До початку епідемічного сезону 2014-2015 років
розповсюдження грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій
серед населення Києва

Грип – гостра вірусна інфекція, яка легко передається від людини до людини в будь-якій віковій групі. В північній півкулі пік сезону грипу зазвичай припадає на період з грудня по лютий, хоча реєстрація випадків може починатись вже у жовтні і протікати до травня. Епідемія грипу виникає кожен рік, тому компетентні міжнародні організації в галузі епідеміологічного контролю співпрацюють з державними службами країн Європи для аналізу характеристик розповсюдження грипу та надання науково обґрунтованих прогнозів для регіону.

Захворюваність населення України на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (далі – ГРВІ) 2013-1014 років характеризувалась помірною інтенсивністю. З 01 жовтня 2013 року по 18 травня 2014 року з симптомами грипу та ГРВІ за медичною допомогою звернулось близько 6 млн. громадян (показник склав 1294,6 випадків на 100 тис. населення). Мали місце летальні випадки від ускладнень після перенесеного грипу. З метою попередження епідемічного поширення хвороби застосовувалась практика призупинення навчально-виховного процесу в освітніх закладах, скасування масових заходів, але недостатньо використаний основний захід профілактики – вакцинація. За минулий епідсезон середній рівень охоплення щепленнями проти грипу становив по Україні лише 0,5%

Вивчення випадків смерті та госпіталізації в попередні сезони грипу показують, що певні групи населення піддаються більшому ризику розвитку серйозних ускладнень внаслідок перенесеного грипу. До них відносяться люди похилого віку, вагітні жінки, люди з супутніми патологічними станами, такими як астма. Медичні працівники піддаються більшому ризику зараження грипом і можуть передавати інфекцію своїм пацієнтам. Більшість країн – членів європейського регіону ВООЗ вважають проведення імунізації пріоритетним завданням, при цьому вакцинація проти грипу може піти на користь будь-якій людині. Згідно рекомендації ВООЗ належний рівень охоплення щепленнями проти грипу має становити не менше 75% серед груп медичного та професійного ризику. В Україні цей контингент включає медичних працівників, військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, трудові колективи підприємств, установ, організацій, осіб з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин, осіб старших за 60 років та ін.

Враховуючи епідемічну ситуацію минулого сезону та прогноз ВООЗ, у наступному епідемічному сезоні 2014-2015 років на території Україні прогнозується одночасна циркуляція вірусів грипу:
A(H3N2), подібного до штаму А/Техас/50/2012(H3N2);
A(H1N1), подібного до А/California/7/2009(H1N1)pdm09;
а також нового для України вірусу грипу, подібного до штаму В/Massachusetts/2/2012(лінія Ямагата).

Усі зазначені штами ввійшли до складу актуальних сезонних вакцин проти грипу для країн Північної півкулі на сезон 2014-2015 років, що рекомендовані ВООЗ для виробників грипозних вакцин.

Вакцинація є найбільш ефективним засобом профілактики хвороби. Оптимально зробити щеплення проти грипу до початку епідемії, що буде мати найвищий ефект.

Наказом Департаменту охорони здоров’я від 15 жовтня 2014 року № 514 «Про організаційні заходи проведення щеплень проти грипу в передепідемічний сезон 2014-2015 років» затверджено перелік закладів охорони здоров’я для проведення щеплень проти грипу мешканцям міста Києва:

1. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 Голосіївського району»,.
вул. Маршала Якубовського, 6, тел. 250-84-44.
.
2. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Дарницького району»,.
вул. Вербицького, 5, тел. 564-51-05.
.
3. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Деснянського району»,.
вул. Закревського, 81/1, тел. 532-92-47.
.
4. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Дніпровського району»,.
вул. Луначарського, 5, тел. 517-71-33.
.
5. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 Оболонського району» Філія №2,.
вул. Тимошенка, 14, тел. 467-89-03.
.
6. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 Оболонського району» Філія № 3,.
вул. Тимошенка, 14, тел. 413-44-53.
.
7. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Подільського району»,.
просп. Свободи, 22, тел. 484-77-51, 434-70-66.
.
8. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 Святошинського району»,.
вул. Чорнобильська, 5/7, тел. 424-25-82.
.
9. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Солом’янського району»,.
вул. Єреванська, 6, тел. 241-12-00.
.
10. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Шевченківського району»,.
вул. Пимоненка, 10, тел. 484-26-67.
.
11. Київська міська студентська поліклініка,.
вул. Політехнічна, 25/29, тел. 236-21-81

Для грипу характерні раптовий підйом температури тіла, кашель (звичайно сухий), головний біль, біль у горлі, м’язах та суглобах, сильне нездужання, нежить. Більшість людей одужують протягом тижня без медичної допомоги. Період між інфікуванням та хворобою, відомий як інкубаційний період, складає від кількох годин до тижня. Неспецифічні засоби профілактики хвороби, спрямовані на зміцнення захисних сил організму, можуть бути рекомендовані для тривалого використання у передепідемічний період, хоча абсолютної гарантії захисту забезпечити не можуть. До них відносяться всі оздоровчі заходи: фізична культура, загартування, обмеження впливу шкідливих звичок, раціональне харчування з достатнім вмістом в їжі вітамінів.

Під час підйому захворюваності на грип слід уникати місць скупчення людей, масових заходів. При наявності хворого вдома слід забезпечити максимальну його ізоляцію, часто провітрювати кімнату, ретельно мити руки та посуд. Не слід забувати, що при контакті з хворими людьми необхідно користуватися у приміщеннях марлевими пов’язками, які необхідно міняти кожні 4 години. Особливо це стосується людей з групи ризику.

На підприємствах та в організаціях слід забезпечити комфортний температурний режим. Для працюючих на свіжому повітрі необхідно взимку організувати пункти обігріву, прийому гарячої їжі та напоїв.

Головний лікар О.Стойка


Когут,
483-96-30

ГОЛОВНА

На початок