Про епідемічну ситуацію розповсюдження хвороби,
викликаної вірусом Ебола, в Західній Африці,
заходи профілактики

Хвороба, викликана вірусом Ебола є тяжким захворюванням з високим рівнем смертності. Це одна з найбільш заразних хвороб у світі. Інфекція передається при прямому контакті через кров, рідини організму, тканини інфікованих тварин і людей. Тяжкохворі пацієнти потребують інтенсивного симптоматичного лікування. Під час спалаху більшому ризику зараження піддаються медичні працівники, члени сімей та інші особи, які мали тісний контакт з хворими або померлими пацієнтами. Спалахи хвороби можуть знищувати сім’ї і цілі громади, проте інфекцію можливо контролювати при дотриманні заходів захисту в клініках, громадських місцях і вдома. Інкубаційний період становить від 2 до 21 дня (частіше 7-8 днів). Для хвороби, викликаної вірусом Ебола, характерний гострий початок, симптоми вираженої інтоксикації: швидке підвищення температури до 38-39 C, сильний головний біль, біль в суглобах, м’язах, біль у горлі. За цим слідують блювота, діарея, висип, порушення функцій нирок і печінки і, в деяких випадках, як внутрішні, так і зовнішні кровотечі. Прогресуючи, хвороба призводить до сильного зневоднення і втрати маси тіла. На пізній стадії нерідко вражається центральна нервова система, виникає сонливість, марення або кома. В тяжких випадках розвивається набряк мозку, енцефаліт. Смерть настає на 8-9 день хвороби від втрати крові та шоку.

22 жовтня 2014 року проведено третє засідання Комітету по надзвичайній ситуації, скликане Генеральним директором ВООЗ у відповідності з Міжнародними медико-санітарними правилами (2005), з питання спалаху хвороби, викликаної вірусом Ебола в західній Африці. Ця нарада відбулась до закінчення трьохмісячного терміну дії тимчасових рекомендацій від 8 серпня 2014 року і їх подовження до 22 вересня у зв’язку зі збільшенням кількості випадків захворювання в Гвінеї, Ліберії і Сьєрра-Леоне і новими випадками завозу захворювання, що призвело до їх обмеженої передачі в Іспанії та Сполучених Штатах Америки.

Станом на 22 жовтня загальна кількість випадків захворювання складала 9936 при 4877 смертельних випадків. Спалахи в Нігерії та Сенегалі вдалося приборкати, але експоненційне зростання випадків захворювання в Гвінеї, Ліберії і Сьєрра-Леоне продовжується, ситуація в цих країнах викликає глибоку стурбованість. 23 жовтня Міністерство охорони здоров’я Малі повідомило ВООЗ про перший лабораторно підтверджений випадок інфікування хворобою в своїй країні та декілька можливих.

ВООЗ і організації – партнери здійснюють швидкі відповідні дії – епідеміологічний нагляд, відстеження контактів, ведення випадків, безпечні захоронення, соціальну мобілізацію і необхідні транспортні зв’язки. Тільки стрімкі дії всіх задіяних структур є ключовими елементами попередження поширення хвороби.

Комітет по надзвичайним ситуаціям повторив для всіх країн свою рекомендацію не вводити заборону міжнародних поїздок або торгівлі. Потрібно і надалі виконувати наступні загальні поради ВООЗ щодо поїздок в ендемічні із захворювання країни. Приїжджим слід утримуватися від будь-яких контактів з інфікованими пацієнтами. Медпрацівники, які приїжджають в зони епідемії, повинні неухильно дотримуватися рекомендованих ВООЗ антиінфекційних інструкцій. Особи, які перебували в зонах, де нещодавно повідомлялось про випадки захворювання, повинні вміти розпізнавати симптоми інфекції і звертатися до лікаря при перших ознаках захворювання. При появі будь-яких із зазначених симптомів необхідно негайно звернутися за медичною допомогою, обов’язково повідомивши лікаря про перебування у країнах Західної Африки.

Найкращими профілактичними заходами для незадіяних країн є адекватні рівні готовності, такі як посилення епіднагляду для ранньої діагностики випадків, наявність відповідно підготовленого персоналу і оперативного планування для забезпечення безпечного ведення можливих випадків, щоб звести до мінімуму подальше розповсюдження.

З метою попередження поширення вірусу Ебола на території міста Києва у закладах охорони здоров’я міста виконується «Комплексний план заходів щодо попередження занесення і поширення інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення, в м. Києві на 2014-2018рр.».

Департаментом охорони здоров’я за участю фахівців Головного управління Держсанепідслужби в місті Києві проведені навчальні заходи на випадок ускладнення епідемічної ситуації на території міжнародного аеропорту «Київ» Жуляни, на базі Київської міської студентської поліклініки, Київської міської дитячої клінічної лікарні №1 та Олександрівської клінічної лікарні м.Києва, що визначені провізорними госпіталями, ізоляторами для дитячого та дорослого населення на випадок ускладнення епідемічної ситуації. Відпрацьовані практичні навички щодо стану готовності закладів охорони здоров’я стосовно своєчасного виявлення та госпіталізації хворого (підозрілого) на хворобу, викликану вірусом Ебола, надання кваліфікованої та своєчасної медичної допомоги хворим на особливо небезпечні інфекційні хвороби в м. Києві та проведення відповідних протиепідемічних заходів.

ГОЛОВНА

На початок