Міжнародний день людей похилого віку – 1 жовтня 2016 року

Щороку, починаючи з 1 жовтня 1991 року, в світі відмічається свято, яке  закликає висловити вдячність людям похилого віку за їх внесок у розвиток людського потенціалу та економіки, звернути увагу на проблеми глобального постаріння населення, можливості підтримки здоров’я в старості.
За прогнозами у період з 2015 року по 2050 рік доля людей, старших за 60 років, у світовому населенні майже подвоїться – з 12% до 22%.
Люди похилого віку вносять значний економічний внесок у добробут країн. Здорові літні люди надають неоціненну допомогу своїм сім’ям, спільноті та економіці. Капітал, який вкладається літніми людьми в економіку у вигляді податків, споживчих витрат та інших дій перевищує державні витрати на пенсійне і соціальне забезпечення. Витрати на потреби охорони здоров’я слід розглядати як інвестиції, що забезпечують благополуччя літніх людей, дозволяють суспільству виконати по відношенню до них свої зобов’язання. В деяких випадках віддача від таких інвестицій є прямою і суттєво покращує здоров’я. В інших випадках - менш очевидна, але потребує такого ж розгляду: наприклад інвестивання у довгострокову допомогу літнім людям  з втратою функціональних здатностей залишатись у складі трудових ресурсів. Тому феномен старіння розглядається не тільки з точки зору втрат, пов’язаних з літнім віком, а і з позиції посилення життєстійкості та особистісного росту.
За даними Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Київ, як і більшість столиць економічно розвинутих країн Європи, відноситься до міст із старим населенням - доля осіб у віці старше 65 років перевищує граничний рівень 7% від чисельності населення  і становить майже 13,4%. З моменту Всеукраїнського перепису населення у 2001 році середній вік населення  столиці збільшився на 2 роки. Проте рівень захворюваності літніх людей значно вищий у порівнянні з населенням працездатного віку.
Люди похилого віку шукають шляхи соціальної адаптації до умов існування в суспільстві. Одним із шляхів такої адаптації є пошук здоров’я. Профілактика хвороб протягом всього життя є запорукою повноцінного життя в старості. Відмовитись від ризикованих форм поведінки в цілях зміцнення здоров’я майже ніколи не буває пізно: так, наприклад, для людини, яка кидає курити хоча б у віці 60 років, ризик передчасної смерті знижується наполовину. Проявів гіпертонічної хвороби та судинних катастроф можливо уникнути, відмовившись від вживання міцних алкогольних напоїв, пива. Помірна регулярна фізична активність сприяє покращенню якості життя, попереджає старчі переломи кісток.
«Планом заходів на 2017 рік щодо реалізації національної стратегії з оздоровчої рухової активності на період до 2025 року «Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація» передбачено повсюдне впровадження рухової активності для первинної профілактики хронічних неінфекційних захворювань та фізичної реабілітації; запровадження практики призначення лікарями, у тому числі сімейними, рухової активності як дієвого засобу зниження ризику неінфекційних захворювань, удосконалення та підвищення кваліфікації в цьому напрямку медичних працівників.
В традиціях Києва, незважаючи на серйозні випробування для літніх людей, не згасає ентузіазм в підтримці фізичного та духовного здоров’я, об’єднання в групи оздоровлення без вікових обмежень. Це і Валеоцентр на березі Дніпра, відвідувачі якого стали благодатним прикладом для вивчення науковцями ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова АМН України. Це  група спортивної оздоровчої ходи під керівництвом заслуженого тренера України О.Шимка, яка дивує молодь незвичною технікою рухів та швидкостями. Можливо недалекий той час, коли всі літні мешканці міста  залучаться до таких занять.
В Київському міському Центрі здоров’я вже багато років працює для людей літнього віку Університет медичних та гігієнічних знань «За активне довголіття». Основними завданнями програми навчання є уповільнення темпів старіння слухачів, профілактика захворюваності, підвищення рівня соціальної захищеності. Особлива увага приділена підтримці активного способу життя, навчання методикам позитивного мислення, навичкам психогігієни. Здоров’я хворих на серцево-судинні хвороби, цукровий діабет, людей з тяжкими хронічними захворюваннями залежить не тільки від ліків та дієти, але і від стресів, сильних емоцій, їх конфліктів з оточуючими. Слухачі Університету «За активне довголіття» відмічають покращення загального самопочуття, добрий настрій, бадьорість, життєву активність. Девіз наших слухачів: «постійне тренування свого мозку та тіла для того, щоб бути здоровим і успішним в житті». Заняття відбуваються кожної третьої середи о 12.00» в актовій залі Центру здоров’я.
Згідно рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я міста зі сприятливими для літніх людей зручностями дають гідні умови для життя всім віковим категоріям і мають задовольняти таким вимогам:
- утримання добре обладнаних і освітлених тротуарів;
- громадські споруди, повністю доступні для інвалідів;
- практика, при якій в першу чергу в автобусах розміщуються літні люди, а
водії міських автобусів не починають руху до того, поки вони не займуть місця;
- достатня кількість паркувальних місць для інвалідів;
- інтегровані в спільноти дома, обладнані з урахуванням потреб літніх людей;
- дружня і спрямована на конкретну людину інформація замість використання автовідповідачів;
- доступна для ознайомлення інформація, викладена простою мовою;
- державні та комерційні служби та магазини, розташовані поряд з місцями проживання, а не сконцентровані за містом;
- громадська культура, що поважає людей похилого віку і враховує їх інтереси.

Головний лікар                                     О. Стойка

Когут,
468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок