Vazhlyva_informatsiya

ОСТЕРІГАЙТЕСЬ ВІДМОРОЖЕНЬ!

Закликаємо вас бути уважними та обережними на вулицях та на відкритому повітрі у зимовий період! При перших ознаках відмороження звертайтесь до найближчого лікувально–профілактичного закладу міста.

Також в Департаменті охорони здоров’я Києва працює цілодобова консультативно-інформаційна служба «Здоров’я – порада лікаря за телефоном «15-83» (безкоштовно зі стаціонарних телефонів м. Києва), в тому числі у святкові та вихідні дні, за яким можна отримати консультації та поради лікарів у випадках отримання травм та пошкоджень.

Відмороження наступає при тривалій дії холоду на яку-небудь ділянку тіла людини. Воно може виникати не тільки у дуже морозну погоду, але й при температурі до +6-+8°С, особливо при підвищеній вологості повітря і сильному вітрові. Більше 90% всіх відморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки.

Вплив холоду на весь організм викликає його загальне охолодження. При цьому наступає роз¬лад кровообігу, спочатку шкіри, а потім і глибше-розташованих тканин, а потім наступає і їх омертвіння. Спочатку потерпілого морозить, потім з'являються в'ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність, що може призвести до смерті. Температура тіла падає нижче 36°С. Після відчуття холоду з'являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою.

Визначають чотири ступені відмороження.

I ступінь: вражене місце спочатку біліє, потім червоніє, припухає, потерпілий відчуває поколювання та біль;

II ступінь: на шкірі утворюються пухирі з кров'яним вмістом, виникає сильний біль;

III ступінь: відбувається омертвіння шкіри та підшкірних тканин;

IV ступінь: розвивається омертвіння глибоко-розташованих тканин та кісток.

Відмороженню сприяють підвищена вологість повітря, вітер, мокрі одяг і взуття, пітливість ніг, тривале перебування у нерухомому стані, втома, недостатнє харчування, щойно минула хвороба, сп'яніння, тісні одяг і взуття. Сюди можна віднести і попереднє відмороження, навіть якщо воно було рік тому.

При будь-якому ступені відмороження необ¬хідно звернутися до лікаря.

ПЕРША ДОПОМОГА

Потерпілого необхідно внести в тепле, сухе примі¬щення, зняти взуття та одяг, тепло укутати, напоїти гарячим чаєм або кавою, молоком та почати негайне відігрівання відморожених частин тіла за допомогою розтирання чистими руками, змоченими спиртом. Розтирати потерпілого іноді доводиться довго, до появи чутливості, почерво¬ніння і відчуття жару у пошкодженій частині тіла, доки шкіра не стане м'якою і теплою. Слід пам'я¬тати, що розтирання відморожених частин тіла снігом шкідливе, тому що це поглиблює охолод¬ження, а крижинки ранять шкіру. Не слід розти¬рати шкіру при появі набряку та пухирів.

Зігрівання можна проводити за допомогою теплих ванн. Температуру води слід поступово підвищувати з 20°С до 40°С протягом 20-30 хвилин. При цьому кінцівку необхідно ретельно відмити милом від бруду. Після ванн та розти¬рання пошкоджену частину тіла необхідно вису¬шити (протерти), закрити стерильною пов'язкою та тепло укутати. Відморожені ділянки тіла не можна змащувати жиром і мазями.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВІДМОРОЖЕНЬ

1. Одягатися та взуватися необхідно відповідно до температури повітря та погоди, одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, натільна білизна має бути з натуральної або спеціальної тканини.

Взуття (в т. ч. чоботи, лижні черевики, чере¬вики з ковзанами) повинні бути вільними, щоб не здавлювати тканини і не порушувати крово¬постачання нижніх кінцівок. Для взуття треба викорис¬товувати повстяні устілки, одягати шерстяні шкарпетки.

2. Перед виходом на вулицю можна змастити відкриті частини обличчя спеціальним кремом від морозу на жировій основі. Відкриті частини обличчя та голови (вуха, підборіддя, щоки, ніс) необхідно періодично перевіряти на чутливість та колір шкіри для попередження відмороження.

3. Необхідно відмовитись від перебування на холоді у нетверезому стані. Алкоголь порушує сприйняття холоду та знижує чутливість тіла.

4. Необхідно уникати тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у холодну погоду з підвищеною вологістю повітря.

5. Не варто виходити на вулицю спітнілими та слід уникати надмірних фізичних навантажень.

6. Рекомендується вживати гарячі їжу та напої.

7. Бажано з осені починати загартування свіжим повітрям та холодною водою, проводити на відкритому свіжому повітрі зарядку, пробіжки та прогулянки.

ГОЛОВНА

На початок