ПРАВЕЦЬ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА

 

Правець - дуже важка хвороба людини, яка частіше закінчується смертю. Початок захворювання в більшості випадків розвивається поступово. Хворі відмічають слабкість, головний біль, пітливість, підвищене роздратування, але до лікаря звертатися не поспішають, «може пройде». Проте, вже до кінця першого дня захворювання з’являється характерна для правця ознака - хворому важко відкривати рот, йому перешкоджає це зробити різкий спазм жувальних м’язів. Наступного дня рот хворого розтягується в постійній усмішці, яка не залежить від хворого. Обличчя набуває плаксивого вигляду. Людині важко ковтати повітря та їжу, вона захлинається; мова стає гугнявою, нерозбірливою. Приєднується напруження м’язів живота, судоми м’язів кінцівок, спини, шиї, які можуть бути безперервними. Напруження м’язів супроводжується сильним болем. Хворі дуже страждають, поряд з тим їх свідомість переважно залишається ясною.


Ускладнення захворювання - параліч дихальних м’язів, який призводить до смерті хворого.

До правцю сприйнятливі усі люди в будь-якому віці. Можливе повторне захворювання. Хвороба розвивається лише при проникненні збудника (спори правцевої палички) до організму людини (рис. 1) через ушкоджену шкіру (невеликі, особливо колоті, рвані рани, гнійники) та забруднений грунтом одяг.
Спори правцевої палички зберігають життєдіяльність у грунті декілька років. Сприятливі для них чорноземні грунти, удобрені гноєм присадибні ділянки, землі тваринницьких ферм (рис. 2) тощо. З пилом спори можуть потрапити на дерева, кущі та інші об’єкти.
Захворювання частіше виникають у осіб з травмами ніг, особливо у людей, що працюють босоніж, на городах, присадибних ділянках, парниках при потраплянні грунту у рану (рис. 4). Крім того, потрапляння спор у рану та виникнення захворювання можливе й при уколі колючкою під час збирання ягід, підрізуванні кущів (малини, шипшини). Тому для попередження травм та забруднення ран грунтом під час роботи доцільно обов’язково одягати взуття та рукавиці.

Від травмування та забруднення рани до появи перших клінічних ознак хвороби (інкубаційний період) проходить від 4-х до 21 дня, у середньому 10-І4 днів.

Основний захист життя людини від цього захворювання -проведення щеплень правцевим анатоксином.

Найефективнішим методом попередження правця є активна імунізація дітей, починаючи з трьохмісячного віку вакцинами, які у своєму складі містять правцевий анатоксин (рис. 4). Наша держава турбується про здоров’я населення України - це Календар щеплень, в якому передбачена обов’язкова активна імунізація дітей проти дифтерії, в т.ч. правця та інших інфекційних захворювань.
Для попередження виникнення захворювання на правець у випадку травмування слід обов’язково та негайно промити рану перекисом водню, змазати йодом або зеленкою та перев’язати.
Гарантовану допомогу надає лікар, тому слід якнайшвидше звернутись до травмпункту за місцем проживання, де буде надана кваліфікована допомога і проведена термінова профілактика (щеплення проти правця - до 20 дня з моменту отримання травми) та інші запобіжні заходи. Від Вас залежить їх ефективність та своєчасність.Легше запобігти захворюванню, аніж його лікувати. В першу чергу це стосується правця.

 

ГОЛОВНА

На початок

Тут Ви можете залишити Ваші коментарі