До Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози – 20 жовтня 2009 року

Рак молочної залози (РМЗ) займає перше місце серед онкологічних захворювань жіночого населення на Україні і в світі. Щорічно діагностується близько мільйона нових випадків, 15000 з них – в нашій країні. За даними ВООЗ, вік 30 % жінок, які померли від РМЗ, становив менше 45 років.
Що на сьогоднішній день нам відомо про причини та механізми виникнення РМЗ, на які фактори ми можемо вплинути, щоб мінімізувати ризик виникнення цього захворювання? Молочна залоза – це орган, розвиток та функціонування якого прямо залежить від впливу гормонів і порушення, які виникають в ній, є наслідками порушень в гормональній сфері. Ріст пухлин молочної залози залежить від взаємодії гормонів гіпофізу, статевих залоз, наднирників, щитоподібної та підшлункової залози. Будь-які фактори, які спричиняють та підтримують хронічні відхилення в гормональному балансі жінки, збільшують ризик виникнення онкологічної проблеми.
Генетична схильність. У виникненні РМЗ не останню роль відіграє спадковість. Якщо рак молочної залози виявлений у близьких родичів, особливо в молодому віці, то ризик занедужати зростає в два - п’ять разів. Але не слід забувати, що передається не захворювання, а ті чи інші особливості тканин і органів, їхня підвищена чутливість до можливих канцерогенних впливів оточуючого середовища. Реалізація цієї схильності буде залежати від цілого комплексу зовнішніх та внутрішніх факторів.
Вік. Лише 4 % випадків захворювань на РМЗ припадає на жінок віком до 30 років. Частіше хворіють 40-60-річні представниці жіночої статі, адже саме в цей час їх організм зазнає гормональних змін, пов’язаних з клімаксом та настанням менопаузи. Це цілком нормальний фізіологічний процес, але він супроводжується зниженням адаптаційних можливостей організму, що і призводить в деяких випадках до розвитку пухлини.
Харчування. Ризик розвитку захворювання збільшується при систематичному вживанні надмірної кількості тваринних жирів (вершкового масла), продуктів з високим вмістом холестерину та цукру, смажених страв, концентрованих бульйонів, яєчного жовтка. Існують дані, що відповідний вплив справляє також нестача в харчовому раціоні бета-каротину та вітаміну С. Вживання більше 10 г чистого етанолу щоденно асоціюється зі збільшенням ризику пухлин грудей, які мають рецептори до естрогенів. Не слід забувати і про куріння: близько 30% жінок–курців потрапляють до групи ризику захворювання на РМЗ, особливо це стосується тих, хто паралельно з курінням застосовує протизаплідні гормональні засоби.
Ожиріння. Переїдання, збільшення в структурі харчування висококалорійних продуктів та тваринних жирів, зменшення фізичної активності призводить до того, що надлишкова вага стає серйозною проблемою майже для половини наших співвітчизниць. В жировій тканині метаболізм гормонів змінюється в сторону збільшення утворення естрогенів, які стимулюють ріст ракових клітин. Крім того, жирові відкладення затримують та накопичують різні токсичні та канцерогенні з’єднання, які протягом життя потрапляють до організму людини із зовнішнього середовища.
Репродуктивний анамнез. Факторами ризику виникнення РМЗ є: ранній (до 12 років) або пізній (після 16 років) початок менструацій, пізній клімакс (після 55 років), пізні перші пологи (після 40 років), велика кількість абортів, характер годування дитини (погано, якщо жінка не годує грудьми), нерегулярне статеве життя, а також різноманітні захворювання генітальної сфери, хронічні запальні процеси в молочній залозі, мастопатія.
Травмування молочних залоз. В ряді випадків механічні травми грудей можуть стимулювати вже існуючі передпухлинні або  початкові пухлинні зміни.
Фонові захворювання. До раку грудей можуть призвести порушення функцій яєчників, щитовидної залози, надниркових залоз, печінки тощо. Стимулювати розвиток РМЗ можуть також стресові стани, психічні перевантаження, неврози, астено-невротичний синдром.
Споконвічне призначення жінки – народження та виховання дітей, створення  затишного дому, на сьогодні у неї є всі можливості реалізувати себе в професійному плані. І всьому цьому не повинно завадити важке захворювання, вчасно виявити яке можна за допомогою наступних правил: жінка, уважна до себе, самостійно обстежує свої молочні залози раз на місяць (через 2–3 дні після закінчення менструації, в менопаузі – в перший день кожного місяця); своєчасно проходить профілактичний огляд (жінкам у віці від 20 до 40 років необхідно відвідувати мамолога з метою обстеження молочних залоз не рідше ніж раз у 2 – 3 роки, після 40 - щорічно) і спеціальну діагностичну процедуру – мамографію. Першу (так звану базисну) мамографію необхідно зробити по досягненню 40 років. З 40 до 50 – повторювати її через кожні 2 – 3 роки, а після 50 – через кожні 2 роки для контролю (якщо лікар не рекомендує частіше). Бережіть своє здоров’я!
Мамографію (рентгенологічне обстеження молочних залоз) в Києві можливо зробити на базі наступних лікувально-профілактичних установ:
1. Центральна районна поліклініка Деснянського району, вул. Закревського, 81/1, тел. 530–01–65, 530-86-36 (реєстратура);
2. Інститут онкології АМН України, вул. Ломоносова, 33/44, тел. 257–93–15;
3. Київський міський консультативний діагностичний Центр, вул. Кондратюка, 6, тел. 432-17-00;
4. ДУ «Науково-практичний  Центр променевої діагностики» АМН України,
 вул. Майбороди, 32, тел. 483-11-49.

 

Головний лікар                                             О. Стойка

ГОЛОВНА

На початок

Тут Ви можете залишити Ваші коментарі