Міжнародний День боротьби із зловживанням наркотиками
та їх незаконним розповсюдженням - 26 червня 2016 року

Рівень поширеності серед населення міста Києва розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин характеризує стан фізичного та соціального здоров’я суспільства. За даними Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики провідне місце в структурі таких розладів належить хронічному алкоголізму та алкогольним психозам. Рівень поширеності офіційно зареєстрованого хронічного алкоголізму за останні п’ять років знизився на 4% і становить на 01 січня 2016 року 638,8 випадків на 100 тис. населення проти 665,5 у 2011 році. Первинна захворюваність на хронічний алкоголізм за п’ять останніх років знизилась на 8,3% (з 10,8 випадків на 100 тис. населення у 2011 році до 9,9 випадків на 100 тис. населення у 2015 році). Частота розвитку первинних алкогольних психозів зменшилась у 2,1 рази.
На обліку в Київській міській клінічній наркологічній лікарні «Соціотерапія» станом на 01 січня 2016 року перебуває 8558 осіб, які мають наркотичну залежність, з них  215 – вперше взято на облік у 2015 році. За останні п’ять років рівень первинної захворюваності населення на наркоманії знизився в 1,4 рази.
Ін’єкційне вживання наркотиків - важливий фактор ризику розповсюдження ВІЛ-інфекції. Особи, які вживають ін’єкційні наркотики, мають в 50 разів більший ризик ВІЛ-інфікування, ніж в загальній популяції. Головними з факторів ризику є три позиції - розповсюдження через інструментарій для спільного ін’єкційного вживання наркотиків, зв’язок наркотиків зі статевим життям, зниження імунітету під дією наркотиків.
В шприцах при кімнатній температурі, якщо дезінфекція не проводиться, вірус імунодефіциту людини зберігає життєздатність до 5 тижнів. 
Незахищений секс, яким часто займаються споживачі наркотиків, може стати причиною ВІЛ-інфікування. Вживання психоактивних речовин, особливо стимуляторів, перед сексуальним контактом підвищує сексуальну активність і може значно збільшити ризик зараження.
Деякі наркотики (алкоголь, кокаїн, амфетаміни, амілнитрати) ушкоджують імунну систему, що також сприяє інфікуванню ВІЛ-інфекцією.
Наркоманія руйнує особистість людини, тому проблемою для наркозалежної особи стає звернення до лікаря, отримання медичної допомоги.
Київ увійшов до переліку мегаполісів світу, найбільш уражених епідемією ВІЛ/СНІДу і посідає четверте місце серед інших регіонів України за рівнем поширеності ВІЛ-інфекції. Тому місто Київ приєднався до глобальної ініціативи по боротьбі з ВІЛ Fast-Track Cities для досягнення до 2021 року цілей Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІД в Україні (ЮНЕЙДС) 90 90 90. Це означає, що 90% ВІЛ-інфікованих знають про свій статус, 90% хворих отримують антиретровірусну терапію, 90% з тих, хто отримує лікування, мають пригнічене вірусне навантаження. Мер міста Києва підписав відповідну Паризьку декларацію, яка вимагає приділити особливу увагу найбільш уразливим соціальним групам населення, мобілізувати ресурси, інтегрувати заходи протидії епідемії в сектор охорони здоров’я та забезпечити безперервний каскад послуг. Такі зміни також стимулюватимуть подолання бідності та нерівності.
Вже зараз в місті Києві спільно з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) розпочато пілотний проект «Реформа ВІЛ-послуг у дії». Він спрямований на розширення доступу до лікування найбільш уразливих груп населення – споживачів ін’єкційних наркотиків, осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду, чоловіків, які мають секс з чоловіками, ЛГБТ-спільноти, а також їх партнерів.
Програма на першому етапі буде впроваджуватись з застосуванням гендерно-чутливого підходу в трьох районах міста – Оболонському, Шевченківському та Подільському. Вона проводитиметься силами медичних працівників закладів охорони здоров’я первинної та спеціалізованої медичної допомоги у співпраці з громадськими організаціями – ГО «Клуб Еней» та ГО «Гей-альянс» Саме персонал закладів охорони здоров’я є ключовим у забезпеченні охоплення пацієнтів на місцевому рівні, створення довірливих відносин між лікарем та пацієнтом, а також вдосконалення моделі успішної інтеграції ВІЛ-лікування у практику загальної системи охорони здоров’я. Найкращий досвід інших мегаполісів, де реалізовані ефективні програми боротьби з ВІЛ, починався з подолання стигми та дискримінації по відношенню до найбільш уразливих груп населення.
Наше завдання, як заявив Віталій Кличко, охопити якомога більше людей тестуванням, діагностикою ВІЛ-інфекції, здійснювати профілактичні заходи і надавати необхідну допомогу хворим людям.
Київська міська наркологічна лікарня «Соціотерапія» проводить величезну лікувальну та освітню роботу з населенням. До профілактичної роботи з молоддю, вчителями, медичними працівниками залучені психологи, соціальні працівники та лікарі-наркологи. Спільно з Київським міським Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді створена соціально-наркологічна приймальня за адресою: вул. Довженка, 2, телефон 456-11-28, де можна отримати безкоштовні консультації щодо звільнення від залежностей. Протягом п’яти місяців 2016 року до її працівників звернулось 493 особи.

Головний лікар                                                            О.Стойка

 

Когут,
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок