Всесвітнй день боротьби з раком – 4 лютого 2016 року
Девіз: «Ми можемо. Я можу»

WE CAN Horizonal Red hands I Can Horizontal Blue hand             Щорічно 4 лютого ВООЗ і Міжнародне агентство з вивчення раку (IARC) за підтримки  Міжнародного союзу з контролю над раком (UICC) представляють світовій громадськості шляхи полегшення глобального тягаря раку для людства.
Рак визначають як неконтрольований ріст та розповсюдження клітин. Він може охоплювати практично будь-яку частину тіла, вторгатися в сусідні тканини і метастазувати у віддалені органи тіла.
Всесвітні дні боротьби з раком у 2016-2018 роках присвячуються можливостям громади і окремо кожної людини попереджати хворобу та протидіяти їй, зменшуючи глобальні негативні тенденції. Багато форм раку можливо попередити шляхом зниження розповсюдженості тютюнокуріння і значну частину – вилікувати оперативним шляхом, за допомогою променевої та хіміотерапії, особливо якщо вони виявлені на ранніх стадіях. http://www.worldcancerday.org/about/2016-2018-world-cancer-day-campaign.
Україна належить до країн, де рівень онкологічної захворюваності і смертності є надзвичайно високим. У нашій державі рак є причиною 15% смертності і поступається за показниками тільки серцево-судинним захворюванням. Щороку в Україні виявляють більше 160 тис. нових випадків онкологічних захворювань, з них більше 80 тис. мають летальні наслідки. На диспансерному обліку сьогодні перебуває більше 1 млн. онкологічних хворих. В структурі захворюваності та смертності від раку у чоловічого населення перші рангові місця посідають злоякісні новоутворення легенів, шлунка, передміхурової залози, колоректальний рак, у жінок – рак молочної залози, шлунка, колоректальний рак і рак яєчників.
За даними Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, поширення всіх новоутворень в місті Києві відбувається  насамперед за рахунок доброякісних форм, питома вага яких в загальній структурі на сьогодні становить більше 90%. Доброякісних новоутворень різної локалізації реєструється зараз на 11% більше, ніж у 2010 році.
Рівень первинної захворюваності на онкопатологію в столиці, в порівнянні з 2010 роком, підвищився більше, ніж на 10%, а відносно 1985 року (до аварії на ЧАЕС) - майже в півтора рази.
Смертність від онкологічних захворювань займає друге місце в структурі причин смерті.  Частка померлих від  злоякісних новоутворень серед усіх померлих становить в місті Києві близько 18%. Показник  смертності від злоякісних новоутворень в порівнянні з 2010 роком збільшився незначно. Безумовно, такий результат пов’язаний з безпрецидентно широкими масовими акціями з раннього виявлення онкопатології в місті Києві.  Найбільш масовими у 2015 році стали три з них.
Засідання круглого столу 27 травня 2015 року в Київській міській державній адміністрації «Проблеми профілактики та скринінгу злоякісних пухлин візуальної локалізації» дало початок двомісячному соціальному проекту онкопрофілактики в місті Києві «Крок до життя. Перевір себе» і продовжено до кінця року у зв’язку з великою популярністю акції серед киян. В заходах проекту взяли участь фахівці Консультативно-діагностичних центрів всіх районів міста Києва та  Київського міського клінічного онкологічного центру, в тому числі головний позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я з питань онкології Осинський Д.С. В зручний для населення час, у вихідні дні послідовно 6, 13, 27 червня, 4 та 11 липня 2015 року на базі Консультативно-діагностичних центрів, 25 липня 2015 року – у Київському міському клінічному онкологічному центрі були організовані скринінгові обстеження населення на наявність онкопатології за участю лікарів різних спеціальностей, в тому числі запрошених фахівців Національного інституту раку, Київського міського клінічного онкологічного центру. В рамках акції проведені інструментальні та лабораторні дослідження: ультразвукові дослідження молочної та щитоподібної залоз, мамографія, огляд шкіри за допомогою дерматоскопу, визначення цукру, онкологічних маркерів захворювання простати в крові та ін. Проведено консультації, бесіди з пацієнтами, розповсюджено просвітницьку літературу. Загальна кількість оглянутих під час акції осіб - 5407, діагностичних процедур виконано - 4492. Виявлено 300 осіб з підозрою на онкопатологію (5,5% із оглянутих), 199 з них направлені на дообстеження до Київського міського клінічного онкологічного центру.
До Всесвітнього дня боротьби з меланомою були організовані безкоштовні обстеження населення 24-25 квітня 2015 року в 7 закладах охорони здоров’я ТМО «Дерматовенерологія» в місті Києві та в пересувному пункті надання дерматовенерологічної допомоги, функціонування якого забезпечили Українська академія дерматовенерології та благодійний фонд «Довіра Людей». В пересувному пункті огляди проводив головний позаштатний спеціаліст з дерматовенерології Департаменту охорони здоров’я, професор, д.мед.н. Літус О.І. Загальна кількість обстежених осіб – 2218. Виявлено 68 осіб з новоутвореннями шкіри (меланомою - 12, базаліомою – 43, плоскоклітинним раком шкіри – 13).
З нагоди проведення Всеукраїнського дня боротьби з раком молочної залози 20 жовтня 2015 року проведено профілактичні обстеження жінок лікарями-мамологами в Київському міському консультативно-діагностичному центрі, Київському міському клінічному онкологічному центрі та Комунальному некомерційному підприємстві «Київський міський медичний центр «Академія здоров’я людини». Обстеження пройшли 400 жінок.
Визначення фізіологічних показників здоров’я під час проведення численних масових акцій, розповсюдження освітньої літератури сприяє ранньому виявленню неінфекційних захворювань, порушень обміну, переконують людей змінити стиль життя, своєчасно звернутись до лікаря, розпочати лікування, відмовитись від шкідливих звичок.
Тютюнокуріння залишається найважливішим фактором ризику розвитку онкологічної патології, дію якого можливо попередити. На сьогодні медичними працівниками спільно з громадськими організаціями багато зроблено для обмеження попиту населення на тютюнові вироби – законодавчо заборонена реклама тютюну, тютюнокуріння в громадських місцях, в тому числі барах і ресторанах, введено розміщення на пачках сигарет попереджувальних написів та зображень, підвищені акцизи на тютюнові вироби, посилені вимоги до місць їх продажу. Розглядається гармонізація акцизів на тютюн в Україні із країнами ЄС.  Міністерство фінансів задекларувало мету приведення ставок акцизів на тютюнові вироби до мінімального європейського рівня згідно зі статтею 352 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Медичні працівники виступили з вимогою заборонити в Україні виготовлення та продаж привабливих для жінок та дітей ароматизованих сигарет, як це планують зробити в усіх країнах ЄС у травні 2016 року.
З питань позбавлення від тютюнокуріння, тематичних лекцій та оздоровчих заходів в установах та на підприємствах можна звернутись в Київський міський Центр здоров’я Департаменту охорони здоров’я за адресою: вул. Кирилівська (Фрунзе), 103-А, територія Київської міської психіатричної лікарні ім. І.П.Павлова, поліклінічний корпус, окремий хід навпроти Приймального відділення лікарні. Телефони 468-06-47, 468-06-48.

Головний лікар                                                             О. Стойка

Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок