Всесвітный день без тютюну – 31 травня 2018 року

Тема: «Тютюн і хвороби серця»

Щороку 31 травня ВООЗ відмічає Всесвітній день без тютюну, залучає увагу до пов’язаних з тютюнокурінням ризиків для здоров’я, ефективних заходів політики зниження рівнів вживання тютюну. Тема у 2018 році – «Тютюн і хвороби серця».
Тютюнова епідемія самим драматичним чином впливає на громадське здоров’я і є причиною смерті і страждань мільйонів людей у світі. Незважаючи на визнаний і доведений шкідливий вплив тютюну на здоров’я серця, велика кількість людей недостатньо поінформовані про те, що куріння – одна з провідних причин серцево-судинних хвороб.
Боротьбу проти тютюну закріплено у Цілях програми сталого розвитку до 2030 року, прийнятої країнами членами ООН у вересні 2016 року. Смертність від неінфекційних захворювань за цей час має бути знижена на третину, головним чином за рахунок впровадження всіх вимог Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.
У період з 2010 по 2017 рік Україна прийняла ряд законів, спрямованих на протидію поширенню вживання тютюну, серед яких: підвищення акцизів на тютюнові вироби, повна заборона куріння в кафе, барах, ресторанах, закладах охорони здоров’я та освіти, заборона реклами тютюну (окрім Інтернету), спонсорства та стимулювання продажу тютюну.
Під час Глобального опитування дорослих в Україні щодо вживання тютюну у 2017 році, 23% (8,2 млн) дорослого населення України повідомили про вживання тютюну (39,7% серед чоловіків та 8,8% серед жінок). У період з 2010 по 2017 рік поширеність куріння в Україні серед дорослого населення скоротилося майже на 20%. Проте, більше 20% дорослого населення (7,2 млн) курять щодня, більшість з них викурюють першу сигарету протягом 30 хвилин після пробудження. Середня кількість сигарет, викурених протягом дня, становить 17,1 серед щоденних курців. 1,7% дорослого населення вживають електронні сигарети.
Вживання тютюну є другою після високого кров’яного тиску причиною серцево-судинних захворювань та передчасної смерті. Згідно з даними одного з найбільш тривалих в історії медицини (65 років вивчення факторів ризику хвороб серця) Фремінгемського дослідження, куріння збільшує ризик виникнення стенокардії та інфаркту міокарда вдвічі; раптової смерті після перенесеного інфаркту – у 5 разів.
Серцево-судинні хвороби – це група захворювань, яка включає ішемічну хворобу серця; хворобу кровоносних судин, які забезпечують кров’ю головний мозок; хворобу периферійних судин; ревмокардит; вроджені вади серця; а також тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок та емболію легень.
Під дією тютюну відбувається інтенсивне склеювання червоних кров’яних тілець - еритроцитів, що забезпечують організм киснем. Це призводить до утворення тромбів, зупинення кровотоку і загибелі клітин. Тромб може відірватися від місця свого утворення (на стінці серця, судини) і потрапити в циркулюючу кров, далі в легені. Кровоток у судині, перекритій тромбом, припиняється, виникає ішемія (кисневе голодування) прилеглої тканини. Тромбоз глибоких вен у сполученні з тромбоемболією (закупоркою) може бути причиною ішемічного інфаркту, ішемічного інсульту, емболії легень і представляти загрозу для життя людини. В усіх випадках тромбоемболії людину необхідно терміново госпіталізувати.
Важливо не пропустити такі симптоми, як біль у серці, який віддає у руку, лопатку, живіт, почуття повзання мурашок, короткочасну непритомність, оніміння половини тіла, поперхування та інші незвичні відчуття. Спасіння життя людини при судинних катастрофах напряму залежить від часу звернення по медичну допомогу.
Поради лікаря кинути курити, контролювати артеріальний тиск, знизити надмірну вагу тіла мають сприйматись пацієнтом як життєво важливі медичні призначення.
Нагадаємо, що у Київському міському Центрі здоров’я громадяни можуть отримати допомогу у відмові від тютюнокуріння, при ожирінні, оцінити індивідуальний серцево-судинний ризик за шкалою Європейського товариства кардіологів SCORE, а медичні працівники – навчитись надавати пацієнтам відповідну медичну та психологічну допомогу. Телефонуйте:
468-06-47.
Сервіс з надання допомоги у припиненні куріння під егідою ВООЗ www.stopsmoking.org.ua містить безкоштовну телефонну лінію:
0800-50-55-60 (час роботи пн-пт 9.00-15.00).

ГОЛОВНА

На початок