Всесвітній день попередження самогубств - 10 вересня 2014 року

Щорічно в світі більше 800 тисяч людей кінчають життя самогубством. Кожна така смерть є величезною трагедією для рідних, друзів і знайомих, навіть через багато років після скоєного.
У розвинених країнах світу самогубства входять в трійку провідних причин смерті серед осіб у віковій групі 15-44 років і другою за частотою причиною смерті у віковій групі 10-24 років. Рівень смертності складає 16 осіб на 100 тисяч населення. Незавершені суїцидальні спроби здійснюються у 10-20 разів частіше, ніж завершене самогубство. Згідно офіційних даних, в Україні на 100 тисяч населення здійснюється більше, ніж 20 завершених самогубств.
Самогубства можливо попереджати. ВООЗ закликає країни здійснювати своєчасні, ефективні, науково обґрунтовані втручання, забезпечувати всебічні підходи до вирішення проблеми.
Суїциди найбільш поширені серед уразливих груп суспільства. Більшість самогубств відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем прибутків, де ресурси служб охорони здоров’я недостатні для того, щоб своєчасно виявляти, забезпечувати підтримку людям, які її потребують.
Немає єдиного пояснення причин самогубств. Але ризики суїцидальної поведінки підвищуються в умовах воєнних дій, стихійних лих, стресів, необхідності адаптації людей до іншої культури, наприклад серед переміщених осіб. Провокують до самогубств дискримінація, почуття ізоляції, жорстоке поводження, насильство, конфліктні особисті взаємини. Фактори ризику на індивідуальному рівні включають попередні суїцидальні спроби, психічні розлади, зловживання алкоголем, фінансові втрати, хронічний больовий синдром, випадки самогубства в сім’ї.
Універсальні профілактичні стратегії мають на меті підвищення доступу до служб охорони здоров’я. зміцнення психічного здоров’я, зниження рівня шкідливого вживання алкоголю, обмеження доступу до засобів скоєння самогубства, сприяння більш відповідальній поведінці засобів масової інформації.
На сьогодні 28 країн в світі вже мають національні стратегії попередження самогубств і щорічно 10 вересня в усьому світі відмічається день попередження самогубств, започаткований Міжнародною Асоціацією. В прийнятому ВООЗ у 2013 році Комплексному плані дій в сфері психічного здоров’я на 2013-2020 роки країни – члени організації взяли на себе зобов’язання працювати для досягнення глобальної мети скоротити до 2020 року частоту самогубств на 10%. Попередження самогубств розглядається як одне з пріоритетних напрямків. Науково обґрунтована технічна підтримка викладена в публікації ВООЗ 2014 року: http://www.who.int/mental_health/suicide-prevention/world_suicide_report_russian.pdf
У зв’язку з останніми подіями в Україні переселенцям з автономної республіки Крим та Східних областей надано право на отримання якісної, вчасної та безкоштовної медичної допомоги в усіх без винятку медичних закладах, підпорядкованих Департаменту охорони здоров’я. Для тимчасового проживаючих в санаторіях організовано профілактичні огляди з залученням лікарів різних спеціальностей, лабораторне та ультразвукове дослідження.
Фахівці Департаменту охорони здоров’я щоденно консультують вимушених переселенців на Проміжному пункті допомоги громадянам України, які виїхали з Криму та зони АТО, на залізничному вокзалі станції «Київ-Пасажирський» (зал очікування №2) у відповідності з розробленим Департаментом охорони здоров’я алгоритмом дій при організації надання медичної допомоги та медикаментозного забезпечення для такої категорії громадян.
Необхідно пам’ятати, що на базі Київського міського психоневрологічного диспансеру №5 працює цілодобовий безперервний «Телефон довіри» 456-17-02 456-17-25, де працюють досвідчені спеціалісти - психіатри і психотерапевти, які в змозі встановити контакт з абонентом, вислухати і надати необхідну допомогу, а при необхідності – направити до амбулаторно-поліклінічної установи, де психотерапевтичний вплив буде закріплений навичками самоконтролю та самокорекції. По вказаним телефонам можна звернутись при стресах, кризових станах, тяжких переживаннях. На базі Київської міської психоневрологічної лікарні № 2 (вул. Миропільська, 8, тел. реєстратури 543-86-34) діє відділення психотерапії.
Корисно знати, що в кожному районі міста функціонують управління та органи соціальної спрямованості: управління праці та соціального захисту населення, Опікунські ради, Центри зайнятості, відділи соціального забезпечення (СОБЕС), відділи житлових субсидій, територіальні центри соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, служби у справах дітей. Інформацію про вказані структури можна отримати в районних державних адміністраціях.


Люди мають бути більш уважними одне до одного. Майже завжди є тривожні попереджувальні знаки проявів депресії, тривожності, суїцидальної поведінки. Більшість самовбивць повідомляють оточуючим про свої наміри. Тому до всіх погроз такого роду потрібно відноситись серйозно, а люди, які здійснювали спроби суїциду, мають отримувати належне лікування та підтримку.

Головний лікар О. Стойка


Когут,
483-96-30

ГОЛОВНА

На початок