Міжнародний день інвалідів – 3 грудня 2009 року
Тема дня:  «Розширення в усьому світі прав і можливостей інвалідів»
        


В грудні 2006 року організація Об’єднаних Націй прийняла Конвенцію про права інвалідів, у 2008 році вона вступила в силу. Тема Міжнародного дня інвалідів в ц.р. спрямована на забезпечення прав людей з обмеженими фізичними можливостями користуватися всіма правами людини та брати участь в житті суспільства.

Близько 10% населення світу або 650 млн людей є інвалідами, часто це найбільш матеріально незабезпечені люди, що потерпають від дискримінації та стигматизації, позбавлені можливості отримати освіту, роботу, медичне обслуговування. Не завжди на державному рівні усвідомлюється складність проблем, з якими вони стикаються, а також переваги, які дає інтеграція інвалідів в усі аспекти громадського життя. Конвенція націлює на сприйняття інвалідності як, в першу чергу, питання прав людини, а не тільки медичного забезпечення, благодійності або залежності від оточення. Цей юридично обов’язковий для виконання міжнародний документ охоплює різні сфери, де можуть виникати перешкоди, такі як фізичний доступ до споруд, доріг та пересування, а також доступ до інформації за допомогою комунікаційних засобів. Від країн-учасниць очікується прийняття відповідного національного законодавства в сфері громадянських прав з метою покращення життя інвалідів.
         В Україні на сьогодні діють Закони «Про основи соціальної захищеності інвалідів», «Про реабілітацію інвалідів України», відповідні Укази Президента та Постанови Кабінету Міністрів, Національна програма професійної реабілітації та зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями. Постановою Кабінету Міністрів в 2007 році затверджене «Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда».
         В місті Києві тільки за минулий рік визнано інвалідами 10204 людини, з них 6799 – в працездатному віці. Всього дорослих інвалідів в столиці проживає 23672 особи (інвалідність встановлена безстроково майже десяти тисячам), дітей-інвалідів – 8160. Всі інваліди забезпечені медичними оглядами, консультаціями з залученням спеціалістів різних профілів. З метою профілактики інвалідності хворим людям працездатного віку надається можливість  лікуватись по листку непрацездатності більше 4 місяців, 80% їх повертається до роботи без ознак інвалідності. Протягом 2008 року по індивідуальних програмах Центром медико-соціальної експертизи працездатності надглядались 17847 чол., в заклади соціального захисту направлені списки 4882 осіб на працевлаштування, здійснювався контроль за виконанням трудових рекомендацій на підприємствах, перевірено працевлаштування майже 5 тис. інвалідів. Багато зроблено для протезування, забезпечення кріслами-колясками, автомашинами з ручним керуванням.
         Головною причиною інвалідності у дорослих є хвороби системи кровообігу (35%), на другому місті – новоутворення, в тому числі злоякісні (23%), травми (8%), хвороби кістково-м’язової, ендокринної, нервової системи, психічні розлади та ін. Саме це обумовлює головну спрямованість роботи фахівців профілактичної медицини – подолання шкідливих звичок та нездорової поведінки киян, як факторів ризику провідних причин інвалідності. Структура причин дитячої інвалідності теж у великій мірі характеризує стиль життя батьків: вроджені аномалії, хвороби нервової системи, розлади психіки та поведінки.  
В Київському міському Центрі здоров’я, як неодноразово повідомлялось, для людей похилого віку в останню п’ятницю місяця з 12.00 діє так званий університет третього віку. Вже з 2004 року його заняття відвідує подружжя Пилипейків - Борис Трохимович та Євдокія Давидівна. Обидва є інвалідами другої групи, але як кажуть, не помічають ні віку, ні фізичних обмежень. Заняття в групах спіральної гімнастики, покращення зору та пам’яті, а також практичної психології повернули цим літнім людям впевненість та радість життя.
В Київському міському Центрі здоров’я багато людей вже отримали допомогу у відмові від куріння на заняттях антитютюнового клубу кожного третього четверга місяця з 18.00, попередній запис за телефонами 483–96–00,  483–96–50. Клуб зі спіральної гімнастики «Посміхнись і криза стане сприятливою можливістю» запрошує киян кожного понеділка з 18.00. Заняття в клубах безкоштовні.
Фото «Тінь інвалідності» з веб-сайту ВООЗ: www.who.int

 

         Головний лікар                                           О.Стойка

ГОЛОВНА

На початок

Тут Ви можете залишити Ваші коментарі