні в поліклініку - 1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше лікування

Хронічний гепатит

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Порушення функції печінки

Моральні наслідки

Велика вірогідність депресії

Соціальні наслідки

Обмеження працездатності

Вірогідність летального наслідку, у %

До 10%, при переході в цироз печінки – до 100%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

50%

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Аналізи крові – печінкові проби, УЗД

Тривалість процедури виявлення

1- 5 днів

Вид необхідного аналізу

Аналіз крові, УЗД

Тривалість отримання результатів аналізу

1 – 5 днів

Періодичність профілактики

1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше лікування

 

ВІЛ/СНІД

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Зниження імунітету, як наслідок  - розвиток опортуністичних інфекцій, онкологічних захворювань

Моральні наслідки

Велика вірогідність депресії, суїцидів

Соціальні наслідки

Можливе порушення сімейних стосунків, соціальна ізольованість

Вірогідність летального наслідку, у %

Без лікування – 100%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Висока

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування, для пацієнта – безкоштовно

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Тестування на ВІЛ

Тривалість процедури виявлення

3 дні – 3 місяці

Вид необхідного аналізу

Аналіз крові на наявність антигенів до ВІЛ

Тривалість отримання результатів аналізу

3 дні – 3 місяці

Періодичність профілактики

Постійно – безпечний секс, загальні запобіжні заходи при проведенні медичних процедур, виконання правил особистої гігієни

Вартість профілактичних заходів

Тестування на ВІЛ-інфекцію безкоштовне

Інфекції, що передаються статевим шляхом

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Порушення статевої та репродуктивної функції

Моральні наслідки

Велика вірогідність депресії

Соціальні наслідки

Соціальна ізоляція, порушення сімейних стосунків

Вірогідність летального наслідку, у %

0%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

0%

Економічні наслідки

Висока вартість медикаментозного лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Профілактичні огляди гінеколога, дерматовенеролога, уролога

Тривалість процедури виявлення

30 хвилин

Вид необхідного аналізу

Бактеріоскопічний, бактеріологічний, серологічний

Тривалість отримання результатів аналізу

1 година – 4 доби

Періодичність профілактики

Постійно

Вартість профілактичних заходів

Вартість засобів контрацепції та особистої гігієни

Короста

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Свербіння шкіри, інфікування шкіри

Моральні наслідки

Роздратованість, велика вірогідність депресії

Соціальні наслідки

Соціальна ізоляція

Вірогідність летального наслідку, у %

0%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

0%

Економічні наслідки

Незначні

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Аналіз проби шкіри на наявність збудника

Тривалість процедури виявлення

1 день

Вид необхідного аналізу

Бактеріоскопія

Тривалість отримання результатів аналізу

1 день

Періодичність профілактики

Постійно

Вартість профілактичних заходів

Вартість засобів особистої гігієни

Рак шкіри

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Ушкодження цілісності шкіри та прилеглих тканин, інфікування, естетичні дефекти

Моральні наслідки

Висока вірогідність депресії

Соціальні наслідки

Зниження соціальної ролі хворої людини

Вірогідність летального наслідку, у %

0,5 – 1%

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

0,2%

Економічні наслідки

Висока вартість лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Онкопрофогляд

Тривалість процедури виявлення

До 10 днів

Вид необхідного аналізу

Цитологія проби шкіри, рентген легень, УЗД

Тривалість отримання результатів аналізу

До 10 днів

Періодичність профілактики

Щорічно

Вартість профілактичних заходів

Огляди дерматолога безкоштовні

Рак товстої/прямої кишки

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Обмеження працездатності, інвалідність

Моральні наслідки

Депресія

Соціальні наслідки

Обмеження пересування, подорожей

Вірогідність летального наслідку, у %

100

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Настає завжди, навіть після лікування

Економічні наслідки

Висока вартість лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд лікаря, колоноскопія

Тривалість процедури виявлення

10–15 хв

Вид необхідного аналізу

Онкомаркери

Тривалість отримання результатів аналізу

3–7 діб

Періодичність профілактики

1 раз на 2 роки

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше лікування

Психічні розлади

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Не характерні

Моральні наслідки

Різноманітні порушення психічної діяльності

Соціальні наслідки

Глибока соціальна дезадаптація, втрата сім’ї, роботи, житла

Вірогідність летального наслідку, у %

При депресивних психічних розладах - висока

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Висока

Економічні наслідки

Постійне медикаментозне лікування та численні госпіталізації до стаціонару

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Психіатричний огляд

Тривалість процедури виявлення

1 година

Вид необхідного аналізу

За потребою

Тривалість отримання результатів аналізу

В залежності від обсягу необхідного аналізу

Періодичність профілактики

При стресових ситуаціях – звернення до психотерапевта

Вартість профілактичних заходів

Вартість психотерапевтичних заходів або короткотермінового медикаментозного втручання

Глаукома

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Зниження зору, сліпота

Моральні наслідки

Залежать від ступеня втрати зору

Соціальні наслідки

У більшості випадків – втрата роботи

Вірогідність летального наслідку, у %

0

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Друге місце в структурі інвалідності по зору

Економічні наслідки

Вартість медикаментозного та оперативного лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд окуліста, вимір очного тиску, гостроти зору, поля зору

Тривалість процедури виявлення

1 день

Вид необхідного аналізу

Огляд окуліста, вимір очного тиску, гостроти зору, поля зору

Тривалість отримання результатів аналізу

1 день

Періодичність профілактики

1 раз на рік

Вартість профілактичних заходів

Обстеження в поліклініці безкоштовне

Карієс та захворювання пародонту

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Порушення функції травлення, естетичні дефекти

Моральні наслідки

Обмеження в спілкуванні, депресія

Соціальні наслідки

Затримка руху по службових сходах

Вірогідність летального наслідку, у %

0

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Низька

Економічні наслідки

Вартість медикаментозного лікування

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд стоматолога

Тривалість процедури виявлення

15 хвилин

Вид необхідного аналізу

Огляд зубів

Тривалість отримання результатів аналізу

15 хвилин

Періодичність профілактики

15 хвилин

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно або значно дешевше лікування

Алкоголізм, наркоманія, тютюнокуріння

 

Ризик та наслідки розвитку захворювань за відсутності профілактичних заходів

Фізичні наслідки 

Деградація особистості, ураження всіх систем органів

Моральні наслідки

Залежність від психоактивної речовини

Соціальні наслідки

Соціальна дезадаптація, поведінкові порушення, травматизм

Вірогідність летального наслідку, у %

Висока

Вірогідність  інвалідності після лікування, у %

Висока

Економічні наслідки (вартість лікування, весь курс – орієнтовно)

Для хворих безоплатно

Об’єм та вартість профілактичних оглядів

Процедура виявлення

Огляд нарколога

Тривалість процедури виявлення

30 хвилин

Вид необхідного аналізу

Аналізи крові та сечі на вміст психоактивних речовин

Тривалість отримання результатів аналізу

1 день

Періодичність профілактики

Відмова від вживання психоактивних речовин, здоровий спосіб життя

Вартість профілактичних заходів

Безкоштовно


 

Довідки з питань охорони здоров’я
- «Гаряча лінія» Департаменту охорони здоров’я, тел.: 278-41-91
- Цілодобова консультативно-інформаційна служба «Здоров’я – порада лікаря за телефоном 15-83» (безкоштовно зі стаціонарних телефонів м. Києва)
- Виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги здійснюється зі стаціонарного та мобільного телефонів за єдиним номером 103
- Питання здорового способу життя, допомога при тютюнокурінні, надлишковій вазі, гіподинамії. Київський міський Центр здоров’я, вул. Кирилівська, 103а, тел.:468-06-48, 468-06-47
Допомога психолога, психіатра
Міський центр психолого-психіатричної допомоги при станах душевної кризи. Телефон довіри: 456-17-25, 456-17-02
Довідки з питань діабету
Школи соціальної адаптації хворих на цукровий діабет
(школи самоконтролю діабету) працюють на базі:

Консультація проктолога

Обстеження щитовидної залози

Мамографія
(рентгенологічне обстеження молочних залоз)
Медичні заклади м. Києва за адресами:

Ультразвукова  та рентгенівська денситометрія
(перевірка щільності кісткової тканини)

Консультації лікаря-нарколога
(алкогольна та наркотична залежність)

Обстеження на ВІЛ-інфекцію

Тестування в кабінетах довіри з адресами:

 
Лікування ВІЛ-інфекції/СНІД здійснює 
Київський міський Центр з профілактики та боротьби зі СНІДом 
Київської міської клінічної лікарні №5, вул. Відпочинку, 11, тел. реєстратури 409-20-80
Спеціалізовані соціальні послуги для населення 
надає Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді,
Міське спеціалізоване соціальне формування «Громадський центр соціальних послуг для киян, яких торкнулась проблема ВІЛ/СНІД» спільно з «Всеукраїнською мережею людей,
які живуть з ВІЛ/СНІД», вул. О.Довженка, 2, кімната 13, тел.: 453–40–63, 456-11-28
Програми з реабілітації для споживачів ін’єкційних наркотиків:
Київська міська клінічна наркологічна лікарня «Соціотерапія»,
наркологічне відділення № 5, вул. Відпочинку, 18, тел.: 450-91-74
На базі Київського міського Центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді
за участю лікарів профілактичної медицини працює «Студентська тренерська студія «За здоров’я молоді», де можливо пройти навчання
для подальшої групової соціальної роботи
Лікування гепатитів
Гепатологічний центр на базі Київської міської клінічної лікарні № 15,
вул. Кирилівська, 107, тел.: 425-70-74
Відділення гепатитів Київської міської клінічної лікарні № 5,
вул. Відпочинку, 11, тел.: 409-20-79

Паркінсонізм
ДУ «Інститут геронтології ім. Д.Ф.Чебатарьова НАМН України». Центр проблем остеопорозу, вул. Вишгородська, 67, тел.: 430-40-54, 254-15-49
Хвороба Альцгеймера
ДУ «Інститут геронтології ім. Д.Ф.Чебатарьова НАМН України». Центр проблем остеопорозу, вул. Вишгородська, 67, тел.: 254-15-41, 254-15-26
Відділення паліативної медицини (хоспіси) лікарень міста

Будинок соціального піклування для безпритульних
Будинок соціального піклування для безпритульних, вул. Суздальська, 4/6, тел.: 497-41-81
Національна «гаряча лінія» - консультації з питань торгівлі людьми,
з питань насильства

Послуги з репродуктивного та статевого здоров’я
Пологові будинки:

Спеціалізовані заклади

Шкірно–венерологічні лікувально-профілактичні заклади:

Клініки, дружні до молоді на базі:

Лікарня ОХМАТДИТ


Хірургічне відділення

236-69-47

Реанімація

236-10-03

Хірургія новонароджених

236-09-08

Токсикологія

236-60-96

Травмпункти для дітей

 

 

 

 

 

ГОЛОВНА

На початок