До Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози – 20 жовтня 2008 року

 Найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок — рак молочної залози. Щорічно його діагностують у 180 тисяч пацієнток у Європі, 130 тисяч — у США, 16 тисяч — в Україні. Захворюваність населення міста Києва на рак грудей в 2007 році становила 39,3 на 100 тис. Кожні 35—37 хвилин в нашій країні виявляється новий випадок захворювання на рак молочної залози і щогодини вмирає жінка від даної патології. Рівень захворюваності за останні 40 років збільшився більш ніж утричі.
Рак молочної залози (РМЗ) відноситься до групи так званих «поверхневих» злоякісних захворювань, тобто тих, які, при наявності онкологічної насторожуваності, досить легко виявити. Більш ніж 70% українських жінок самі звертаються до лікарів з тими чи іншими скаргами, але інколи вони марнують дорогоцінний час і це відбувається надто пізно. Так, в 2007 році в Києві 12,8% випадків захворювань на рак молочної залози було виявлено на ІІІ-ІV стадіях. В той час, як при діагностиці на ранніх стадіях захворювання та правильному застосуванні всіх методів лікування кількість пацієнтів, які жівуть більше п’яти років і вважаються видужалими, при першій стадії становить понад 92%, другій А стадії — понад 80%, Б — близько 65%, третій — близько 45%. І навіть у четвертій, занедбаній стадії, коли є віддалені метастази, правильне призначення протипухлинного лікування дозволяє 15% жінок досягти п’ятирічної виживаємості.
У виникненні РМЗ не останню роль відіграє спадковість - знайдено ген раку молочної залози, який перебуває в 17-й хромосомі, та ген, який відповідає за схильність до цього захворювання. Якщо рак молочної залози виявлений у близьких родичів, особливо в молодому віці, то ризик занедужати зростає в два - п’ять разів. Окрім цього, до факторів ризику виникнення РМЗ відносяться: ранній (до 12 років) або пізній (після 16 років) початок менструацій, пізній клімакс (після 55 років), пізні перші пологи (після 40 років), велика кількість абортів, характер годування дитини (погано, якщо жінка не годує грудьми), нерегулярне статеве життя, а також різноманітні захворювання генітальної сфери, хронічні запальні процеси в молочній залозі, мастопатія. До раку грудей можуть призвести порушення функцій яєчників, щитовидної залози, надниркових залоз, печінки тощо. Додатковий фактор ризику — фізичні травми, тривалі, виснажливі стресові ситуації, куріння, особливо коли воно поєднується з використанням оральних контрацептивів. Приблизно 30% жінок-курців потрапляють до групи ризику захворювання на рак молочної залози.
Мають значення і осо­б­ливості харчування: несприят­ливим є дефіцит вітамінів А, Е та Д, надлишок тваринних жирів, алкоголю. Шведські вчені довели, що вживання понад 10 г алкоголю щоденно обумовлює збільшення ризику пухлин грудей, які мають рецептори до естрогенів.
Здоров’я жінки багато в чому залежить від неї самої, це непросто – навчитися уважно ставитися до себе. Для того, щоб переконатися, що тобі нічого не загрожує, потрібно зробити тільки три речі: самостійно обстежувати свої молочні залози раз на місяць; пройти огляд лікаря-фахівця (жінкам у віці від 20 до 40 років необхідно відвідувати мамолога з метою обстеження молочних залоз не рідше ніж раз у 2 – 3 роки, після 40 - щорічно); пройти спеціальну діагностичну процедуру – мамографію. Першу (так звану базисну) мамографію необхідно зробити після досягнення віку 40 років. До досягнення 50 років повторювати її через кожні 2 – 3 роки, а після 50 – через кожні 2 роки для контролю (якщо лікар не рекомендує частіше).

Мамографію в Києві можна зробити в наступних медичних установах:
1. Міській онкологічній лікарні, вул. Верховинна, 69,  тел. 450-82-31
2. Міському консультативно-діагностичному Центрі, вул. Кондратюка, 6, тел. 432-17-00
3. Центральній районній поліклініці Деснянського району, вул. Закревського, 81/1, тел. 530–01–65, 530-86-36
4. ДУ «Національний інститут раку» МОЗ України, вул. Ломоносова, 33/44, тел. 257-93-15
5. ДУ «Науково-практичний  Центр променевої діагностики АМН України»  вул. Мануїльського, 32,  тел. 483-11-49

На початок

Головна

Тут Ви можете залишити Ваші коментарі