asdf

Всесвітній день боротьби з гепатитом –
28 липня 201
6 року

Тема: «Початок глобальної ініціативи NOhep
елімінації вірусного гепатиту до 2030 року»

28 липня 2016 року з 10.00 до 14.00 у парку ім. Т.Г. Шевченка Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД в Україні  буде організовано акцію до Всесвітнього дня боротьби з гепатитом.
В межах акції проводитиметься експрес-тестування населення на вірусний гепатит С, розповсюдження інформаційних матеріалів, надання консультацій
лікарями та соціальними працівниками
Всесвітній Альянс боротьби з гепатитом за підтримки ВООЗ щорічно  28 липня проводить заходи популяризації знань про вірусні гепатити для профілактики нових заражень серед населення. Темою цього року стала цілком здійсненна з точки зору сучасних наукових досягнень мета викорінення гепатитів.
У травні 2016 року 69 сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я прийняла три глобальні стратегії сектору охорони здоров’я з ВІЛ, вірусного гепатиту та інфекцій, які передаються статевим шляхом (ІПСШ) на період 2016-2021 років. В цих комплексних стратегіях особливо підкреслюється ключова роль всебічного охвату населення медичними послугами. Країнам необхідно прискорити та посилити заходи для того, щоб покласти край всім трьом епідеміям.
Стратегію з гепатиту було розроблено вперше в історії і в ній поставлені глобальні цілі боротьби проти вірусного гепатиту. Зокрема, до 2020 року пропонується знизити кількість нових випадків захворювання гепатитом В і С на 30%, скоротити смертність на 10%. Стратегія спирається на такі ключові підходи  як розширення програм вакцинації від гепатиту А і В; запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін’єкцій, крові і хірургічних втручань; зниження шкоди  для уживачів ін’єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В і С.
У стратегії з ІПСШ особливо відмічена необхідність активізації заходів з профілактики, скринінгу та епіднадзору, особливо серед молоді та інших груп підвищеного ризику, важливість боротьби з розповсюдженням стійкості до лікарських засобів. Стійкість ІПСШ, особливо гонореї, до антибіотиків суттєво зросла за останні декілька років, що значно послаблює можливості лікування.
Стратегія з ВІЛ передбачає подальше розширення доступу до антиретровірусної терапії для всіх ВІЛ-інфікованих, нарощування профілактичних та діагностичних заходів для зниження до 2020 року числа смертельних наслідків ВІЛ-інфікування в усьому світі до 500 тис. і нижче, доведення числа нових випадків інфікування до 500 тис. і нижче і забезпечення повної відсутності інфікування новонароджених. На початку червня 2016 року Генеральний директор ВООЗ д-р Маргарет Чен поздоровила Білорусь, Таїланд, Арменію та Республіку Молдова з ліквідацією передачі від матері до дитини ВІЛ та сифілісу. Це велике досягнення, яке свідчить, що нове покоління буде вільним від ВІЛ.
Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в країні і місті Києві. Широка розповсюдженість та висока хронізація цих інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для убезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики методами імунізації, ведення здорового способу життя.
За даними Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики у місті Києві спостерігається значне зростання захворюваності на вірусні гепатити. За п’ять років вона зросла в 1,5 рази (у 2011 році – 26,5 на 100 тис. населення, у 2015 році – 40,0). Санітарно-епідемічну ситуацію в столиці особливо погіршила найвища за останні  роки захворюваність на вірусний гепатит А (у 2011 році – 2,1 випадки на 100 тис. населення; у 2014 році – 3,1; у 2015 році – 11,7). За даними Головного управління Держсанепідслужби у місті Києві у 2015 році міський показник захворюваності на вірусний гепатит А перевищив показник в Україні в 2,3 рази.
Гепатит А - типова хвороба брудних рук. Хвора людина виділяє з кишечнику збудник гепатиту А, який може зберігатися в зовнішньому середовищі місяцями. Захворювання виникає при попаданні збудника в кишечник здорової людини. Відбувається це при забрудненні фекаліями хворого питної води, місць плавання, харчових продуктів, рук, іграшок, жувальної гумки, олівців, посуду, білизни. Можливе перенесення вірусу мухами. Хвороба починається через 2-3 тижні після зараження (інкубаційний чи прихований період від 7 до 50 днів). Починається захворювання раптово з підвищення температури тіла, слабкості, зниження апетиту. Потім може приєднатися нудота, блювота, дискомфорт чи біль в правій верхній ділянці живота, пронос чи запор. Наприкінці тижня від початку захворювання сеча набуває кольору пива, а кал – білої глини, жовтіють склери очей, а потім шкіра, може спостерігатися свербіння шкіри. У зв’язку з особливостями хвороби та зниженням імунітету типовими є безсимптомні форми хвороби без проявів жовтяниці, які залишаються нерозпізнаними, частіше призводять до ускладнень і можуть бути небезпечними для оточуючих. Заразним хворий стає за 1-2 тижні до початку захворювання і перестає бути небезпечним через 3 дні після появи жовтяниці. Тому з появою перших ознак захворювання необхідно одразу звернутися до лікаря для своєчасної ізоляції чи госпіталізації і лікування, суворо дотримуватись правил особистої гігієни. Головним в профілактиці гепатиту А є вживання доброякісної питної води та миття рук не менш ніж дворазовим намилюванням перед приготуванням і вживанням їжі, після туалету і різних місць загального користування, дотримання інших вимог особистої гігієни.
Переважна більшість хворих на вірусні гепатити В та С - це  особи віком від 18 до 40 років, статевий шлях інфікування у них дуже суттєвий. Інші шляхи зараження - ін’єкційне введення наркотичних засобів, процедури в салонах краси. Щеплення проти вірусного гепатиту А та гепатиту В дорослим людям можна зробити на базі кабінетів щеплень приватної форми власності за кошти громадян. Важливо повноцінно та в повному обсязі щепити дітей від гепатиту В. Ця хвороба входить до складу десяти інфекцій, проти яких в Україні проводиться рутинна імунізація населення. Вірус гепатиту С має близько 100 підтипів, тому вакцини проти гепатиту С не існує.  Лікування в кожному випадку призначається лікарем індивідуально.
Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 29 квітня 2013 року затверджено Державну цільову соціальну програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року. Програма підтримує розвиток високоякісної медичної допомоги хворим на вірусні гепатити, своєчасну діагностику гепатитів В і С на різних стадіях.
Лікування гострих вірусних гепатитів в місті Києві здійснюють інфекційні відділення міських клінічних лікарень. Кваліфіковану медичну допомогу хворим на хронічні вірусні гепатити в Києві надає гепатологічний центр на базі Київської міської клінічної лікарні №15 та  інфекційне відділення для хворих на  вірусний гепатит Київської міської клінічної лікарні № 5. Своєчасна діагностика та специфічне лікування є сучасними шляхами вдосконалення профілактики вірусних гепатитів. Дотримання протиепідемічного режиму, правил сучасної дезінфекції, стерилізації можуть убезпечити людей при виконанні медичних процедур. Безпечна сексуальна поведінка, проходження тестування, виконання правил особистої гігієни в змозі попередити тяжкі наслідки інфікування вірусними гепатитами.
Більшість хворих на хронічний гепатит В і С, а в світі їх мільйони, не знають, що вони залишаються носіями вірусу, можуть несвідомо передавати вірус іншим людям Після інфікування не виникає жодних симптомів, а наслідки проявляються через багато років. Щорічно близько мільйона осіб в світі помирають з причин, пов’язаних з вірусним гепатитом, частіше всього від цирозу та раку печінки.
Всеукраїнською благодійною організацією «Всеукраїнська асоціація громадського здоров’я» створено гарячу лінію з питань вірусних гепатитів 0800-50-33-10 (години роботи з 9.00 до 18.00). Операторами лінії виступають медичні працівники та люди, які перехворіли на гепатит.
Інформацію узгоджено з головним позаштатним спеціалістом Департаменту охорони здоров’я з інфекційних хвороб, завідуючою відділенням вірусних гепатитів Київської міської клінічної лікарні № 5 Єгоровою Т.А.

Головний лікар                                                                   О. Стойка

 

 

Когут, 468-06-47

 

ГОЛОВНА

На початок