Міжнародний день без куріння

Київрадою прийняте рішення №246/246 від 18.09.2008  «Про заходи щодо впорядкування тютюнокуріння в місті Києві». Рішенням визначено, що вільними від тютюнокуріння  місцями, в яких повністю заборонено вживання тютюнових виробів в  місті Києві є: дитячі майданчики; місця дитячого відпочинку, включаючи ігротеки, комп’ютерні клуби, кінотеатри  та прилегла до них територія; зупинки громадського транспорту та 50-метрова зона навколо них; ліфти, будинкові сходи та під’їзди багатоповерхових житлових будинків, гуртожитки, підземні переходи,  таксофони; церкви та 50-метрова зона навколо них; заклади освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури та спорту; зони відпочинку, включаючи парки, пляжі, сквери; літні майданчики, закриті та відкриті спортивні споруди, робочі місця підприємств, установ та організації різної форми власності. У тримісячний термін з дня набрання чинності документу мають бути відведені спеціальні ізольовані місця для тютюнокуріння, обладнані витяжною вентиляцією, в цілому ряді установ, закладів торгівлі, громадського харчування.
В столиці фактично відсутній належний контроль виконання Законів України, які вже набули дії і спрямовані на виконання Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну. Це обумовлює високу поширеність тютюнокуріння і, відповідно, високу смертність серед працездатного населення, особливо чоловіків. Усвідомлення населенням шкоди тютюнокуріння для здоров’я є вкрай недостатнім. Мотивація для відмови від тютюнокуріння в умовах вседозволеності майже відсутня. Така ситуація потребувала прийняття законодавчих рішень на муніципальному рівні та відповідного контролю їх виконання, належної інформаційної роботи. Тому фахівці профілактичної медицини підготували та представили міській владі проект Рішення Київради  «Про заходи щодо впорядкування тютюнокуріння в місті Києві». Документ накладає на органи державної влади, окремих громадян певні обов’язки, правоохоронним органам надає чітко окреслені можливості виконання вимог Законів України.
Всесвітня організація охорони здоров’я нещодавно організувала глобальне вивчення в світі, в тому числі в Україні, поширеності тютюнокуріння серед 13-15 річних учнів шкіл. Дослідження на національному рівні виконували науковці Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва. Виявилось, що постійно курять 24% підлітків: 27,6% хлопців та 20,6% дівчат. Вплив тютюнового диму вдома протягом останнього тижня перед опитуванням зазнали 70% учнів, в громадських місцях – 84%. Чверть опитаних мали у вжитку речі з символікою тютюнових компаній, кожний десятий – отримував безкоштовно тютюнові вироби під час рекламних акцій, а на рекламні повідомлення в громадських місцях звернули увагу 83% опитаних школярів.
Якщо спитати будь-якого курця про доцільність його куріння, можна почути іноді неймовірні аргументи на захист такого заняття, починаючи від легкості спілкування в колі курців до біологічної потреби організму в тютюні. І, все-таки, дві третини курців прагнуть позбавитись залежності. Тому для усвідомлення населенням крайньої необхідності подолання тютюнокуріння потребує  роз’яснення природа тютюнової залежності.
Алкоголь та тютюн – наркотики, які обумовлюють розвиток багатьох захворювань. Якщо людина звертається до лікаря з хронічним бронхітом, іншими скаргами на хвороби дихальної системи, перше, що спитає лікар, чи не курить пацієнт, порекомендує відмовитись від куріння. Таке ж питання і рекомендація – при скаргах на серцево-судинні захворювання, хвороби нирок. Для розвитку атеросклерозу мають значення три головні складові тютюнового диму: нікотин, окис вуглецю, окислювальні гази. Вміст цих шкідливих речовин в крові курця в 15 разів більший, ніж у людини, яка не курить. Ланцюг біохімічних реакцій призводить до постійного спазмування кровоносних судин, ушкодження їх внутрішніх стінок, порушення скорочувальної функції серцевого м’язу і, в результаті, до захворювань на інфаркт міокарда, інсульт, а іноді – до миттєвої смерті. При курінні страждає також шлунково-кишковий тракт, спостерігаються закрепи, пов’язані з курінням. При високому рівні залежності від тютюну лікар радить кидати курити поступово, призначає м’які послаблюючі. Порушується статева функція. Це обумовлено атеросклеротичними змінами артерій статевого органу чоловіків під впливом куріння. Погіршується під впливом токсинів якість сперми, що підтверджено науковими дослідженнями.
Дія нікотину відповідає головним критеріям, характерним для пристрасті, тютюнова залежність внесена до Міжнародної класифікації хвороб останнього перегляду. У дітей та підлітків формування стійкої залежності можуть викликати навіть поодинокі експерименти з курінням. Сигарета доставляє нікотин в легені курців у суміші диму і газів. Нікотин швидко потрапляє в кров через величезну поверхню легень, а також слизові оболонки і вже через 10 секунд доходить до мозку. Рецептори мозку відповідають на дію нікотину викидом тих речовин, саме заради яких залежний від нікотину курець вживає наркотичну речовину. Скоріше за все, одним з головних механізмів формування залежності є явище «винагороди», пов’язане з дофамінергічними провідними шляхами нервової системи. Вони розпочинаються глибоко в структурах середнього мозку і направляються до ядер кори головного мозку. Дія опіатів, кокаїну, амфетаміну, марихуани, кофеїну, нікотину та алкоголю викликає підвищення в них рівня дофаміну. Така стимуляція дофамінової активності і зумовлює явище «винагороди». Підвищення рівню дофаміну викликає позитивні зміни настрою (відчуття задоволення чи ейфорії), які починають асоціюватися з прийомом нікотину. Це, в свою чергу, формує рефлекторне підкріплення залежності. Хронічний прийом нікотину призводить до звикання, зниження чутливості до дії нікотину, збільшення числа нікотинових рецепторів. Тому певний рівень нікотину в мозку стає необхідністю для нормального його функціонування. Курець вимушений викурювати більше сигарет для досягнення того ж ефекту. Зниження рівню дофаміну в проміжках між двома сигаретами чи при остаточній відмові від куріння може зіграти вирішальну роль в розвитку непереборної потреби в курінні. Розуміння комплексу цих процесів дозволяє ефективно лікувати хронічне зловживання психоактивними речовинами. Хімічні речовини, які додають до тютюну в ході виготовлення сигарет, суттєво поглиблюють дію нікотину. Наприклад, в присутності аміаку нікотин змінюється і стає в 100 разів доступнішим для всмоктування в кров. Це технологічний прийом тютюнової індустрії для втягування в залежність.
Виділяють три стадії тютюнової залежності: перша – це експерименти з тютюном, коли вживання тютюну епізодичне, фізичної залежності немає. Доза – від декількох цигарок до половини пачки, розподілена порівну протягом дня. Немає потреби курити після їжі. Спостерігається емоційна лабільність – перепади настрою. Друга стадія тютюнової залежності формується при вживанні від 10 до 30 цигарок на день. Обов’язкова ранкова цигарка, куріння після їжі. Соматичні захворювання – гастрит, простудні захворювання, хронічний бронхіт, бронхіальна астма, алергії, реакції судин на любу цигарку - вегето-судинна дистонія, підвищення артеріального тиску на 20 одиниць з поступовим зниженням. Погіршуються пам’ять, сон. При третій стадії люди вживають півтори та більше пачок цигарок на день, іноді не випускають цигарку з рота, стають повністю дезадаптованими. Формується хвороблива тяга, нехтування інстинктом самозбереження. Третя стадія тютюнової залежності часто поєднується з кавою (5 і більше чашок на день), тобто кофеїновою залежністю. Таку співзалежність порівнюють по силі з алкогольною,  потрібна поетапна відмова, тому що тютюн та кава міцно вбудовуються в обмін речовин. При третій стадії залежності діагностують хронічні обструктивні захворювання легень, передракові захворювання. Їх обумовлює накопичення в нижній частині легень до одного кілограму маслянистого важкого дьогтю. Плівка ця дуже міцна і розріджується тільки у ві сні, коли людина займає горизонтальне положення. Легені під плівкою просто гниють, мокрота з клаптями легень при кашлі вилітає назовні. Організм намагається звільнитись від смоли, кашель нагадує рвоту, блювання. Тому цигарка в цей час сприймається як ліки.
Якщо у дитини знизилась успішність без видимих причин, батьки, вчителі повинні спитати, чи не курить дитина. При початку куріння в 13-14 років гарантовано знижується середній бал оцінок знань, спостерігається емоційна лабільність, конфліктність. Це вплив куріння, оточуючим необхідно шукати залежність, а не списувати все на підлітковий вік.
Міжнародний день відмови від куріння закликає покинути звичку хоча б на день, а в ідеалі - відмовитись від неї назавжди.

ГОЛОВНА

На початок

Тут Ви можете залишити Ваші коментарі