лого

Всеукраїнський тиждень підтримки 
грудного вигодовування
1-7 серпня 2016 року

Девіз тижня: «Грудне вигодовування  - ключ до сталого розвитку»

7 серпня 2015 рокуз 10.00 до 20.00 в парку ім. Т.Шевченка відбудеться акція підтримки грудного вигодовування, організована  «Національним рухом у підтримку  грудного вигодовування «Молочні  ріки України»

Всесвітній тиждень грудного вигодовування проводиться щорічно з 1 по 7 серпня за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я. Приводом для його запровадження стало прийняття у серпні 1990 року Інночетійської декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, спрямованої на охорону, заохочення та підтримку грудного вигодовування. В Україні тиждень грудного вигодовування проводиться з 2001 року.
Всесвітній альянс на підтримку грудного вигодовування (WABA) пропонує в цьому році розглядати подію в якості інтегрованої частини нових цілей сталого розвитку, ухвалених всіма країнами світу на Генеральній Асамблеї ООН у вересні 2015 року. Нові цілі готувались безпрецедентно ґрунтовно, охопили всі аспекти соціально-економічного розвитку, екологічної, енергетичної безпеки та питання глобального партнерства. Перед людством до 2030 року стоїть 17 цілей і 169 конкретних завдань. Серед головних цілей – подолання бідності, голоду, досягнення продовольчої безпеки, поліпшення харчування, забезпечення здорового способу життя, безпечного навколишнього середовища та благополуччя для всіх.
У відповідності з Конвенцією про права дитини, кожна дитина грудного віку та інших вікових груп має право на належне харчування. Проте недостатність харчування щорічно призводить до 3,1 млн. випадків смерті дітей (45% всіх випадків смерті дітей).
Годування дітей грудного і раннього віку є одним з найважливіших спрямувань в галузі виживання дітей, сприяє їх найкращому життєвому старту, здоровому росту і розвитку, зниженню видатків на охорону здоров’я, дає економічні переваги як для окремих сімей, так і на національному рівні. Перші два роки життя особливо важливі, тому що оптимальне харчування протягом цього періоду сприяє зменшенню захворюваності і смертності, зниженню ризику хронічних захворювань і загальному кращому розвитку.
У 1992 році ВООЗ та ЮНІСЕФ повідомили про Ініціативу зі створення в лікарнях умов, сприятливих  для грудного вигодовування. Ініціативу підтримано в Україні, з 2001 року розпочата сертифікація родопомічних закладів відповідно до статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини», а з 2007 року – дитячих лікувально-профілактичних закладів. В місті Києві створено мережу «Лікарень, доброзичливих до дитини».
Для годування дітей, згідно Ініціативи, рекомендується виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя з подальшим грудним вигодовуванням при належному поживному та безпечному  пригодовуванні до досягнення дитиною віку двох років і більше. Для підтримки виключно грудного вигодовування протягом шести місяців ВООЗ та ЮНІСЕФ рекомендують:
- одразу після пологів забезпечити контакт «шкіра до шкіри» між матір’ю та дитиною;
- проводити перше грудне годування протягом першої години життя;
- забезпечити спільне перебування в одній палаті, яке б дозволило матерям і грудним немовлятам знаходитись разом 24 години на добу;
- проводити виключно грудне годування протягом перших шести місяців, тобто не давати дитині нічого крім грудного молока, - ніякої іншої їжі, рідини, навіть води;
- проводити грудне годування за потребою, тобто так часто, як хоче дитина, і вдень, і вночі;
- не використовувати пляшечок, сосок та пустушок.
Діти ВІЛ-інфікованих матерів, завдяки використанню антиретровірусних препаратів, також можуть знаходитись на виключно грудному вигодовуванні, принаймні до 12 місяців при значному зниженні ризику передачі ВІЛ.
Виключно грудне вигодовування протягом шести місяців дає багато переваг для дітей грудного віку та їх матерів. Головними з них є захист від шлунково-кишкових інфекцій. Раннє прикладання до грудей забезпечує захист новонародженого від інфекцій та знижує смертність новонароджених від діареї. Грудне молоко є важливим джерелом поживних речовин для дітей у віці 6-23 місяці. Воно забезпечує половину і більше енергетичних потреб дитини у віці 6-12 місяців і одну третину – у віці 12-24 місяці. Діти і підлітки, які знаходились у грудному віці на грудному вигодовуванні, з меншою вірогідністю страждають від ожиріння, демонструють більш високі результати тестів на інтелектуальний розвиток, а у дорослому житті мають більш високі прибутки.
Грудне вигодовування сприяє зміцненню здоров’я і благополуччя матерів, знижує ризик розвитку раку яєчників і молочної залози, а також дозволяє робити розриви між вагітностями. Виключно грудне вигодовування дітей до шести місяців справляє гормональний вплив, який обумовлює відсутність менструацій. Це природний  метод запобігання вагітності, відомий як метод лактаційної аменореї.
Матері та сім’ї потребують підтримки для забезпечення оптимального грудного вигодовування дітей. Стаття 24 Конституції України  забезпечує жінкам можливість поєднувати працю з материнством. Це положення Конституції України знаходить своє відображення у цілому комплексі прав та гарантій, які закріплені законами України. У проекті Трудового Кодексу України також збережено високий рівень охорони праці вагітних жінок і жінок з дітьми.
Служби охорони здоров’я повинні забезпечити консультування з питань годування дітей грудного і раннього віку на всіх етапах допологового та післяпологового спостереження, під час відвідувань здорових і хворих малят на дому, імунізації дітей. Сучасне ведення лактації та грудного вигодовування потребують суворого дотримання вимог Міжнародного зведення правил маркетингу замінників грудного молока з метою протистояння комерційному натиску, який завдає непоправної шкоди грудному вигодовуванню, здоров’ю матерів і дітей в цілому.
Гаряча лінія з питань грудного вигодовування працює щоденно з 9.00 до 18.00 за телефонами:        095-013-36-13         та           097-412-11-17.

Головний лікар                                                                О. Стойка

 

Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок